icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin
fiyat-artişi

Fiyat Artışları Müşteriye Etkili Bir Şekilde Nasıl Açıklanır?

Okuma Süresi: 3 dakika Müşterilere fiyat artışını iletmek birçok işletmenin korktuğu görevler arasında yer alır. Güvendiği bir ürün veya hizmetin daha pahalıya mal olacağını...

Müşterilere fiyat artışını iletmek birçok işletmenin korktuğu görevler arasında yer alır. Güvendiği bir ürün veya hizmetin daha pahalıya mal olacağını bilmek müşteri tarafında olumsuz bir etki yaratabilir. Söz konusu fiyat artışını en iyi şekilde ifade ederek, müşteri tarafında destekleyici bir gerekçe sunulabilir. Peki fiyat artışları müşteriye açıklamak için hangi adımlar izlenmeli? 

Fiyat Artışını Müşteriyi Kaybetmeden Açıklamanın Yolları 

Hassas bir konu olan fiyat artışları söz konusu olduğunda, bu durumu müşterilerle paylaşmak kolay olmayabilir. Her zaman risk taşıyan fiyat artışlarında, müşteriyi mutsuz etme veya kaybetme gibi olumsuzluklarla karşılaşmak mümkün. Müşterilerinizi kaybetmeden fiyat artışlarını açıklamak için izleyebileceğiniz yollar şunlardır: 

Müşterilere Karşı Şeffaf ve Net Olun

fiyat artışı

Müşterilere karşı net olduğunuzda yanlış anlaşılma olasılığınızı da azaltmış olursunuz. Özellikle fiyat artışı gibi hassas konularda müşterileri önceden bilgilendirmek önemli. Fiyat artışlarını müşteri ile paylaşmak için e-posta yöntemi tercih edilebilir. Müşterilere fiyat artışına dair bir mail gönderdiğinizde yeni koşulları kontrol etmek için zamanları varsa, duygusal kararlar verme olasılıklarının daha düşük olduğunu söylemek mümkündür. 

Fiyat Artışının Nedenlerini Açıklayın 

Müşterilerinize saklayacak bir şeyiniz olmadığını göstermek aranızdaki güven bağını daha güçlü kılacaktır. Fiyat artışlarını müşteriye yansıtırken de aynı güven duygusundan yararlanabilirsiniz. Kapsamlı bir şekilde fiyat artışının gerekçeleri müşteriye anlatılabilir. Bu noktada aynı veya daha iyi bir ürün/ hizmet sunulacağı bilgisinin üzerinde net bir şekilde durulmalıdır. Fiyat artışının yaygın nedenleri olarak şunlar sıralanabilir;

– Artan üretim maliyetleri

– Yeni hizmetler ya da ürün çeşitliliği 

– İşletme maliyetlerinde yaşanan değişiklikler 

Müşterilerinize Zaman Tanıyın 

Fiyat güncellemeleri söz konusu olduğunda müşterinin durumu anlaması ve harekete geçmesi için belli bir zaman tanımak gerekir. Bu süreçte yıllık bütçeyi yeniden ayarlamak ve üstler arası iletişimi sürdürmek gibi faaliyetlere odaklanılabilir. Müşteri tarafında fiyat artışını olumlu bir noktaya çekmek için daha fazla satın alma veya fiyat artışı yürürlüğe girmeden önce mevcut fiyat üzerinden yıllık abonelik önerisinde bulunabilirsiniz. 

Müşterilerin Merak Ettiği Detaylar İçin Size Ulaşmasını Sağlayın 

fiyat artışı

Müşterilerin fiyatı artışı ve diğer konularda yaşadığı belirsizlikler, onu rakip bir firmaya kaptırmanıza neden olabilir. Özellikle hassas bir konu olan fiyat artışlarında müşterinin aklındaki soru işaretlerini gidermek ve ulaşılabilir olmak son derece önemlidir. Bu noktada fiyat artışıyla ilgili ortaya çıkan endişeleri gidermek için şirketteki herhangi birinin görevli olduğu bilgisini müşteri ile paylaşabilirsiniz.

Değerinizi ve Güvenilirliğinizi Müşterilere Kanıtlayın 

İşletmenizin büyümesi ile birlikte değeriniz, ürünleriniz ve hizmet ağınız genişleyebilir. Müşterilerinize duyuracağınız fiyat artışını gerekçelendirerek ilerlemeniz daha sağlıklı bir süreç yönetimi elde etmenizi sağlar. Bu noktada müşteri ihtiyaçlarını karşılamaya ve onlara daha iyi hizmet vermeye odaklandığınızı belirtmeniz yerinde bir adım olacaktır. 

Ekmob SFA müşteri ilişkilerini otomatik ve sorunsuz bir şekilde yönetmeniz için gereken özellikleri bir arada sunar. Müşteriyle ilgili tüm bilgi ve belgelerin anlık olarak görüntülendiği Ekmob SFA sisteminde kusursuz bir süreç yönetimini deneyimleyebilirsiniz. 

Ekmob SFA ile Hedef Odaklı Satış ve Fırsat Yönetimini Deneyimleyin 

Doğru müşteri segmentasyonu sunan Ekmob SFA, önceden tanımlanmış müşteri desteği ile süreci daha hızlı bir şekilde yönetmenizi sağlar. Sahadaki satış personeline hakim olan yöneticiler fırsatların durumunu anlık olarak görüntüleyebilir. Ekmob SFA sayesinde verilen teklifleri ve satış sürecini tek pano üzerinden takip edebilirsiniz. Müşterilerinizi daha iyi tanımak ve en iyi şekilde hizmet vermek için hemen şimdi Ekmob SFA kullanmaya başlayın! 

« »