icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

İZELTAŞ’ın Başarı Hikayesi

Zorluk

​​İZELTAŞ’ın satış stratejisi, müşteri portföyüne yeni müşteriler eklemek kadar önemli olan mevcut müşterilerinin stok kontrolünü titizlikle takip etmek ve ihtiyaçlarını karşılamak üzerine kurulmuştur. Bu sayede, satış ekibi müşterileriyle sağlıklı bir iletişim kurarak verimliliği arttırmayı hedeflemektedir.

İZELTAŞ Satış Müdürü Mehmet Büyükkiraz’ın ifade ettiği gibi, “Günlük olarak ortalama 80 müşteri ziyareti gerçekleştiriyoruz.” “Ekmob’dan önce, çalışanlarımız saha aktivitelerini e-postalar, Whatsapp ve Excel ile raporlamaya çalışıyorlardı. Ancak bu çözümler yeterince doğru ve anlık değildi ve kurumsal bir hafıza oluşturulamıyordu.”

İZELTAŞ’ın saha ekiplerinin yönetimi tam olarak gerçekleştirilemiyordu ve satış temsilcileri kendi planlarını kendileri hazırlıyorlardı. Yazılı bir süreçleri olmadığı için yapılan aktiviteler gerçek anlamda raporlanamıyor ve performans takibi sağlanamıyordu. Mehmet Büyükkiraz, “Artık Ekmob SFA sayesinde ekibi anlık ve doğru bir şekilde yönetebiliyorum ve bu bilgilerin tümü doğru bir şekilde raporlanıyor, kurumsal hafızamız oluşuyor.” şeklinde konuştu.

Çözüm

İZELTAŞ firması, yüksek analiz ve takip sistemleriyle donatılmış bir satış uygulamasına ihtiyaç duyuyordu. Bu uygulama, bayilerin, müşterilerin ve rakip firmaların takibini kolaylaştırarak, mobil öncelikli bir çözüm sunmalıydı. Bu nedenle, Büyükkiraz ve yönetim ekibi için tek bir uygulama üzerinden aktivitelerin ve formların takibini yapmak son derece değerliydi.

Satış uygulamasının çok yönlülüğü ve Ekmob danışmanlarıyla birlikte İZELTAŞ saha satış ekibi arasında devam eden çalışmalar sayesinde, müşteri, rakip firma ve bayilerin takibine odaklanan ve bu verileri kolayca ölçümleyebilen özelleştirilmiş bir çözüm hızla geliştirildi.

Mehmet Büyükkiraz, “Ekmob’ta en çok kullandığım kısım, satış ekibinin hangi müşterilere ne kadar zaman ayırdığı, hangi aktiviteleri gerçekleştirdiği, müşteriden gelen geri bildirimlerin olup olmadığına dair bilgileri yakından takip edebilmeyi sağlayan raporlama sistemidir” diye belirtti.

Sonuç

Mehmet Büyükkiraz, İZELTAŞ’ın Ekmob’tan aldığı verilerin, satış ekibini ve müşterilerini daha iyi yönlendirmelerine ve ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olduğunu belirtti. İZELTAŞ’ın yaptığı değerlendirmeler, verimlilik analizlerinde, ziyaret analizlerinde ve tamamen gelir odaklı sonuçlar açısından oldukça olumlu sonuçlar verdi.

Mehmet, “Ekmob sayesinde panolu bayilerimizin kayıt altına alınması ve haritalandırılması, ziyaretler hakkındaki tüm bilgilerin ölçülebilir bir şekilde raporlanması ve takip edilmesi mümkün hale geldi.” şeklinde konuştu.

Mehmet Büyükkiraz
  Mehmet Büyükkiraz

  İZELTAŞ – Yurtiçi Satış Müdürü

  “Saha satış ekibi ve bayi ağına sahip tüm şirketlere Ekmob’u tavsiye ederiz.”

  İZELTAŞ'ın Ekmob SFA'yı kullandığı süreç içinde;

  • 32.000 ziyaret gerçekleştirildi.
  • 20.000 form dolduruldu.
  • Ziyaret sayılarında %20 artış oldu.
  • Raporlama süresine ayrılan vakit %60 azaldı.
  • Sahadan toplanan verinin kalitesi arttı ve buna bağlı daha kaliteli raporlar alınmaya başlandı.
  • Bayi ve alt bayi anlık takip ve geribildirim verme kabiliyeti arttı.