icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Başarılı Bir B2B Satış Süreci için Neler Yapılmalıdır?

Okuma Süresi: 2 dakika Belli bir döngüden oluşan satış sürecinde, iletişimi başlatmadan kapanışa kadar bazı adımların eksiksiz şekilde yerine getirilmesi gerekir. Statik olmayan satış...

Belli bir döngüden oluşan satış sürecinde, iletişimi başlatmadan kapanışa kadar bazı adımların eksiksiz şekilde yerine getirilmesi gerekir. Statik olmayan satış süreçlerinde başarılı bir B2B satış deneyimi için atlanmaması gereken belli adımlar vardır. Peki, başarılı bir B2B satış süreci için neler yapılmalıdır?

İlginizi çekebilir: B2B satış süreçlerinizi kolaylaştıracak ipuçları

B2B Satış Sürecini Başarılı Kılacak İpuçları 

B2B satış süreci

İyi bir satış süreci geçirmek ve başarıya ulaşmak için şirkete ve ürünlere özel bir plan yapılmalıdır. B2B satışlarında daha iyi tasarlanmış bir planla hareket eden satış temsilcileri anlaşma sayılarını artırarak ilerleyebilir. Tüm verilerin ve aktivitelerin en iyi şekilde organize edildiği bir B2B satış süreci için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

1) Uzaktan Satış Çalışmalarını Benimseyin

McKinsey tarafından yapılan bir anket çalışmasında B2B satışlarının %70-80’nin uzaktan etkileşim ile gerçekleştiği bildirildi. Pandemi süreci ile birlikte artan uzaktan satış çalışmaları güvenli ve pratik bir seçenektir. Ayrıca B2B satış süreçleri açısından da uzaktan satışlar çeşitli avantajları beraberinde getirir. Satış temsilcileri ve müşteriler açısından daha ulaşılabilir bir seçenek sunan B2B satışlarını uzaktan yürüterek zaman ve maliyet tasarrufunu deneyimleyebilirsiniz.

2) Daha İyi Bir Müşteri Deneyimi Sunun

Müşterilerinize ürün veya hizmetlerinizi satın aldığında yaşayacakları benzersiz deneyimi sunmak her zaman yeterli olmayabilir. Bu süreçte iyi bir müşteri deneyimi sunmak da alıcıların gözünde önemli olan faktörlerden biridir. B2B satış yolculuğunda daha fazla satış ve kapanışa odaklanırken müşterinin deneyimini de göz önünde bulundurmak gerekir. Müşteri odaklı B2B satış süreci için değer satan, güveni artıran ve potansiyel bir alıcıyla daha derin ilişkiler kuran bir anlayış benimsenmelidir.

3) Zamanı Verimli Kullanın

B2B satış süreçlerinde başarıya ulaşmak ve maksimum satış verimliliğini deneyimlemek için zamanı lehinize kullanmanız oldukça önemlidir. Satış temsilcilerinin bir günlük aktivite boyunca zamanı nerede ve nasıl harcadığını kontrol etmesi süreci yönlendirecek önemli adımlardandır. Zamanın nasıl kullanıldığını bulduktan sonra etkili bir satış yolculuğu için özel plan yapılmaldır.

4) B2B Satış Becerileri Geliştirin

İyi bir performans gösteren satış firması veya satış temsilcisi olmak için bulundurulması gereken belli özellikler vardır. B2B satış yolculuğunda başarıya ulaşmak için de uygun satış becerilerine sahip olmak gerekir. Özellikle satış fırsatlarını artırmak adına satış temsilcileri eğitim, sosyal satış becerileri, iletişim teknikleri ve sektöre yönelik temel bilgilere sahip olmalıdır.

Ekmob SFA ile Görevleri Otomatikleştirin

Ekmob SFA satış süreçlerin en etkin şekilde yönetmek için ihtiyaç duyduğunuz tüm özellikleri bir arada sunar. Satış başlangıcından kapanışa kadar birçok adımı otomatik olarak yönetmek isteyen satış temsilcileri, Ekmob SFA ile zamanı daha verimli bir şekilde kullanır. Ekmob SFA ile görevleri otomatikleştirmek ve satış sürecini yönetmek için hemen bugün başlayın!

« »