B2B Satış Yaparken İşinize Yarayacak 7 İpucu

Firmadan firmaya satış (B2B) yaparken satışın yolunda olmasını sağlamak için birçok kontrol noktası vardır. Ancak özellikle imalat ve dağıtım endüstrisinde, bu işlemi alana girmeden önce anlamanız önemlidir. Aşağıda, oyunda kalmak ve rekabet avantajı elde etmek için basit B2B satış ipuçları bulunmaktadır.

1. Fikir Liderliği

Bir alanda fikir liderliğinizi oluşturmadan önce yapılacak en iyi yol kendi alanınızda uzman olduğunuzu göstermektir. Bu, kendi blogunuzun olması veya bir bülten göndermek kadar basit olabilir. Müşteriye sektörünüzde ne kadar bilgili olduğunu gösterdikçe, sizinle daha fazla çalışmak isteyecektir.

2. Kişiselleştirme

Günümüzde tüketici beklentileri büyük ölçüde değişti ve kişiselleştirme önem kazandı. B2B satış dünyası iletişimle bütünleşmeye başladı. Şirketi araştırmak ve işinize yarayabilecek herhangi bir bilgi bulmak satış sürecini kişiselleştirmek için ilk adımıdır. En başarılı B2B satış ve pazarlama ekiplerinin %71’i içeriğini müşteriye uyarladığını bildirmiştir.

3. İleriyi Düşün

Satış hazırlık aşamanızla uğraşmak, stratejinizi hazırlamak için en az 90 günlük bir plana sahip olmalısınız. B2B satışları inanılmaz derecede uzun bir süreç olabilir. İlerlemeyi anlamak ve her adım için sabırlı olmak, başarılı satışların anahtarıdır.

4. Uygun Hedefleri Belirleyin

Çok yüksek hedefler koymak, aşırı strese ve insanların pes etmesine neden olabilir. Hem zorlu hem de erişilebilir olan hedefler arasında bir denge bulmak B2B satışlarının kritik bir yönüdür.

5. El Yazısı ile İletişim

Herkesin e-postalar gönderdiği bir dünyada, yazılı kelime uzun bir yol kat edebilir. Mail kutuları sürekli dolup taşan insan maillerinizi kaçırabilir. Ancak onlara el yazılı bir not gönderdiğinizde sizi daima hatırlayacaklardır. Potansiyel bir müşteriye bir kart veya hızlı yazılı mesaj göndermeyi deneyin.

6. Zaman, Paradır

Yanıt verme seviyeniz ve hızınız çok önemlidir. Duyarlı olmak B2B satışlarında dikkati çekmenin anahtarıdır. Meşgul olan muhtemel müşteriler, sorularının yanıtlarını beklemek için zaman bulamazlar. Onlarla anlaşma imzalamak isterseniz, hızlı ve etkili bir cevap vermek zorundasınız.

7. İletişimin Diğer Cennetleri

İnsanlar, binlerce yeni e-posta arasında dolaşırken sizin mesajınızı kaçırabilirler. Müşterinizle iletişime geçmek için başka yollar bulmak etkili iletişim için gereklidir. Sosyal medya kanallarında nerede olduklarını keşfedin ve oraya erişin. LinkedIn, profesyonelliği nedeniyle bunun için mükemmel bir platformdur. Yüzlerce e-postayla yarışmanın ya da bir sosyal medya gelen kutusundaki birkaç mesajın arasındaki fark budur.

B2B satış süreçleri sürekli değişmektedir ve endüstriler hızlı, tempolu ve zaman konusunda da sınırlıdır. Etkili bir satış elemanı olarak, nasıl çalıştıklarını anlamak, onlara ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetleri satmanın ilk adımıdır.

Bir cevap yazın