Ekmob’u Ekip Motivasyon Aracı Olarak Kullanın

Ekmob’u doğru şekilde kullanarak, ekibinizin motivasyonunu önemli derecede yükseltebilirsiniz.

Her ekip elemanı, yöneticilerinin gerektiğinde yanlarında olduğunu hissetmek, başarılı işlerinin de takdir edildiğini bilmek ister. Ekmob, yöneticilerin bunu gerçekleştirebilmeleri için çok iyi bir ortam sunar. Ekmob’u sadece bir izleme, raporlama aracı olarak değil, ekibinizle sosyal iletişimin de bir parçası olarak değerlendirebilirsiniz. Bununla ilgili olarak,  Ekmob’da farklı alanlar, farklı sosyal araçları kullanımınıza sunulmuştur.

Saha Ekiplerinde Motivasyonuna Yönelik Yaklaşım
İster büyük, ister küçük olsun, tüm ekiplerde ekip içi iletişimin sürekliliği ve tonu, ekip motivasyonu açısından önemli bir etkendir. Saha çalışanları; çalışma gerçekleştirdikleri tüm kanallar ve alanlarda, yöneticilerinin kendileriyle iletişim içinde olmasını beklerler. Özellikle merkezden uzak çalışan saha çalışanlarının, şirket vizyonu ve hedeflerini anlayıp içselleştirebilmesini sağlamak için, mümkün olan tüm iletişim kanallarında yöneticilerin etkin katılımı kritik öneme sahiptir. Yapılan araştırmalar, çalışanlar için maaş ve maddi faydaların tek başına motivasyonu sağlamak için yetersiz kaldığını göstermektedir. Çoğu çalışan için, ekip için iyi iletişim, yaptığı işin değerlendirildiğini ve takdir edildiğini hissetmek, sağlanan maddi kazanç kadar etkili bir motivasyon kaynağı olabilmektedir. Yetersiz ve düşük kalitedeki iletişim, uzun vadede ekip üzerinde olumsuz etkilerin oluşmasına neden olabilmektedir. Yöneticiler için ekip iletişiminde motivasyona yönelik dikkate alınabilecek temel yaklaşımlar için aşağıdaki başlıkları dikkate alabilirsiniz:

  • Ekibinizle Ekmob ve benzeri iletişim kanallarında, sürekliliği olan, kişisel ve samimi bir bir iletişim geliştirin.

  • Pozisyonunuz ve işinizin özelliklerine göre, günlük, haftalık veya aylık farklı başlıklarda paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Hatta bunu belirli bir programa göre gerçekleştirmek, süreklilik ve düzen açısından faydalı olacaktır.

  • Başarılı ekip üyelerini takdir ettiğinizi farklı ortamlarda belirtmek, tüm ekip üyeleri üzerinde olumlu etki yaratacaktır.

  • İletişiminiz sadece satış ve iş odaklı konulardan oluşmamalıdır. Sahadaki ekiplerinizin robotlar değil, insanlar olduklarını unutmayın. Onların doğum günü v.b. özel günlerini kutlayabilir, bayramlarda sıcak mesajlar paylaşabilirsiniz.

  • Merkezden uzaktaki ekiplerin, şirket merkeziyle iletişim ve paylaşımlara daha fazla ihtiyacı vardır. Bu ekiplerle iletişim frekansını daha yüksek tutabilirsiniz.

  • Ekibinizin sosyalleşmesi için, gerekli ortamı hazırlamak da yöneticilerin bir görevidir. Bu konularda yöneticiler öncü olmalıdırlar.

  • Her şeyden önemlisi, ekibinizin ancak ortak bir vizyon ve hedefe sahip olduğu zaman gerçekten başarılı olabileceğini unutmayın. Şirket vizyonunu içselleştirmiş ekip üyeleri, kendi hedeflerini daha iyi belirleyebilir ve kendilerini çok daha iyi motive edebilirler. Bu nedenle, Ekmob gibi araçlarda, şirket vizyonu ve hedeflerini açıklayan paylaşımlar, küçük anekdotlar paylaşmak tüm ekibi bir araya toplayıcı bir etki yaratacaktır.

Ekmob’da Motivasyona Yönelik Kullanabileceğiniz Bölüm ve Araçlar:

Yukarıda sıraladığımız yaklaşımlara yönelik olarak, Ekmob’u nasıl kullanabileceğinize bazı örnekleri aşağıda paylaşmak istiyoruz:

Genel Bakış Sayfası

Öncelikle Ekmob web arayüzündeki “Genel Bakış” sayfasında yer alan “Aklından ne geçiyor?” alanı, tüm ekip üyelerinin gün içinde kolayca birbirlerine bilgi aktarmaları için tasarlanmıştır ve yöneticiler için de motivasyon aracı olarak kullanılabilecek ilk alandır. Tüm ekibinizi ilgilendiren paylaşımlarınızı buradan yapabilirsiniz. Örneğin her sabah ekibinize “Günaydın!” diyebilir, hafta başında “İyi haftalar” dileyebilirsiniz. Gün içinde, gerçekleşen önemli gelişmelerle ilgili buradan bilgi verebilirsiniz.

Ekmob “Genel Bakış” sayfasındaki “Aklından Ne Geçiyor” bölümü, tüm ekip üyelerinin gün içinde kolayca birbirlerine bilgi aktarmaları için tasarlanmıştır.
Aktiviteler’deki “Beğen” ve “Yorum Yap” Alanları

Ekmob web arayüzünde ve mobil uygulamasının bir çok bölümünde, gerçekleşen aktivitelerin altında yer alan arayüzünde “Beğen” ve “Yorum Yap” alanları, Ekmob’un işiniz için Facebook veya Instagram benzeri bir sosyal araç olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Bu alanların etkin kullanımı, hem ekipleri motive edecek, hem de şirketteki ekip ruhunu uzun vadede geliştirecektir.

Ekmob web arayüzünde ve mobil uygulamasının bir çok bölümünde, gerçekleşen aktivitelerin altında yer alan arayüzünde “Beğen” ve “Yorum Yap” alanları, Ekmob’un işiniz için Facebook veya Instagram benzeri bir sosyal araç olarak kullanılmasını sağlamaktadır.
Yorum alanlarının etkin kullanımı, hem ekipleri motive edecek, hem de şirketteki ekip ruhunu geliştirecektir.
Ekmob Anlık Mesajlaşma Uygulaması

Hem web arayüzünden, hem de mobil uygulamadan tüm ekip tarafından erişilip kullanılabilen Ekmob Anlık Mesajlaşma uygulaması da, motivasyon amaçlı kullanılabilecek bir araçtır. Bu alandan ekip elemanlarınızın doğum günlerini kutlayabilir, kendilerini başarılarından dolayı tebrik edebilir, iletişiminizin etkinliğini arttırabilirsiniz. Ayrıca, mesajlaşma uygulaması, farklı konu başlıklarına göre gruplar oluşturulmasına olanak verdiği için, farklı amaç ve aktiviteler için, farklı mesajlaşma gruplarını kullanmanız da mümkündür.

Ekmob Anlık Mesajlaşma uygulaması ile ekip elemanlarınızla aranızdaki iletişiminizin etkinliğini arttırabilir, onları daha iyi motive edebilirsiniz.
Mesajlaşma uygulamasını, ekibinizin özel günlerinde de kullanmak, ekip içi bağları kuvvetlendirecektir.

Sonuç

Ekmob, ekibinizle iletişim ve motivasyona yönelik farklı bir çok aracı size sunmaktadır. Ama bu araçları etkin kullanabilmek için, öncelikle ekibinizin insanlardan oluştuğunu unutmamalı, belirli bir motivasyon programı/stratejisi geliştirerek Ekmob kanalıyla uygulamaya başlamalısınız. Yukarıda verdiğimiz örnekler ve yaklaşımlar, sizin için sadece bir başlangıç sayılmalıdır. Ekmob’u daha çok kullanarak tanıdıkça, kendinize özgü çok daha gelişmiş motivasyon yöntemleri geliştirebileceksiniz. Ekibiniz de, yönetimle ne kadar yakın ve samimi bir iletişim içinde olursa, o kadar kolay ve hızlı şekilde şirket vizyon ve hedeflerini içselleştirecek, verimli ve motive bir çalışma ortamı sağlanacaktır.