Oyunlaştırma ve Ekip Yönetimi

Ekibinizi uzaktan yönetmenin en büyük zorluklarından biri, herkesin hareketlerini takip etmenin zorluğudur. Ayrıca insanlar tek başlarına olduklarında hedeften sapabilirler. Aynı fiziksel alana sahip olmayan ekipleri yönetmek için yeni yaklaşımlar gereklidir. Bu da son zamanların gözdesi olan ve uygulaması son derece basit olan oyunlaştırma ile son derece kolay şekilde gerçekleştirilmektedir.

Uzak takımları yönetmek için işinize yarayacak üç basit oyunlaştırma tekniği:

1. Sohbetlerde rahatlaştırın, çeşitlendirin.
Örneğin bir sohbet aracı olan Slack’i diğer sohbet araçlarından ayıran en belirgin özelliği eğlenceli olmasıydı. Slack’le yazmadan özel emojiler veya giflerle iletişim kurabilmek çalışanlar için bir nevi oyun etkisi yarattı ve mesajlaşmayı daha eğlenceli hale getirdi. Ve mesajların arkasındaki duygu ve düşünceleri daha rahat yansıtma imkanı sağladı.

Yapılan araştırmalara göre ifadeleri, mesajları ve diğer kişilerin yorumlarını yanıt olarak kullanmanın daha güçlü bir iletişimi teşvik etmek, şeffaflığı artırmak ve her takımın iletişimlerini kişiselleştirmek için etkili bir yol olduğu kanıtlandı.

2. Bir rozet sistemi oluşturarak rozetler dağıtın.
Rozetler, bir ekibin hedeflerine ulaşmasına ve çalışanların davranışlarını iyileştirmesine yardımcı olacak bir teşvik sistemi oluşturmanın mükemmel bir yoludur.

Farklı konularda belli sayılarda rozetler oluşturup bu sınırlı sayıda rozetleri teşvik etmek istediğiniz davranışlar sonucu çalışanlarınıza ödül olarak verebilirsiniz. Rozetlerin, neden kazanıldığını bilmek rekabet duygusundan çok amaca teşvik sağlayacaktır.

3. Gülen yüzü önemseyin.
Bazen oyunlaştırmanın güzelliği basitliğindedir. Elemanlarınızın uzaktan ruh hallerini takip edemeyeceğiniz için her gün ruh hallerini emojilerden faydalanarak durumlarında sergilemelerini teşvik edebilirsiniz. Bu durum kendilerini size daha da yakın hissettirecektir.
Ayrıca seçilen bu durumlar müşterilerle alakalı olumsuz bir durum hakkındaysa müşterinizi kaybetmeden önce duruma müdahale etmenize olanak sağlayacaktır.

Oyunlaştırma, sıkıcı bir işi büyük bir görev haline getirmek veya yalnızca gün boyunca eğlenceli dikkat dağıtıcı şeyler yapmak değildir. İletişimi geliştirebilen ve çalışanların yeni beceri setleri öğrenmesine yardımcı olan bir güven aracıdır. Oyunlaştırma, modern bir problem olan uzaktaki ekipleri yönetmenin zorluğunun modern bir çözümüdür. Uzaktan çalışma ortamlarınız daha da yaygınlaştıkça, yönetim tekniği olarak da oyun oynamaya şans verin.

 

 

Bir cevap yazın