icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin
young-startup-programmers-sitting-desks-working-computers-screen-developing-programming-coding-find-solution-problem-new-application (2)

Ekmob SFA’nın CRM ve ERP’den Farkı Nedir?

Okuma Süresi: 3 dakika Farklı sektörlere özel çözümler sunan SFA, satışta başarıya ulaşmak için gereken tüm teknolojileri, teknikleri ve stratejileri içerir. Müşteri, işletme ve...

Farklı sektörlere özel çözümler sunan SFA, satışta başarıya ulaşmak için gereken tüm teknolojileri, teknikleri ve stratejileri içerir. Müşteri, işletme ve satış temsilcisini bir araya getiren bu sistem iletişimi ve üretkenliği artırmayı hedefler. Bu yazıda SFA’nın CRM ve ERP sistemlerinden farkına ve avantajlarına değineceğiz. 

CRM Nedir?

CRM ve ERP sistemleri satış sürecini otomatikleştirmek ve işinizi daha verimli hale getirmek için gereken desteği sunmak üzere tasarlanmıştır. CRM müşteri ilişkileri ve satış takibi için tercih edilen bir sistemdir. Müşteriler ve müşteri talepleri hakkında gerekli bilgiyi toplamak için CRM sistemlerinin desteğine ihtiyaç duyulur. CRM çözümleri; daha çok kişileri, hesapları, fırsatları, faaliyetleri, pazarlamayı, müşteri hizmetlerini, satış ve hizmetle ilgili süreci yönetmek için uygun özellikler sergiler. 

ERP Nedir?

ERP sistemi; ürün planlama, satın alma, envanter, müşteri hizmetleri, sipariş takibi ve arka planda kalan birçok iş sürecini yönetmek için tasarlanmıştır. Üretim ve operasyonel işlerin takibi için kullanılır. Bu sistemi kullanmak için finansal ve üretim süreçleri hakkında ayrıntılı bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır.

Ekmob SFA Neden CRM ve ERP’den Farklıdır?

SFA, satış ekiplerini destekleyen yetkinlikleri ile satış sürecinin daha verimli geçmesini sağlayan mobil bir uygulamadır. Bu sistem sayesinde ziyaret hazırlığından, satış esnasında alınan notlara ve raporlamaya kadar birçok işlem otomatik olarak tekrarlanabilir. BI ile veriye dayalı anlık raporlar sunan SFA, satış noktasında yetersiz kalan ERP ve CRM sistemlerini destekleyici özelliklere sahiptir. 

SFA, satış ekiplerinin en önemli görevlerine odaklanmalarını sağlayarak, ekiplerin ciro getiren faaliyetlere daha fazla zaman ayırmasına katkıda bulunur. SFA ile sıklıkla karıştırılan CRM sistemleri ise müşteri ilişkilerinin yönetiminde etkin rol oynar. CRM müşteriye ait verilerin toplanması ve depolanması noktasında görev alır. Müşteri ilişkilerine odaklanan CRM, şirket ile müşteriler arasındaki ilişkinin geliştirilmesini amaçlar. SFA ile karıştırılan bir diğer sistem olan ERP, üretim takibi yapmak ve operasyonel işlerin daha efektif yapılmasını sağlamak gibi süreçleri yönetir.

Neden SFA Kullanmalısınız? 

Satış noktasında yetersiz kalan CRM ve ERP sistemlerinde SFA’nın tamamlyaıcı bir etkisi vardır. Farklı sektörlere özel çözümler sunan SFA, satış ekiplerinin işini kolaylaştıran yetkinliklere sahiptir. SFA sistemi, satış oranlarını artırmak ve ticari faaliyetleri optimize etmek için ihtiyaç duyulan bilgileri sağlamak üzere programlanır. Satış ekibinizi anlık olarak takip etmenizi sağlayan SFA’yı hemen kullanmak isteyeceğiniz özellikleri şöyle sıralanabilir; 

  • Satış ekibinin müşterilerle yaptığı tüm iletişimi ve aktiviteleri tek platform üzerinden yönetmenizi sağlar. 
  • Tekrarlayan görevlerin üstesinden gelen otomatikleştirme özelliği ile satış ekibinin daha verimli bir şekilde çalışmasına katkıda bulunur. 
  • Manuel olarak girilen verilerden kaynaklanan hataları minimuma indirir, daha doğru bir veri takibi sunar. 
  • Satış ekibinin yapmak zorunda kaldığı görevleri ortadan kaldırarak, satış süreciyle ilgili maliyetlerin azalmasını sağlar. 

Ekmob SFA ile satış ekibiniz müşterilerine hızlı bir şekilde çözüm sunabilir ve böylece olası satış kayıplarını minimuma indirir. Satış ekibinizin günlük takvimleri, rut planları ve müşteri aktivitelerini takip etmenizi sağlayan Ekmob SFA ile satış sürecini çok daha şeffaf şekilde yönetebilirsiniz. Ayrıca aktivite analizleri ve anlık takip desteği sayesinde satış ekibiniz sahada %100 görünürlük kazanır.

Ekmob SFA ile Ekip Performansını Yükseltin 

Ekmob SFA, saha satış personellerinin aktivitelerini anlık olarak takip eder ve dilediğiniz yerden kolayca görüntülemenize imkan tanır. Ekiplerin sahadaki aktivitelerinin üretime olan etkisini ölçerek süreci şeffaflaştırır. Aktivite takibini kolaylaştıran Ekmob SFA, müşteri segmentasyonu ile zamanın daha iyi yönetilmesini amaçlar. Ekip performansını ölçmek ve Ekmob SFA’nın yetkinliklerini deneyimlemek için hemen bugün başlayın! 

« »