icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Başarılı Satış Aramaları İçin 6 İpucu

Okuma Süresi: 2 dakika Satış aramaları, satış süreçlerinde önemli bir adımdır. Başarılı bir arama gerçekleştirirseniz satış kapatma ihtimaliniz artar ve satış döngünüz kısalır. Uygulayacağınız...

Satış aramaları, satış süreçlerinde önemli bir adımdır. Başarılı bir arama gerçekleştirirseniz satış kapatma ihtimaliniz artar ve satış döngünüz kısalır. Uygulayacağınız bazı ipuçları aramalarınızın daha verimli ve başarılı geçmesini destekler. Biz de bugün sizlerle işinize yarayacak 6 harika ipucunu paylaşacağız.

Başarılı Satış Aramaları İçin 6 İpucu

1. İpucu: Unutmayın, satış eğlenceli bir oyundur.  

Heyecandan sesi titreyen ve gergin görünen biri size güven verir mi? Potansiyel müşteriler de satış personelleri için aynı şekilde düşünür. Onlara gergin ve güvensiz bir şekilde yaklaşırsanız muhtemelen sizden uzaklaşırlar.

Bu heyecanlı durum yerine satış sürecinizi bir oyun gibi düşünün. Rahat olun ve gerginliğinizden kurtulun. Harika bir satış araması kendine güven ile başlar.

2. İpucu: Arkadaşınızla konuşur gibi konuşun.

Bir arkadaşınızla konuşurken süslü kelimelere ihtiyaç duymazsınız. Oldukça net ve basit kelimeler kullanırsınız. Satış aramalarının iyi geçmesi için konuşurken süslü cümlelerden kaçının.

Size ait olmayan havalı bir konuşma stilini taklit etmek yerine kendiniz olun ve müşterinizle samimi bir bağ kurmaya çalışın.

3. İpucu: Acele etmeyin ve yavaşlayın.

Randevu almak için arama yaptığınızda bir metni okur gibi hızlı şekilde konuşmamalısınız. Siz potansiyel müşteri telefonu kapatmasın diye hızlı hızlı konuşurken aslında karşı tarafa gergin olduğunuzun sinyalini gönderirsiniz.

Bir satış aramasında doğru ses tonunuzu yakalamak istiyorsanız yavaşlayın. Ve doğruca satış yapmaya çalışmak yerine şu an uygun musunuz, ne zaman arayabilirim gibi sorular sorun. İzin verin potansiyel müşteriniz konuşmayı yönetsin.

4. İpucu: Telefonda konuşurken dik durun.

Masada durmak, omuzlarınızın çökmesine ve sesinizin titremesine neden olur. Bu durumu önlemek için önemli bir telefon konuşması yapacağınız zaman ayağa kalkın. Bu sayede diyaframınızı kullanarak tam bir nefes alma-verme durumu yaşarsınız.

Doğru nefes enerjinizi ve kendinize güveninizi arttırır. Ayrıca ayakta konuştuğunuz zaman karşınızda biri varmış gibi konuşmaya başlarsınız. Bu ipucu satış aramalarınızda önemli bir fark yaratır.

5. İpucu: Kablosuz kulaklık kullanın.

Bir satış araması yaparken kaliteli bir kulaklık kullanmak büyük fark yaratır. Bu sayede telefonu tutmak zorunda kalmaz, hareket özgürlüğüne sahip olursunuz. Ayrıca görüşme esnasında önemli yerleri kolayca not alırsınız.

Kablosuz kulaklık kullanarak kabloya takılma riskinizi de ortadan kaldırın ve sadece konuşma beceriniz üzerine odaklanın.

6. İpucu: ”Hayır” cevabına hazır olun.

Arama yapma konusunda motive olmanız çok önemlidir. Her arama iyi gitmeyebilir. Bazı zamanlar hayır yanıtı alabilirsiniz. Böyle durumlarda motivasyonunuzu kaybetmeyin.

Derin bir nefes alın ve bir sonraki müşteriye odaklanın.

Satış aramaları ve telefonda satış konusunda daha çok fazla bilgi almak ister misiniz? AloTech Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Korhan Erçin ile gerçekleştirdiğimiz tele satış konulu webinarımızı izlemek için tıklayınız.

« »