icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Bölgetel’in Başarı Hikayesi

Zorluk

​​Bölgetel, İzmir, Denizli, Muğla, Aydın, Uşak il ve ilçelerinde 10 yıldır şeffaf ve güvenilir saha satış temsilcileri ile yerinde hizmet veren yetkili Türk Telekom Saha Satış bayisidir. İzmir ve Denizli illerinde merkez ofisleri, diğer il ve ilçelerde ikamet eden uzaktan çalışan yerleşik saha satış personel yapısı, her arandığında çözüm üreten işine hakim satış destek personelleri ile 80 kişilik bir ekiptir.

Bölgetel, çağrı merkezi çalışanlarının saha satış ekipleri için randevu aldığı, satış ekibinin de bu randevulara giderek satış gerçekleştirdiği bir çalışma modeline sahiptir. Ancak bu uçtan uca satış süreci; e-posta, Excel, not defteri, WhatsApp gibi yöntemlerle yönetilemediği için sağlıklı bir şekilde yürütülememiştir. Buna ek olarak, satış sonrasında takip edilen satış adetleri, ciro, hedef yaklaşım oranları gibi verilerin Excell gibi araçlarla raporlanması hem çok zaman kaybına hem de sürecin karışıklığı sebebiyle hatalı bilgiler edinilmesine neden olmuştur. Bu nedenle şirket, tüm süreçlerini tek bir platformdan yönetebilecekleri, raporlamalar sayesinde kısa zamanda ve doğru verilere ulaşabilecekleri, anlık verimlilik ve performans takibi yapabilecekleri bir mobil uygulama ile satış süreçlerini dijitalleştirmeye karar vermiştir.

Özbek, “Ekmob SFA’nın kullanımına başlamadan önce genellikle kağıt veya Excel üzerinde notlar alır ve bunları e-posta veya WhatsApp üzerinden iletmeye çalışıyorduk. Ancak bu yöntem, ziyaretlerin durumu hakkında karanlık noktalar oluşmasına ve raporlama sürecinin zorluğuna neden oluyordu” dedi ve ekledi: “Günün sonunda, hem verimlilik hem de doğru raporlama yapabilme açısından bir programa ihtiyaç duyuyorduk.”

Çözüm

Bölgetel çağrı merkezi ve saha satış ekipleri, Ekmob SFA ile aralarındaki tüm iletişimlerini tek bir platform üzerinden gerçekleştirebilmeye başladılar. Tüm süreçleri anlık olarak izleyebilme ve aksiyon alma imkanı sayesinde hedef ve performans takiplerini de Ekmob ile kolayca takip edebildiler. Özbek, “Ekmob SFA sayesinde, ziyaret ve aktivite bilgilerine sadece bir harita üzerinden kolayca erişebilir hale geldik,” dedi.

Bölgetel için günlük ve aylık hedefleri takip etmek oldukça kritikti. Ekmob SFA sayesinde, süreçlerini hedeflerini anlık olarak takip edebilecekleri şekilde düzenleyerek tüm takımın ve yönetimin işini önemli ölçüde kolaylaştırdılar.

“Arkadaşlarımız Ekmob SFA’yı kullanarak arama aktivitelerini gerçekleştirdiklerinde, müşterileri ne zaman aradıklarını, ne zaman bir ziyaret planladıklarını ve ziyaret sırasında ne zaman başladıklarını gördük. Bu, işin artık gerçek ve somut bir hal aldığını gösteriyordu” şeklinde konuştu.

Tüm raporlamalarını müşteri ziyaret sürecinin takibine göre dizayn ederek, süreci uçtan uça anlık izleyebilir ve hızlı aksiyonlar üretebilir hale geldiler. “Artık, müşterilerde geçirilen süre, arama süresi, tekrar ziyaret zamanı gibi bilgileri tek bir müşteri kartı üzerinde görebiliyoruz.”

Sonuç

Tüm bunlara bağlı olarak, çalışanlar daha az zaman harcayarak daha fazla müşteriye hizmet verebildi. Buna bağlı olarak satış ve müşteri memnuniyeti arttı. “Ekibimizin Ekmob SFA’yı kullanmaya başlamasıyla birlikte motivasyon seviyeleri arttı ve iş yükleri %60 oranında azaldı. Ayrıca verimlilik seviyeleri de yükseldi.”

Bölgetel, Ekmob SFA ile modern bir sistem kullanarak çalışanlarına operasyonel konfor alanı sağlamaya, müşterilerine daha kaliteli hizmet sunmaya ve satış hacmini de arttırmaya devam ediyor.

Özbek, “Ekmob SFA sayesinde saha satış ekibimizin anlık durumunu, satış durumunu ve hedefteki yerimizi anlık olarak takip edebiliyoruz.”

Emrah Özbek
  Emrah Özbek

  Bölgetel – Bayi Sahibi

  “Ekmob SFA, Türkiye’nin her yerine veya belirli bir bölgeye yayılmış uzaktan çalışan satış organizasyonları için ideal bir çözümdür. Bu nedenle Ekmob SFA’yı tanımanızı öneririm.”

  Bölgetel Ekmob ile ilk 6 ayın sonunda

  • Aktivite sayıları 4 kat arttı
  • Ziyaret sayıları 2 kat arttı
  • Satış operasyonunun günlük eforu %60 azaldı
  • Takım motivasyonu yükseldi
  • İlk günden itibaren toplam 195.000 arama, 35.000 ziyaret gerçekleştirdiler