2019 Yılı İçin Teknoloji ve İş Dünyası Trendleri

İş dünyasının geleceğiyle ilgili öngörüler doğrultusunda şekillenen trendler, günümüzü etkileyen teknolojinin nerelerde ve hangi amaçlarla kullanılmasının planlandığını da gözler önüne seriyor.

Endüstri 4.0 birlikte dünyanın hızla dijitalleşmesi iş dünyasındaki rekabeti daha da körüklüyor. Giderek hareketlenen rekabet ortamında ayakta kalmak isteyen işletmeler ve bu değişimi fırsat olarak görerek rekabet dışına itilmek istemeyen çalışanlar, teknoloji ve iş dünyası trendlerini yakından takip ediyor.

İş dünyasının geleceğiyle ilgili öngörüler doğrultusunda şekillenen trendler, günümüzü etkileyen teknolojilerin nerelerde ve hangi amaçlarla kullanılmasının planlandığını da gözler önüne seriyor. Teknoloji öncülüğünde gerçekleşen bu değişim ve dönüşüm esnasında elbette kimi meslekler yavaş yavaş yok olurken birçok yeni meslek de doğuyor. Sadece çalışma kültürü değil, tüm dünya yeniden biçimleniyor. Elbette bu sürecin kazananı, havayı koklayıp doğru adım atmayı başaranlar oluyor.

İçinde bulunduğunuz çağda, bilginin önemi giderek artıyor. Üstelik bilgiyi sadece elinde bulundurmak yetmiyor. Bilginin işlenmesi ve etkili bir şekilde kullanılması, en az bilgiye sahip olmak kadar önemli. İş dünyası ve teknoloji trendlerini yakından takip etmek, sizi rakiplerinizin birkaç adım ilerisine taşıyor. Kişisel gelişim rotanızı, ilgi alanınız doğrultusunda sanal gerçeklik teknolojileri, yapay zeka ya da benzeri teknoloji ve iş dünyası trendlerine çevirerek çağı yakalayabilirsiniz.

İşte son dönemde ve ve 2019 yılında öne çıkan konu başlıkları ve trendler:

Kişisel Veri

Son dönemde art arda ortaya çıkan kişisel veriyle ilgili sızıntı ve kötüye kullanım haberleri, bu konunun son dönemde en önemli teknoloji ve iş dünyası trendi olarak ortaya çıkmasına sebep oldu. Örneğin Facebook verilerini ABD seçimlerinin maniple edilmesine yönelik kullandığı ortaya çıkan Cambridge Analytica skandalı,  Facebook’un üçüncü tarafların kullanımına açtığı kişisel verilerle ilgili politikasındaki eksiklikleri ve hataların çok sert eleştirilere ve soruşturmalara konu olmasıyla sonuçlandı.  Sonuç olarak, zaten bir süredir özellikle AB tarafından gündemde olan Kişisel Verilerle ilgili kanuni zorunluluklar, ABD ve tüm dünyada çok daha kapsamlı gereklilikler içerecek şekilde güncellendi ve güncellenmeye devam ediyor. Ülkemizde de zaten bu konudaki kanuni düzenlemeler bir süre önce gerçekleştirilmiş durumdadır.

Sonuç olarak, bugün herhangi bir şekilde kişisel veri toplayan kurumlar, artık bu veriyi saklarken ve kullanırken kanuni yaptırımlarla karşılaşmamak için çok daha dikkatli ve bilinçli davranmak zorundalar. Zira kişisel veri sahibi olan kullanıcılar veya tüketiciler de artık kendi haklarının çok daha fazla bilincine varmış durumdalar.

Bu trendden faydalanarak, farklı ürünler de piyasaya da kullanıcıların dikkatini çekmektedir. Örnek olarak, kişisel verilerinizi saklamayan internet arama motoru DuckDuckGo ve benzer şekilde kişisel veriler konusunda gelişmiş koruma sağlayan Chromium tabanlı EpicBrowser web tarayıcısı sayılabilir.

Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik Teknolojileri

Artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik ‌(‌VR) teknolojileri son yıllarda her alana damga vuruyor. Dijital dünya ve gerçek dünyanın bileşimini sunan teknolojiler, eğitim programlarından haber bültenlerine kadar birçok farklı yerde karşınıza çıkıyor. Özellikle perakendecilik ve emlak gibi tüketim deneyiminin en üst seviyesinde olan sektörlerden aşına olduğunuz AR ve ‌VR teknolojileri, her geçen gün hayatın içine daha da fazla giriyor.

AR ve ‌VR teknolojileri üstünde çalışan uzmanlar, çalışmalarını bilgisayarın beyninizin içini okuyamadığı gerçeği üstüne şekillendiriyor. Bu nedenle kullanıcıların göz hareketlerini izleyen, sesini tanıyan, vücut hareketlerini algılayan özel sistemlerle zenginleştirilen AR ve ‌VR teknolojileri, hazırlanan dünyanın büyüsüne kendinizi kaptırmanızı sağlıyor. Her ne kadar her iki teknoloji de bilgisayar oyunları ve benzeri multimedya deneyimleri için geliştirilmiş gibi dursa da, giderek iş dünyasında da yaygınlaşıyor. Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojileri; imalat, sağlık ve reklam gibi farklı sektörlerde aktif olarak kullanılır hale geldi. ‌Microsoft ‌HoloLens sanal gerçeklik gözlüğünün cerrahi operasyonlarda kullanılmaya başlanması, müze ve sanat galerilerinde artırılmış gerçeklik teknolojileriyle tasarlanan rehberlerden faydalanılması gibi ilham verici örnekler, sanal gerçekliğin dünyayı nasıl şekillendireceğine dair fikir veriyor.

Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi

Bilim kurgu filmlerinden aşina olduğunuz yapay zeka teknolojileri ve makine öğrenimi, hayatın içinde giderek daha fazla kendine yer buluyor. Yapay zeka henüz emekleme aşamasında olsa da kendi kendine öğrenebilmesi, her geçen gün verileri çok daha etkili bir şekilde işlemesine ve gerçeğe yakın cevaplar vermesine yardım ediyor. Akıllı cihazlar ve yazılımlar sayesinde hayatın içerisinde gitgide daha fazla yer edinen yapay zeka teknolojileri, sadece kişisel asistan ve yaşam koçu gibi kullanılmıyor. Verileri toplayıp etkili bir şekilde analiz ederek markaların potansiyel müşteri kitlelerine ulaşmaları için pazarlama ve reklamcılık alanlarına destek oluyor.

İşletmeler, yapay zeka teknolojilerini desteğe ihtiyaç duyan müşterilerin sorularını yanıtlama ve basit problemlerine çözüm sunma amacıyla sohbet botu yazılımlarında etkili şekilde kullanıyor. Yapay zeka teknolojileri, ses tanıma teknolojilerinin desteği sayesinde, sanal müşteri temsilcisi uygulamalarında da başarılı sonuçlar doğuruyor.

Bunun yanında bir çok bilim ve teknoloji insanı da Yapay Zekanın gelişmesiyle, insanlığın tehdit altına gireceği yönünde görüşler bildirmeye devam ediyorlar. Bunların arasında ünlü fizikçi Stephen Hawking ve Tesla’nın kurucusu Elon Musk  sayılabilir.

Nesnelerin ‌İnterneti ‌(‌IoT) Tarafından Sunulan Sınırsız Veri

Nesnelerin ‌interneti yani ‌‌IoT, artık teknolojiyle uzaktan yakından ilgilenen herkesin aşina olduğu bir kavram. Kısaca bahsetmek ‌gerekirse nesnelerin ‌interneti aklınıza gelebilecek her nesnenin ‌internete bağlanabilmesi ve pek çok nesneyle iletişim halinde olması anlamına gelir. Daha iyi anlamanız için “akıllı” sıfatını önüne eklediğiniz her nesne, ‌IoT teknolojisini etkili bir şekilde kullanıyor. Mesela akıllı ampüller ve akıllı beyaz eşya ürünlerini çoktan hayatımızın içine dahil oldular bile.

‌İnternetin yanı sıra birbiriyle bağlantı kurabilen akıllı nesneler, giderek ortam ve kullanıcılar hakkında birçok veriyi toplayabilme, analiz etme ve kullanma yeteneğine sahip oluyor. ‌‌IoT, nesnelerin birbirleriyle etkileşime girerek yaşam alanının ideal sıcaklık ve nem oranında kalmasını sağlayabildiği gibi bitkilerin ideal oranda sulanmasına yardım edebiliyor ya da bir fabrikanın üretim bandını en verimli çalışacak şekilde düzenleyebiliyor. Yapay zeka teknolojilerinden destek alan ‌‌IoT, gelişiminin başında olan teknolojiler arasında bulunuyor.

Geleceğin fabrikalarını oluşturacak teknoloji olarak görülen ‌‌IoT, tümüyle otomasyona geçilmesinin kapılarını yavaşça aralıyor. Sadece üretim değil, kalite ve kontrol gibi departmanlarda da kullanılması bekleniyor. Birçok yazılım şirketi, sadece IoT’a yönelik işletim sistemleri ve yardımcı yazılımları hızla geliştirmeye devam ediyorlar.

Siber Güvenlik ve Blokchain

‌Siber saldırı riski, dijital dünya geliştikçe daha çok artıyor. ‌Siber suçlar, sadece işletmeleri değil, bireyleri de yakından etkiliyor. Bankalar gibi güvenliğin ön planda olduğu kurum ve kuruluşların aldığı önlemler, ‌siber suçların engellenmesinde etkili olmuyor. Bireylerin kişisel verilerini koruma konusunda özen göstermesi, güvenlik yazılımlarının kullanımının yaygınlaşması ve toplumda artan bilinç, ‌siber suçluların işini oldukça zorlaştırıyor.

‌Bitcoin gibi elektronik para birimleri sayesinde aşına olunan ‌Blockchain teknolojisi, verileri işleme sistemi sayesinde iş dünyası için birçok farklı uygulamada kullanılıyor. Örneğin, noter gibi üçüncü bir mercinin onayına ihtiyaç duymadan ‌Blockchain teknolojisi sayesinde akıllı sözleşmeler hazırlanabiliyor ve elektronik ortamda imzalanarak güvenle saklanabiliyor.

Bulut Çözümleri ve Servis Olarak Yazılımlar (SaaS)

Bulut depolama zaten uzun süredir hayatımızın içinde. Ancak son yıllarda artık sadece veri saklamanın ötesinde, uygulamaların da bulut altyapısında sunulması en hızlı yükslene trendlerin arasında yer alıyor. Bulut yazılım çözümleri, düşük ilk başlangıç maliyeti, hızlı kurulum ve kullanıma başlama, kullanım kadar ödeme, güvenlik ve her zaman güncel versiyon yazılım kullanılabilmesi ve hızlı entegrasyon ve ölçeklenebilir özellikleriyle kurumların gittikçe daha fazla tercih ettikleri çözümler haline geldiler. Saha ekip yönetimi çözümü Ekmob da SaaS sistemi ile kullanıcılara sunulan yazılımlar arasında bulunuyor.

Çoğu şirket bulut tabanlı veri depolama sistemi geçiş yapmış olsa dahi, 2019 yılında bu sayının SaaS uygulamalarını da içine alacak şekilde oldukça yukarıya çıkması bekleniyor. Geliştirilen teknolojiler sayesinde, işletmelerin ve bireylerin ihtiyaçları doğrultusunda yaratıcı çözümler bulunması umuluyor.

Müşteri ve Çevre Odaklı Ürün ve Hizmet

Tüketici ‌refahı ve kişiselleştirilmiş hizmeti baz alan uygulamalar, 2019 yılında yükselişe geçiyor. Sağlıklı beslenme ve yaşam trendlerinde üretim sürecine dair her detayın bilindiği ürünler ve hizmetler öne çıkıyor. Çevre bilincinin daha fazla artacağı 2019 yılında, plastik ambalaj kullanımı en aza iniyor, doğal malzemelerden üretilen kıyafetler, tekrar tekrar kullanılabilen alışveriş torbaları ve geri dönüşüm programları giderek popülerleşiyor. İkinci el eşya ve kıyafet satışları çoğalıyor.

Müşteri deneyimi, en fazla değer verilen detayların başında geliyor. Tüketicilerin çoğu, herhangi çevrim içi mecralarda hakkında herhangi bir yorum yapılmayan ürün ve hizmetlere karşı daha mesafeli davranıyor. Bu nedenle, işletmelerin çoğu müşterilerinin yorumlarını aktarabileceği alışveriş forumları kurarak alışveriş deneyimlerini en iyi seviyeye çıkarmayı planlıyor.

Kapalı yazılım ve sistemlerin yanı sıra açık kodlu sistemlere doğru olan eğilim de sürüyor. Yazılım ve uygulamalardan kendi evinizi yapabileceğiniz çizimlere kadar neredeyse her şeyin açık sistemli alternatifleri bulunuyor. Gönüllülük esasına dayanan açık sistemler, bilginin tekel olmasına engel oluyor. İşletmeler kadar bireyler tarafından da kullanılan sistem ve kodlar, el birliğiyle geliştirilebiliyor. Diğer taraftan, üç boyutlu yazıcı sistemleri sayesinde karmaşık sistemlere ihtiyaç duyulmadan prototipler hazırlanabiliyor, açık kaynaklardan elde edilen veriler kullanılarak ihtiyaç duyulan herhangi bir nesne yapılabiliyor. ‌Biyobaskı da yapabilen 3 boyutlu yazıcıların yakın zamanda doku ve organ basabilmesine yönelik çalışmalar sürüyor.

Çevre üstündeki yükü azaltan sürdürülebilir iş modelleri, kaynakların verimli kullanımı ve sunduğu karlılık sayesinde birçok işletme tarafından benimseniyor. İklim değişikliği konusunda artan bilinçlenme, sürdürülebilir iş modellerini daha cazip kılıyor. Hastalıklardan kurtulmak için faydalanılan ‌bio-hacking teknolojisi, doğal ve teknolojik kaynaklar kullanılarak vücudun dışarıdan ‌değiştirilmesi ‌prensibine dayanıyor. Yeni nesil teknoloji, vücuda minimum zarar verilerek tedavi edilmesini amaçlıyor.

Bir cevap yazın