Başarılı Bir Satış Temsilcisi Olmanın 10 Yolu

Başarılı bir satış temsilcisi olabilmenin öğretilemediğini, bu yeteneğin doğuştan geldiğini söylerler. Bu kısmen doğru olsa da tam olarak değildir. Kuşkusuz işlerinde başarılı olan kişilerin doğal bir yetenekleri vardır. Ancak bu özellikleri siz de öğrenebilir ve başarılı bir satış temsilcisi olabilirsiniz..

1)Sorumluluk sahibi olmak

Bu özellik, çalışmalarıyla büyük gurur duyan, organize ve verimli olan insanlarda bulunur. Ancak, organize değilseniz ve verimli değilseniz bu özellikleri kazanmanız için hâlâ geç değil. Öğrenebilirsiniz. Ayrıca sorumluluk duygusu ne olursa olsun işinize devam etmenizi sağlar.

2)Saygılı

Günümüz rekabet koşullarında müşterileri elde tutabilmek için onlara (müşterilerinize ve potansiyel müşterilerinize) altın gibi davranıldığından emin olmalısınız. Bunu yapmanın ilk parçası onların zamanına saygı duymak ve işleri için zaman ayırabilmektir.

3) Girişken

Başarılı satış temsilcileri komut beklemezler. Onlar tuttuğunu koparan ve kendi göbeğini kendi kesen insanlardır. Bir şey satılmak zorundaysa, bunu yapmanın bir yolu vardır. Satıcı, ürünü satmak için gerekenleri yapacaktır. Öğrenmeniz gereken şey ise bu gerekenlerin tamamıdır.

4)İyi bir dinleyici

Müşterinizi veya müşterilerinizi dinlediğinizde, neyi istediklerini ve neye ihtiyaç duyduklarını keşfedersiniz. Ve bunu nasıl gerçekleştireceğinizi öğrenmiş olursunuz.

5)Israrcı

Bir satış elemanı olmak için duyarsız olmak zorundasınız. Neden diye düşünebilirsiniz. Çünkü satış sürecinizde ‘’hayır’’ sözcüğü ile sıklıkla karşılaşacaksınız. Hemen pes edip, kendinize güveninizi kaybetmemelisiniz.

6)Yönlendirilebilir olmak

Enerjik olmak, öğrenmeye istekli olmak ve uyum yeteneğine sahip olmak, “yönlendirilebilir” olmanın bir parçasıdır. Koçluğa uygun olmak, öneriyi erken benimsemiş olmak demektir. Eğer işlerinizi belli bir şekilde yapmanız istenirse, bunu her zaman farklı bir şey yapmış gibi yapın.

7)Olumlu düşünceli

Empati yapın. Siz kimden bir şey satın almayı tercih ederdiniz? İyi eğitmenlerden mi, yoksa aşağılayıcı insanlardan mı? Olumlu bir tavır takınmak ve neşeli olmak satışa başlayana kadar müşterilere yaklaşmayı ve dikkatlerini sürdürmeyi kolaylaştırır. Ancak insanız sonuçta her zaman pozitif olamayabilirsiniz değil mi? Evden aklınızda kalan kötü bir durum varsa, o durumu görmezden gelerek işinize odaklanmaya çalışın. Hayatınızın yönlerini bölümlere ayırmayı öğrenin. Bazı psikolojik yöntemler deneyin. Gülümseyin, yukarı ve aşağı atlayın, nefes alın, olumlu olmak için yapmanız gereken her neyse onu yapın.

8)Becerikli

Gerçek satış elemanları, bir satış öngörmedikleri şekilde giderse vites değiştirme becerisine sahiptirler. Sadece bir cevap olarak hayır almaktansa, yaratıcılıklarınızı ve hayal gücünüzü kullanarak farklı bir yaklaşım denemelisiniz. Unutmayın, çabucak hazırlamak ve hızlı bir şekilde geçiş yapmak zorundasın. Yüzleri okumayı öğrenin. Yaklaşımınız iki dakika içinde işe yaramadıysa, değiştirin.

9)Tutkulu

Başarılı olmak için, işinizi sevmelisiniz. Eğer sevdiğiniz iş bu değilse iş tanımınızı değiştirin veya ayrılın. Sattığınız ürünler ve hizmetler hakkında da tutkulu olun. Bu heyecanınızı müşterilerle paylaştığınız zaman satış kaçınılmaz olacaktır.

10)Tetiklik

Satış görevlileri daima hazırdır. Onların atıldığı herhangi bir duruma hazır olmaları ve başarıyla özgürlüğü nasıl kopacaklarını bilmeleri gerekir. Kendinizin ve bedeninizin farkına varın.

Bir cevap yazın