icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin
ekip tartışma analiz

B2B Satış Süreçlerinizi Kolaylaştıracak İpuçları

Okuma Süresi: 2 dakika Gün boyu çeşitli görevleri üstlenen satış temsilcileri sonuç ölçümleri, stratejik yaklaşımlar ve gerekli evrak takiplerini kusursuz bir şekilde gerçekleştirir. Satış...

Gün boyu çeşitli görevleri üstlenen satış temsilcileri sonuç ölçümleri, stratejik yaklaşımlar ve gerekli evrak takiplerini kusursuz bir şekilde gerçekleştirir. Satış görevlilerinin bir işlemi ilk temastan kapanışa kadar götürürken attığı tüm adımlarda B2B satış sürecinden faydalanırlar. Peki, tüm bu sorumluluğu yerine getiren temsilciler B2B satış süreçlerini nasıl kolaylaştırabilir? 

Başarılı Bir B2B Satış Süreci Nasıl Planlanır? 

İyi tasarlanmış bir B2B satış sürecinin en önemli avantajı, satış ekibinin daha fazla anlaşma ve satış yapmasıdır. Tutarlı yöntem ve sonuçlarla ilerleyen satış ekipleri daha yüksek kapatma oranlarını deneyimler. Kusursuz bir B2B satış süreci planlaması için öncelikle adımlar tanımlanmalıdır. 

Ardından sürece dahil olan satış ekibi ve müşteriler eklenerek planın içerisinde yer alan etkenler belirlenir. B2B satış sürecine dair detayları belirlendikten sonra, satışı destekleyen e- posta, komut dosyaları ve kontrol listeleri gibi destekleyici materyaller devreye girmelidir. 

B2B Satış Süreçlerini Kolaylaştıracak İpuçları Nelerdir? 

B2B satış sürecinde potansiyel müşterileri belirlemek ve takip etmek için işinizi kolaylaştıracak metriklerden yardım alabilirsiniz. Satış sürecini planlı ve etkin hale getiren ipuçlarını 3 başlıkta şu şekilde inceleyebiliriz: 

1) Metriklerinizi Tanımlayın 

B2B satış süreci söz konusu olduğunda başarıyı nasıl ve neyle ölçtüğünüzü bilerek ilerlemeniz gerekir. Satış ve pazarlama alanındaki adımları ölçmek için temel performans göstergelerinin (KPI) tanımlanması faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra, izleyebileceğiniz bazı metrikler şunlardır:

  • Bugüne kadar gerçekleştirilen satışlar
  • Müşteri yaşam boyu değeri
  • Müşteri edinme maliyetleri
  • Müşteri adaylarının yanıt süresi
  • Satış maliyet oranları 

2) Hedef Pazarınıza Uygun Bir Metod Belirleyin 

Potansiyel müşterilerinizde her zaman tek tip satış stratejisi olumlu yanıt vermeyebilir. B2B satış sürecini geliştirmek için öncelikle hedef pazarınıza en uygun ve en etkili satış metodunu test edebilirsiniz. Mevcut müşterileriniz aynı sektör ve portföy değerine sahip olmadığı için satış ekibinizin de farklı metodlarla ilerlemesi gerekir. Uygun bir metod belirlerken şu satış tekniklerinden faydalanabilirsiniz: 

  • Hesap bazlı satış
  • Danışma satışı
  • Sandler satış sistemi
  • Çözüm satışı
  • Meydan okuyan satış

3) Otomasyonlardan Destek Alın 

İşler büyüdüğünde B2B satış sürecini yönetmek ve tutarlı bir şekilde sürdürmek kolay olmayabilir. Satış çabalarınızı olumlu sonuçlandırmak ve verimli bir şekilde yönetmek için otomasyonlardan destek alabilirsiniz. Süreci daha hızlı ve etkin biçimde yönetmenizi sağlayan otomasyonlar, aynı zamanda sorumluluklarınızı azaltarak B2B satışlarına daha fazla odaklanmanızı sağlar. 

Ekmob SFA, B2B satış yolculuğunuzu kusursuz hale getirmek için gereken tüm yetkinlikleri standart olarak sunar. Satış sürecini her yerde verimli ve hızlı bir şekilde yürütmek için ihtiyaç duyduğunuz metriklere Ekmob SFA ile ulaşabilirsiniz. Satış gücü otomasyonu satışa daha fazla zaman ayırmanızı ve kapanış süresini kısaltmanızı sağlar. 

Ekmob SFA ile Satış Sürecinizi Otomatikleştirin 

Sektörel uygulamaları ile öne çıkan Ekmob SFA, içinde bulunduğunuz sektöre özel çözümler sunar. Satış ekibinizin zorlandığı birçok görevi üstlenerek sürecin otomatik ve hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlar. Çoklu görevleri tek yerde toplayarak otomatikleştiren Ekmob SFA, aynı zamanda ekip performansını ölçmede de etkin rol oynar. Ekmob SFA ile otomatik satış süreçlerini deneyimlemek için hemen bugün başlayın.

« »