icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Demode Satış Yöntemleri

Okuma Süresi: 2 dakika Satış stratejileri çağa ayak uydurmak için sürekli yenilenir. Satış ekipleri yaşanan bu değişimin farkında oldukları için yeni satış yöntemleri oluşturur ve satışlarını arttırmaya çalışırlar. Siz de çağı yakalamak için yeni satış stratejilerini yakından takip edin. YANLIŞ - Ürünün kusurlarını örtmek: Satış temsilcileri, sattıkları ürün veya hizmetin kusurlarını örterek ve onları olduğundan daha değerli göstererek müşteri kazanmaya çalışır. Bu yöntem başlarda kazançlı gibi gözükse de sürdürülebilir değildir.

Satış stratejileri çağa ayak uydurmak için sürekli yenilenir. Satış ekipleri yaşanan bu değişimin farkında oldukları için yeni satış yöntemleri oluşturur ve satışlarını arttırmaya çalışırlar. Siz de çağı yakalamak için yeni satış stratejilerini yakından takip edin.

Demode Satış Yöntemleri ve Alternatifleri

Saha satış ekiplerinin bu yıla kadar bolca kullandığı fakat bundan sonra kullanmaması gereken stratejileri sizin için derledik:

YANLIŞ – Ürünün kusurlarını örtmek: Satış temsilcileri, sattıkları ürün veya hizmetin kusurlarını örterek ve onları olduğundan daha değerli göstererek müşteri kazanmaya çalışır. Bu yöntem başlarda kazançlı gibi gözükse de sürdürülebilir değildir.

DOĞRU: Ürün veya hizmetinizi kötülemeden kusur sayılabilecek eksikleri söyleyerek alıcının beklentisini düşürebilirsiniz. Güven veren bir iletişim kurarak satışı kapattığınızda müşteriniz ile yıllar sürecek bir ilişki kurabilirsiniz.

YANLIŞ – Konuşan taraf olmak, ısrarcı olmak: Satışı başlattığınızda yapacağınız en büyük hata çok konuşan taraf olmaktır. Ne kadar fazla konuşursanız alıcının ilgisini o denli kaybedebilir ve satışı kapatma ihtimalinizi azaltırsınız. Aynı zamanda eğer ürününüz hakkında çok ısrarcı davranırsanız alıcı bir sorun olduğunu düşünerek satış sürecini sonlandırır.

DOĞRU: Konuşma sırasında mümkün olduğu kadar net ve kısa konuşun. Müşteriye konuşma hakkı vererek isteklerini ve sorularını daha net analiz edin. Böylece sizin ürününüze neden ihtiyacı olduğunu anlatmanız daha kolay olur.

YANLIŞ – Hedef kitle belirlememek: Elinizdeki ürünü 100 kişiye gösterip 25 kişiye satmayı düşünüyorsanız yanlış yolda ilerliyorsunuz demektir. Fazla satış yapabilmek adına gün içinde harcadığınız gereksiz enerji bir süre sonra yetersiz kalmanıza sebep olur. Bu da satış yapabileceğiniz potansiyel müşterilere ulaşmanızı engeller.

DOĞRU: Her gün özenle seçilmiş 30 kişiyi ziyaret ederseniz satış oranınız daha yüksek olur.

YANLIŞ – Resmi olmak: İnsanlar bir ürünü alırken karşılarında güvenebileceği bir arkadaş arar. Müşteri ile konuşmaya başlarken resmi olmanız gerekse bile biraz esneklik sağlayın.

DOĞRU Bir sonraki karşılaşmanızda “Merhaba Efendim” cümlesini tercih etmek yerine “Nasılsın Ahmet Abi?” cümlesini tercih edin. Bir kişiye ismiyle seslenmek aranızda bir bağ kurar. Samimiyetiniz ile bu bağı daha da güçlendirin.

Siz de satışa dair her konuda bilgi sahibi olmak ve tüm güncel satış stratejilerinden haberdar olmak için Ekmob Blog’u takip edin.

« »