icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Başarılı Bir Satış Personelinin 7 Alışkanlığı

Okuma Süresi: 2 dakika Başarılı insanların düzenli olarak uyguladığı rutinler vardır. Bu rutinler, hayatlarını düzene sokmalarına ve kolaylaştırmalarına yardımcı olur. Bir satış personelinin de...

Başarılı insanların düzenli olarak uyguladığı rutinler vardır. Bu rutinler, hayatlarını düzene sokmalarına ve kolaylaştırmalarına yardımcı olur. Bir satış personelinin de başarılı olmak için uygulaması gereken rutinler ve sahip olması gereken alışkanlıklar vardır.

Eğer satış sektöründe zirveye çıkmak istiyorsanız sahip olduğunuz yetenekler ve çok çalışmak yetersizdir. Yeteneklerinizi geliştirmeli ve doğru şekilde çalışmayı öğrenmeniz gerekir. Biz de yaşantınıza dahil etmeniz durumunda hayatınızı değiştirecek 9 alışkanlığı sizlerle paylaşıyoruz.

Başarılı Satış Personelinin 7 Alışkanlığı

1)Bir Doktor Gibi Düşünün

Doktorlar, problemi teşhis etmek için dikkatlice dinler ve sorular sorar. Siz de bir satış personeli gibi düşünmeyi bırakın. Bir doktor gibi düşünün. Potansiyel müşterinizin sorunlarını anlamaya çalışın. Sorunlarına çözüm sunduğunuz potansiyel müşterilerle satış kapama döngünüz kısalır.

2)Bırakmanız Gereken Noktayı Bilin

Sahip olduğunuz her potansiyel müşteriye satış yapamazsınız. O müşterileri ikna etmeye zaman harcamak yerine kurduğunuz ilişkiyi güçlendirin ve yolunuza devam edin. Yanlış potansiyel müşterilerden uzaklaşıp, zamanınızı doğru potansiyellere yönlendirirseniz başarılı olursunuz.

3)Daha Az Konuşun

Başarılı satış personelleri konuştuklarından daha fazlasını dinler. Tüm konuşmayı siz yaparsanız, müşterinizin neye ihtiyacı olduğunu asla keşfedemezsiniz. Bunun yerine stratejik sorular sorun ve müşterinizi dikkatli dinleyin.

4)Karar Vericilere Satış Yapın

Satış kapatma sürenizi hızlandırmak istiyorsanız düşük ve orta düzey yönetime satmaya çalışmayın. Başarılı satış personelleri zamanlarını karar veremeyen kişilerle harcamaz bunun yerine doğru karar vericilere satış yapmaya çalışır.

5)Para Kazandıran Görevlere Odaklanın

Satış sürecinde bazı görevler doğrudan para getirir. Örneğin, araştırma yapmak, önemli müşterileri takip etmek ve satış toplantıları düzenlemek gibi. Bu işleri özenli bir şekilde gerçekleştirirken para getirmeyen evrak işleri, müşteri hizmetleri veya raporlama görevlerini otomatikleştirin.

6)Çaresiz Görünmeyin

Potansiyel müşterinize ihtiyacınız var gibi davranırsanız size karşı ilgisi azalır ve güven kaybeder. Her satış toplantısında finansal olarak güvende, başarılı ve kendinden emin şekilde davranın.

7)Niceliğe Değil Kaliteye Odaklanın

Satış sektöründe başarılı olmanın sırrı satış kapattığınız müşteri sayısı değil, müşteri kalitesidir. Yapmanız gereken aylık ciroyu yakalamak yerine aktivite sayısına ve portföy hakimiyetine önem vermektir.

”Ciro Hedefi Mi Önemli Satış Aktiviteleri Mi?” başlıklı yazımızı okumak için tıklayınız.

« »