icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Salkım Orman Ürünleri’nin Başarı Hikayesi

Zorluk

Salkım Orman Ürünleri saha satış ekipleri, ziyaret edecekleri noktaları belirlemek için e-posta ve Whatsapp gibi iletişim araçlarını kullanmaktaydılar. Ancak, müşteri bilgilerinin yeterince güncellenmemesi ve kampanya takibinin yapılmaması gibi sorunlarla karşılaşılaşıyorlardı. 

Salkım Orman Ürünleri Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Uğraşkan’ın belirttiği gibi,

 “Satış ekipleri ziyaret edecekleri noktaları belirleyip bir rut planı oluşturuyor, bunu e-posta yoluyla raporluyorlardı. Gün sonunda Whatsapp grubu üzerinden gerçekleştirilen ziyaretlerin adetleri – alınan siparişler ve satış cirosu belirtiliyordu.”

Ayrıca, CRM ve ERP sistemlerinin yetersizliği de bu süreci zorlaştırıyordu. Bu nedenle, satış ekiplerinin daha verimli bir şekilde çalışabilmesi için, müşteri bilgilerinin düzenli olarak güncellenmesi, kampanyaların takip edilmesi ve daha iyi bir CRM ve ERP sistemi kullanılması gerekmekteydi.

Uğraşkan, “ERP sistemine satış emri giriliyor, siparişler de CRM sisteminden giriliyordu. Müşteri bilgileri güncellenmiyor, satış ekibi de aylık ciro hedefi üzerinden yönetiliyordu. Kampanya takibi yapılmıyor, satış personeli beyan esaslı raporlama yapıyordu.” dedi.

Çözüm

Uğraşkan, Ekmob SFA sayesinde “Ekip ile yapılan analiz çalışmalarında konvansiyonel CRM sistemlerinin hantal yapısının sorun olduğunu anladık. Bir mobil uygulama ile devam etme kararı verdik. Ekmob, satış ekipleri için geliştirilmiş bir mobil uygulama olarak hayatımıza girdi. Sürecimizi aktardık, hiyerarşi ve form yapılarımızı kurguladık. Canlıya aldık.” dedi

Ekmob SFA olarak, saha satış ekiplerinin işlerini kolaylaştırmak için mobil uygulama tabanlı bir çözüm sunduk. Bu çözüm sayesinde, saha çalışanları gerçek zamanlı veri girişi yapabilir ve entegrasyon sayesinde doğru kararlar alabilir hale geldiler. Ayrıca, ziyaretlerin satışa etkisinin analiz edilebilmesi de mümkün oldu. Bu özellikler sayesinde, saha satış ekipleri işlerini daha verimli bir şekilde yapabildi ve Salkım Orman Ürünleri hedeflerine daha kolay ulaşabildi.

“Ekmob’u 1 Hafta analiz, 1 hafta POC sonrası 1 günde canlıya aldık. Canlıya aldıktan sonra Logo Entegrasyonumuzu tamamladık. 2 taraflı veri akışı olan bir sistem kurduk.”

Sonuç

Ekmob SFA ile çalışmanın sonuçları arasında, saha satış ekiplerinin iş verimliliğinin artması, stok, satış ve cari verilerin anlık olarak takip edilebilmesi ve satışa hakimiyetin en üst seviyeye çıkması yer almaktadır. 

“Yapılan ziyaretleri ERP verisi ile örtüştürerek, satışa etki etmeyen ziyaretleri engelledik. Anlamlı ve planlı ziyaretler ile aktivite başına yaratılan ciroyu 2 katına çıkarttık. 

“Portföy hakimiyeti, rekabetin yüksek olduğu sektörlerde çok önemli bir konudur. Başarıyla canlıya aldığımız projemiz sayesinde her Salkım Orman Ürünleri satış noktası yılda en az 2 defa ziyaret ediliyor.” 

Bu sonuçlar, saha satış faaliyetlerini daha etkin bir şekilde yönetebilmelerine ve iş performanslarını artırmalarına yardımcı oldu. Ayrıca, anlık takip imkanı sayesinde işletmelerin piyasada rekabet avantajı sağlamaları da mümkün hale geldi.

“Ekibimizin rutunu görüyor, haftanın programını inceliyor, anlık ve canlı bir şekilde satış ekibimize dokunuyoruz. Her an yanlarında oluyoruz.” 

Ekmob SFA’nın sunduğu çözüm, saha satış faaliyetlerini daha verimli olmasını ve kontrol altında tutabilmelerini sağladı.

Uğraşkan, “Ekmob, lokasyon bazlı aktivite girilmesi özelliği ile başta ziyaretler olmak üzere satış sürecimizi bir disipline oturttu. Yapılan ziyaretleri ERP verisi ile örtüştürerek, satışa etki etmeyen ziyaretleri engelledik. Anlamlı ve planlı ziyaretler ile aktivite başına yaratılan ciroyu 2 katına çıkarttık.” dedi ve ekledi.

Hüseyin Uğraşkan
  Hüseyin Uğraşkan

  Salkım Orman Ürünleri – Genel Müdür Yardımcısı

  “Ekmob aracılığıyla sahadan anlık veri topluyoruz. Raporlarımızı beyan esaslı değil, verilere dayalı olarak hazırlıyoruz ve bu sayede satış ekibimizin üretkenliği artıyor.”

  1 Ocak 2020 – 25 Eylül 2020 Arasında

  • 5.309 Müşteri Ziyareti gerçekleştirildi.
  • 4.123 Müşterinin bilgileri güncellendi.
  • Yapılan ziyaretler toplam 1.042.959 dakika sürdü.
  • 1.700 potansiyel müşteri ile iletişim kuruldu, bunlardan 621’inden en az 1 adet sipariş alındı.
  • Tahsilat süremiz 4 gün azaldı.
  • Müşteri siparişleri Ekmob üzerinden alınmaya başlandı, yanlış sevkiyat sebebiyle ürün iadesi alınmadı.