icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Cerean Enerji’nin Başarı Hikayesi

Zorluk

Cerean Enerji, Fiba Enerji Holding’in perakende satış markasıdır. Türkiye çapında 75 TlL’nin üzerinde fatura ödeyen tüm serbest tüketicilere elektrik tedarik hizmeti sağlar.

Cerean Enerji Yönetim Kurulu üyesi Özgür İnanç’ın belirttiği gibi, “Biz açıkçası proaktif olarak müşterinin ayağına gitmeyi kendimize prensip edindik. Ve bu kapsamda şu anda bazı büyük illerde kendi ekiplerimiz var. Diğer illerde ise bayi ağı üzerinden satış faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Kendi ekiplerimizin kontrolü aşamasında açıkçası bir yazılıma, bir çözüme ihtiyacımız oldu.”

Birçok ilde çalıştıkları için çalışanlarını anlık olarak doğru veri ile besleme ve verimli bir şekilde yönetebilme ihtiyaçları bulunuyordu.

“Sahada bir satış ekibini yönetmek belli bir ölçeğe gelene kadar çok maliyetli. Eğer ki çok büyük ekipleriniz, çok büyük bir satış ağınız varsa ve oradan da çok ciddi bir satış transaction üretebiliyorsanız o zaman ancak maliyetlerinizi optimum noktaya getirebiliyorsunuz. Ama bizim gibi daha küçük ölçekli saha satış faaliyetlerini yapan ekiplerde her ilde bir satış yöneticisi, her ilde bir bölge müdürü, her lokasyonda o işi birebir arkadaşlarının yanında bir supervisor gibi yanında yöneten bir ekibi kurmak çok maliyetli.”

Saha satış ekiplerinin masrafını minimum düzeyde tutup satış başına yüksek maliyetlerden kaçınma ihtiyaçları vardı.

Çözüm

Cerean Enerji, halihazırda bir CRM sistemi kullanıyor fakat saha satış ekibi bilgilere anlık olarak ulaşamıyor ve raporlama yapamıyordu. Satış ekiplerini dijitale taşıdık. Optimum maliyetlerde her yerde doğru veriler ile yönetebilme ihtiyaçlarını karşıladık.

“Ekmob SFA sayesinde, satış ekibimizin nerede olduğunu, hangi lokasyonda olduğunu anlık olarak takip edebiliyoruz. Ayrıca müşteri bilgilerini ve satış faaliyetlerini anlık olarak raporlayabiliyoruz ve bu verileri CRM sistemimizle entegre edebiliyoruz. Bu sayede satış faaliyetlerimizin verimliliğini artırarak, maliyetli bir iş olan saha satış faaliyetlerimizi daha optimum ve verimli bir hale getiriyoruz.”

Sonuç

Ekmob SFA, Cerean Enerjiyi çözüme ulaştıran iki önemli avantaj sunuyor: Anlık doğru veri aktarımı ve satış operasyonlarının maliyetini optimize edebilme.

Satış ekiplerine yönelik bu yeni yönetim sistemi, mobilde olan arayüzü sayesinde Cerean Enerji’nin satış ekibinin işini çok daha kolay, daha hafif ve daha keyifli hale getirdi. Satış görevlileri artık veri girmek için ofiste veya evde olana kadar beklemeden ziyaretlerle ilgili bilgileri istedikleri zaman kontrol edebilir ve girebilir. Bağımsızlık, iletişim ve güven kazandılar.

Kısacası, Ekmob SFA’yı uygulamak, satış gücünü şirketin hedefleriyle uyumlu hale getirdi ve satış etkinliğini profesyonelleştirdi. Satış görevlileri artık her bir müşteriyle etkileşimlerini geliştirmek için sistemden tam olarak faydalanabiliyorlar ve bu, Cerean Enerji için temel bir rekabet avantajı haline geldi.

Özgür İnanç
    Özgür İnanç

    Cerean Enerji – Yönetim Kurulu Üyesi

    “Farklı bir ildeki satış ekibini İstanbul’dan yönetmek mümkün mü? Ekibe ayrıca bir yönetici atamalı mıyım? Eğer yönetici atamazsam, satış ekibi nasıl çalışacak? Bu durum verimsiz bir operasyona sebep olur mu?” gibi sorularla endişe duyan her şirketin, Ekmob SFA’nın çözümlerini dinlemeleri gerektiğine inanıyorum.