icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

CRM Sistemi Satış Süreçlerini Nasıl Etkiler?

Okuma Süresi: 3 dakika CRM sistemi, satış verilerinin merkezi olarak saklanması ve takip edilmesi için gereken nitelikleri kolay bir formatla sunar. Bu sistem satış...

CRM sistemi, satış verilerinin merkezi olarak saklanması ve takip edilmesi için gereken nitelikleri kolay bir formatla sunar. Bu sistem satış süreçlerinde, personel performanslarını izleme ve satışı optimize etme noktasında büyük bir görev üstlenir. Peki, müşteri ilişkilerini profesyonel bir şekilde yönetmenizi sağlayan CRM sistemi satış sürecini nasıl etkiler? Satış sürecine katkıları nelerdir? 

CRM Sisteminin Satış Temsilcileri için Sunduğu Avantajlar Nelerdir? 

CRM sistemleri satış sürecini yönetmenin yanı sıra, satış temsilcisine özel avantajlar sunar. Müşteri ilişkileri yönetim sistemleriyle satış ekibinizi potansiyel müşteriler ve müşterilerle olan ilişkileri geliştirme noktasında daha üretken hale getirebilirsiniz. 

CRM’ in satış ekibinize sağlayabileceği avantajlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz: 

  • Rutin veri girişini azaltarak ve otomatikleştirerek satış temsilcisinin zamandan tasarruf etmesini sağlar. 
  • Satış görevlilerine performansları ve kotaları hakkında daha doğru bir bilgi akışı sunar. 
  • Yöneticilerin, bireysel satış temsilcilerinin ilerlemesini kolay bir şekilde kontrol etmesini sağlar. 
  • CRM sistemi müşteri bilgilerini daha görünür ve erişilebilir kıldığı için satış temsilcisinin işini kolaylaştırır. 
  • Satış ekipleri arasında  sağlıklı bir rekabet ortamı oluşmasına katkıda bulunur. 
  • Çalışan verimliliğini artırarak satış ekibinin doğru müşterileri kolayca bulmasını sağlar. 

CRM Sisteminin Satış Süreçlerine Etkisi 

CRM sistemleri bir bütün olarak satış ekibi ve satış sürecinin kusursuz bir şekilde yönetilmesine katkıda bulunur. CRM sisteminin satışa olan etkisini üç başlık altında ele alabiliriz. Bunlar: 

1) Satış Sürecini Belgeler

Satış sürecinde kullanılacak olan verilerin farklı veri tabanlarında ve çeşitli belgelerde parça halinde bulunması, satış ekibinin aynı sayfada çalışmasına engel olur. Aynı zamanda politikalar ve faaliyetler açıkça belgelenmediğinde yeni satış görevlileri, müşteriyle olan ilişkisini daha yavaş bir şekilde sürdürür. Satış ekibi üretkenliğini artıran CRM sistemleri sayesinde bu tarz olası sorunların önüne geçmiş olursunuz. 

2) Müşteri Hizmetlerini İyileştirir

Müşteri ilişkileri yönetim sistemi sayesinde satış ekibiniz, her müşterinin geçmişine tam erişim sağlayabilir. Etkileşime geçmeden önce müşteri veya müşteri adayı hakkında bilgi sahibi olan satış görevlisi, doğru zamanda doğru satış mesajını paylaşmak için daha donanımlı bir konumda yer alacaktır. CRM sisteminin sunduğu yetkinlikler sayesinde satış ekibiniz, müşteri adaylarıyla etkileşime girecek diğer üyeler için notlar ve gözlemler bırakabilir. Bu sayede satış sürecinde müşteri hizmetlerini iyileştirebilir ve  özelleştirilmiş alanları deneyimleyebilirsiniz. 

3) Satış Maliyetini Düşürür

Satış gerektiren alanlarda müşterileri elde tutmak, yenilerini elde etmekten daha kolaydır. Bu süreci etkin bir şekilde yönetmenizi sağlayan CRM sistemleri sayesinde mevcut müşterilerinizi elde tutarken, alışveriş yapma olasılıklarını artıracak bir güven duygusu da oluşturursunuz. Bir CRM sistemi edinerek iyileştirilmiş satış verimliliği, daha iyi satış etkinliği, artan çapraz satış fırsatları ve azaltılmış kapanış süresini deneyimleyebilirsiniz. 

CRM sistemlerinize Ekmob’u entegre ederek, müşteri portföyü ile kurulan iletişimleri takip ve analiz edebilir, satışları artırabilirsiniz. Bireysel bilgi birikimini kurumsal hafızaya aktarmanızı sağlayan CRM’i Ekmob sistemine entegre ederek müşteri bilgilerinizi daima güncel tutabilirsiniz. Satış fırsatlarını tek ekran üzerinde sunan Ekmob ile %100 portföy hakimiyetini deneyimlersiniz. 

Ekmob SFA ile Ekip Verimliliğinizi Artırın 

Ekmob’un sunduğu satış gücü otomasyonu ile ekibinizi her yerden takip edebilir ve veri hakimiyetini sürdürebilirsiniz. Satış süreçlerini Ekmob ile yöneten ekipler haftada 1 gün tasarruf ederek, daha verimli bir çalışma elde eder. Ekmob SFA’yı mobil olarak kullanan ekipler, sahada ihtiyaç duyduğu verilere anında erişim sağlar. Bu sayede zaman ve enerji kayıplarının önüne geçen ekipler, satış sürecini daha aktif bir şekilde yönetir. Ekmob SFA ile satış sürecinizi en iyi şekilde yönetmek için bizimle iletişime geçin! 

« »