icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Ekibiniz için En Doğru Satış Temsilcisi Nasıl Seçilir?

Okuma Süresi: 3 dakika Güçlü bir satış ve pazarlama gerçekleştirmek için iyi bir satış temsilcisi ile yola çıkmak oldukça önemlidir. Satış ve pazarlama kadar...

Güçlü bir satış ve pazarlama gerçekleştirmek için iyi bir satış temsilcisi ile yola çıkmak oldukça önemlidir. Satış ve pazarlama kadar işe alım işlemleri de bir strateji gerektirir. Bu nedenle satış temsilcisini seçerken birçok detayı ve unsuru aynı anda incelemek gerekir. Peki, ekibiniz için en iyi satış temsilcisini seçerken hangi yöntemleri izlemelisiniz?

Ekibiniz için En İyi Satış Temsilcisini Nasıl Bulabilirsiniz?

 Satış ekibinize yeni bir temsilciyi dahil ederken doğru zamanı bulmak, satış rolünün sorumluluklarını ve beklentilerini belirlemek, işinizi bir kat daha kolaylaştırabilir. Ekibiniz için yeni bir satış temsilcisini işe alırken işinizi kolaylaştıracak adımlara şunları örnek gösterebiliriz: 

1) İşinizi Net Bir Şekilde Tanımlayın

Satış temsilcisi için pozisyon açarken ne aradığınızı bilerek, adaya ilişkin beklentileri listelemeniz sonuca daha kısa sürede ulaşmanızı sağlar. Farklı satış pozisyonları çeşitli beceri ve donanımları beraberinde getirebilir. Bu nedenle temsilcinizin başarı için ihtiyaç duyacağı temel becerileri listeleyerek işe başlamanız gerekir. Bunlar; sunum becerileri, kapanış becerileri, otomasyon deneyimi, zaman yönetimi, arama becerileri ve iletişim şeklinde sıralanabilir.

2) Aday Taraması Gerçekleştirin

 İlk potansiyel adaylarla ilgili bir liste oluşturarak en iyi performans gösterebilecekler arasından seçim yapabilirsiniz. En iyi seçeneği ulaşmak için adayı taramak ve iş geçmişini daha iyi görmek adına Linkedin profilini inceleyebilirsiniz. Bu profilde önceki işverenle geçirilen süre, adayın pazarınızla ilgili tecrübesi, adayın sektördeki başarıları ve ödülleri gibi detaylara bakmanız yeterlidir. 

3) Net Bir Görüşme Süreci Ayarlayın

Ekibinize yeni bir satış temsilcisi alırken izlemeniz gereken yol haritasını önceden hazırlamak sonuca daha hakim olmanızı sağlar. Görüşme esnasında ilk izlenim işe alımı gerçekleştiren kişi ve aday için oldukça önemlidir. Burada resmi olmayan bir sohbetle başlayarak duygusal zeka, kültür seviyesi ve aktif dinleme gibi becerileri ölçebilirsiniz. Bu adımın ardından resmi sohbet kısmına geçerek satış tecrübesini ve uzmanlığını test edecek sorular sorabilirsiniz. Adayın bu aşamada bir satış görüşmesindeki itirazlara karşılık nasıl bir davranış geliştireceğinin yanıtını verebilmesi oldukça önemlidir.

4) Adayın İş Ahlakını Değerlendirecek Noktalar Bulun

İşe alım sürecinde en iyi satış temsilcilerinin başarı için bir motivasyon kaynağına ihtiyaç duyduğu unutulmamalıdır. Görüşme sırasında adayların hırs, motivasyon ve iş ahlakını değerlendirecek soruları yöneltmek gerekir. Bu noktada adaylar arasında seçim yaparken, daha az deneyime sahip ancak yetenekli adayları tercih etmekten çekinmeyin. Pozisyon için uygun beklentileri karşılıyorsa uzun soluklu bir çalışma sürecine başlayabilirsiniz.

Ekmob SFA, bu noktada satış sürecinin verimini artıran ve bu yolculukta satış ekibini destekleyen önemli özelliklere sahiptir. Satış ekibinizin performansını artırmaya odaklanan bu sistem sayesinde, zamanı etkin bir şekilde kullanabilir ve maliyet tasarrufu sağlayabilirsiniz. 

 Ekmob SFA ile Satış Sürecini Basitleştirin 

Satışların dijital dönüşümü Ekmob SFA’ya duyulan ihtiyacı bir kat daha arttırdı. Satış temsilcilerinin çoklu görevlerini üstlenen Ekmob SFA, tüm görevleri tek yerde toplayarak daha ulaşılabilir bir sistem sunar. Verilere istediği yerden anlık olarak ulaşabilen satış ekibiniz zamanı  verimli bir şekilde kullanır. Ekibiniz sadece satışa odaklanırken Ekmob SFA verileri toplamak, analiz etmek ve anlamlı raporlar oluşturmak gibi görevleri üstlenir. Ekmob SFA ile satış sürecinizi basitleştirmeye hemen bugün başlayın!

« »