Bu Yıl Satış Otomasyon Programları İle Daha Fazla Kazanın

Küçükten büyüğe tüm şirketler, satış otomasyon programları ile görevlerini daha verimli ve yüksek performansla yapabileceğini artık keşfetti. Kosgeb gibi kuruluşlarında teşvik ve platformlar artık dijital ortamda da var olmak zorundadır şartı ile işler de dijitalleşmeye başlıyor. Hem müşterilerinizin hem de satış temsilcilerinizin hayatlarını ve işlerini kolaylaştıracak satış otomasyon programları, satış stratejinize yardımcı olabilir.

Satış sonrası yazışmalarla daha fazla satış ve tavsiye fırsatlarını daha üst düzeye çıkarabilirsiniz. Örneğin, Amazon gibi yeniliği kolayca benimseyen şirketler müşterilerini tekrar satın almaya teşvik etmek için gelişmiş algoritmalar kullanır ve bu sayede çapraz satış fırsatlarını artırırlar. Karmaşık verilerin analizi sayesinde olsa bile temelde oldukça basit bir fikirdir.

Amazon’un bu keşfettiği ve satışlarını artırmasına yardımcı olan şey müşteriler sizinle veya sitenizle ilgilenmediği, göz atmadığı zamanlarda bile bu verileri ilgi çekmek için kullanabilirsiniz. Bu tarz online ticaret platformlarında bir şey satın aldıktan sonra gönderilen onay e-postasında öneri öğeler bulunur. Bu ek gelir sağlamak için harika bir stratejidir. Ancak tek yöntem onay ve teşekkür e-postaları değildir. Çeşitli yazılımlar ve araçlar sayesinde bir bağlantı yerleştirebilir. Veya satın alımlarla ilgili ürün destek bilgilerinde sağlayabilirsiniz.
Günümüzde herkesin sosyal medya kullanıcı olarak içerik ürettiği günlerde sosyal medyaya da hakim olmak gerekiyor. İnsanların yani müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin sizin hakkınızdaki tecrübeleri hakkında yazılanları takip edebilmek gerekiyor. Aynı zamanda bu takip durumunda çevrim içi durumda müşterilere hizmet verebilmek için bazı sistemlerden faydalanmak gerekebiliyor.

Marka imajı için son derece sarf ettiğimiz bu dünyada dijital kimliğimiz için de aynı önemi sarf etmemiz gerekiyor. Bu sayfaların ve içeriklerin kişileştirilmesi gerekiyor. Yapılan araştırmalara göre satış huninize kişileştirilmiş içerikler ekleyen bazı kuruluşlar %36 oranında daha fazla dönüş almaya başlıyorlar.
Satış otomasyonu, müşterilerinizin sahip olduğu tecrübeleri doğrudan geliştirmek için kullanıldığında yararlı değildir. Satış temsilcilerinize motivasyon ve antrenörlük yapmak için aynı ilkeleri de uygulayabilir ve yeni hedeflere ulaşmalarını teşvik edebilirsiniz.

Çağdaş yazılım çözümleri, en yüksek performans gösteren satış temsilcilerinin özel alışkanlıklarını kaydetmenizi ve analiz etmenizi ve ardından bu teknikleri kuruluşunuzdaki diğer ekip üyeleriyle uygulamanızı kolaylaştırır. Bu sağlam veri analizi ayrıca satış sürecinin çeşitli aşamalarında her bir temsilci için ödül yapınızı optimize etmek için de yeni stratejiler geliştirmenize yardımcı olabilir .
Sürece chatbotları eklemekten çekinmeyin. Çoğu zaman, müşteriler basit bir sorunun cevabını hızlıca bulmak için bir web sitesine gelirler. Chatbotlar, onları SSS bölümüne yönlendirmenize yardımcı olabilir veya onlar için bir sorunu aydınlatabilecek bir içerik hazırlamanıza yardımcı olabilir. Bu tür etkileşimler otomasyon tarafından ele alındığında, satış ve CRM ile ilgili temel faaliyetlere daha fazla odaklanmak için satış temsilcilerini serbest bırakır.

Bir cevap yazın