icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Ekmob Webinar | 2020 Yılı İçin 20 Satış İpucu

Okuma Süresi: 2 dakika Satış, sürekli değişir. Bu değişime uyum sağlamak ve krizleri fırsata çevirmek için satış stratejilerinizi sürekli güncellemeniz gerekir. Biz de bu...

Satış, sürekli değişir. Bu değişime uyum sağlamak ve krizleri fırsata çevirmek için satış stratejilerinizi sürekli güncellemeniz gerekir. Biz de bu ay Ekmob Webinar’ında Sunay Şener ve Ümit Ünker ile bu değişimi işledik.

Ekmob Webinar

Neler Konuştuk?

Ümit Ünker, webinar esnasında başarılı satış stratejisi için birçok değerli ipucunu bizlerle paylaştı. Sunay Şener ise başarılı stratejilerin satış oranlarını arttırdığını örneklerle aktardı. Bu webinarda:

  • Satış yapmak için satış ekibinin yapması gerekenler nelerdir?
  • Müşterilerin ihtiyaçları nelerdir ve bu ihtiyaçların analizi nasıl yapılır?
  • LinkedIn nedir? Nasıl kullanılır ve neden kullanılır?
  • Satış oranınızı arttırmak için neler yapmalısınız? Gibi çeşitli soruları yanıtladık.

Ümit Ünker Neler Önerdi?

  • Her zaman olduğunuz kişinin daha iyisi olmaya çalışın. Müşterilerinizin gözündeki itibarınızı yükseltin. Müşteriler şirketi değil, öncelikle sizi satın alır. Ne kadar iyi bir izlenim bırakırsanız, şirketinizin de o kadar iyi olduğunu düşünürler.
  • Gönderilen mailleri hazır şablon kullanarak – sadece isimleri değiştirerek- göndermek yerine müşterinizin ilgi alanlarını ve kişisel hayatından detayları dahil edin. Her müşteriyi özel görün.
  • Müşteri kontrol listesi çıkartın. Müşterinizin önceki ziyaretlerinizde nasıl davrandığını, satın alıp almayacağı konusunda fikrini ve satışın yapılma şansı gibi birçok bilgiyi sonradan kullanılmak üzere bir yerde tutun.
  • Müşterilerinizi önemseyin. Satış yaparken değer mi yoksa fiyat mı sattığınıza karar verin. Eğer değer satıyorsanız ürün veya hizmetinizin katkı sağlayabileceği yerler ve sonradan oluşabilecek masraflar gibi birçok detaya inin. Rekabetçi olmaktan çekinmeyin.
  • En iyi yaptığınız işi yapın. Yapmayı sevdiğiniz ve bu işte başarılı olduğunuz bir alanı seçerek o bölümü devralın. Konuşmayı seviyor ve dinleyicilerin çoğunluğuna hakim oluyorsanız bunu geliştirerek daha iyi duruma getirin.
  • Kendinizi sorumlu hissedin. Satış yapılacak müşteri kararını satış temsilcisine göre verir. Eğer satış temsilcisi işinde iyiyse firmanın da bu işte iyi olduğunu düşünerek satın alma kararı verir. Bu yüzden sohbet esnasında iyi veya kötü bir durumda sorumluluğu üzerinize alın ve müşterinizin gözünde itibarınızı yükseltin.

En önemlisi her müşterinin özel olduğunu unutmayın. Hiçbir müşteriyi tek tip olarak hayal ederek satış yapmaya çalışmayın. Birçok bilgi ve öneri kazanabileceğiniz yayınımızı YouTube üzerinden izleyebilir, Spotify üzerinden dinleyebilirsiniz. 

Ekmob olarak her ay değerli uzmanları ağırlıyoruz. Siz de Webinar’larımıza katılarak değerli bilgiler öğrenebilir ve başarılı bir satış uzmanı olabilirsiniz.

« »