CRM Programı ile Satış Oranlarınızı Yeniden Belirleyin

2013 Yılında yapılan araştırmaya göre satın alınan CRM programlarının %65‘i tekrar kullanılmamak üzere rafa kaldırılmıştır.

CRM Nedir?

İşletmelerin müşterileriyle olan ilişkilerini yönetmelerini sağlayan stratejilerin tümüne CRM adı verilir. CRM açılımı Customer Relationship Management’dır. Bu terim dilimize müşteri ilişkileri yönetimi şeklinde çevrilmektedir. Strateji, temel olarak müşteriyi elde tutma ve böylece satış oranını artırma üzerine odaklanır.

CRM’in Faydaları Nelerdir?

CRM programı, firmaların müşteriye temas eden kısımlarını şekillendirir. Müşteriyi dinleyen ve isteklerine en hızlı şekilde cevap veren aynı zamanda potansiyel müşterilere de ulaşarak onları satın almaya teşvik eder. CRM sistemleri müşteriler hakkında detayları takip edebildiği için satış sürecine hız kazandırır. Satış sürecini otomatikleştirdiği için de satış ve pazarlama personelinin gün içinde vakit kaybetmesini önlemiş olur.

CRM Programlarının Kullanım Oranı:

CRM programlarının büyük bir kısmı satın alındıktan sonra kullanılmıyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise programların kullanım zorluğu ve ekibin bu program için eğitilmemiş olmasıdır. 2013 Yılında yapılan araştırmaya göre satın alınan CRM programlarının %65 ‘i tekrar kullanılmamak üzere rafa kaldırılmıştır.

Satın alınan programlar neden kullanılmıyor?

Aslında bu sorunun birden fazla cevabı vardır. Satın alınan programa bağlı olarak bazen alınan programların mobil uyumunun bulunmaması, bazen ise internetsiz kullanılmaması sebep olabiliyor.

Alındıktan 1 gün sonra tekrar açılmamak üzere kapatılan programların ortak özellikleri:

  • Karmaşık arayüz: Müşterinin kişisel bilgilerini girerken uygulama ne kadar zorluyorsa o kadar az tercih ediliyor. Örneğin bir müşterinin telefon numarasını kayıt ederken kişisel bilgileri düzenle yerine “müşteri bilgileri > kişisel bilgiler > telefon numarası > telefon numarasını düzenle şeklinde işlem yapılıyorsa o uygulama rafa kaldırılıyor.
  • İnternet olmadan çalışamamak: Müşteri bulmak için saha ekiplerinin geçtiği alanlar bazen telefon veya internet çekmeyen bölgeler olabilir. Müşterinin her bilgisini ezberleyip internetin çektiği bir alanda programa yazmak mantıklı olmadığı için de programı kullanmayı bırakıyorlar. Bazen bir kağıt üzerinde bilgiler toplanıyor ve daha sonra topluca programa giriliyor. Ancak bunu yaptıktan sonra yazılımın kolaylığı ne işe yarayabilir ki?
  • Performans sorunları: Müşteri hakkında bazen onlarca bilgi programa kayıt edilebilmektedir. Ne kadar bilgi olursa satışlarda kullanılacak o kadar veri olur. Bu verileri listelemek, yeni veri eklemek, veri düzenlemek işlemi her seferinde 10 – 15 saniye bekleyen saha ekipleri bir süre sonra sabırsız olabiliyor. Ayrıca her bilgi için müşteriyi bekletmek de çok iyi olmuyor.
  • Mobil uyum problemi: Bazı programlar telefonda ve tablette tam olarak uyumlu olmayabilir. Müşteri bilgilerini girdikten sonra tam ekleyecekken “Ekle” butonunun olmadığını fark etmiş olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda verim alamayan saha ekipleri programlardan vazgeçmiş olabilir.

Neden CRM yazılımları kullanılmalıdır?

Tamamen müşteri odaklı olarak geliştirilen CRM yazılımları sayesinde müşterilerin tüm bilgilerini sistemde kayıtlı tutarak bu bilgileri sonrasında kullanmak üzere saklayabilirsiniz. Kullanmak için muhtemel sebepler;

Herkes için uygun ve kolay ulaşılabilir: Küçük şahıs şirketlerinden büyük holdinglere kadar herkesin kullanabileceği CRM sistemleri sayesinde her veriyi buluta (internetteki yeriniz) yükleyeceksiniz. Yüklenen veriler şirketinizdeki herkes tarafından anlık olarak kontrol edilebilir olacak. Böylece müşterilerinize şirketinizdeki tüm çalışanlar saniyesinde ulaşabilecekler.

Müşteri analizi: Saklayacağınız bilgileri ileriye dönük olarak kullanabilirsiniz. Müşterilerinizin ihtiyaçlarına göre yapacağınız atılımlar kesinlikle size iyi bir artış olarak geri dönecektir.

Koordinazyon kolaylığı: Bir şirkette onlarca farklı alanda çalışan mevcut. Bu çalışanlar arasında veri alışverişi ise oldukça zor. Herkes ihtiyacı olan veri için Excel dosyası gibi gereksinimlerden kurtularak CRM yazılımından saniyeler içinde istediği veriyi bulabilecek.