icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

ING Bank Satış Ekipleri Dönüşüm Başarı Hikayesi

Okuma Süresi: < 1 dakika ING Bank, 7 Temmuz 2008 yılında Türkiye pazarına Oyak Grubu’ndan Oyak Bank’ın %100 hissesini satın alarak girdi. Şirket Edirne’den Hakkari’ye...

ING Bank, 7 Temmuz 2008 yılında Türkiye pazarına Oyak Grubu’ndan Oyak Bank’ın %100 hissesini satın alarak girdi. Şirket Edirne’den Hakkari’ye iş noktalarının olduğu her yerde bulunmaya çalışmaktadır. Bunun yanı sıra çok fazla noktada satış yapmaktadır. Bu satış noktalarının belli aralıklarla ziyaret edilmesi gerekmektedir. ING Bank, bu operasyonu büyük bir ekiple yönetmektedir. Haliyle bu büyüklükteki alana hizmet eden bir ekibin lokasyon bilgisi ve donanımı şirket açısından çok önemlidir. Bu kapsamlı süreç, dağınık iletişim kanallarını da yanında getirmektedir.

Büyük satış ekibinin ve dağınık iletişim kanallarının yönetilmesi oldukça zordu. Tüm veriyi kolayca, tek bir platformdan toplamak ve ekibin konforunu sağlamak için bir uygulama ihtiyacı oluştu. Birden fazla program kullanmanın ve bunları raporlamanın zorlukları gün yüzündeydi. Sonuç olarak her akşam bu zorluklarla uğraşmak beraberinde özensiz raporları da getiriyordu.   

Ekmob SFA’den Sonra ING Bank

Ekmob SFA, raporlamayı bir görev olarak ele almaz. Tüm satış sürecini keyifle yönetmeyi sağlar ve bunun sonucunda raporlar ile süreci optimize eder. Örneğin ING Bank, Ekmob’u kullanarak satış ekibinin davranış modelinin ne gibi sonuçlar elde ettiğini ölçmeye başladı. Evet bunu farklı programlar kullanarak da elde etmek mümkündü. Ancak Ekmob ile bunu tek bir uygulama üzerinden yapmaya başladılar.

Ekmob SFA ile yapılan ziyaretler lokasyon bazlı takip edilebilir hale geldi. Yapılan çok sayıda ziyaretten, toplanan çok sayıda veriyi depolamak hem maliyet hem de zaman kaybıydı. Artık Ekmob SFA sayesinde tüm dokümanlar bulut tabanlı, güvenli arşivde kolayca depolanıyor. Oluşturulan kurumsal hafıza müşteri süreçlerini kolaylaştırıyor.

Herhangi bir konu için çekilmesi gereken fotoğraf varsa satış ekibi bu fotoğrafı Ekmob üzerinden çekebiliyor. Bunlarla birlikte ziyaret edilen yerlerin özelliklerini de sisteme kaydediyor. Bu sayede sahadan toplanan veri sayısı ve kalitesi artış gösterdi.

Satış ekipleri, tüm süreci anlık raporlayabilir hale geldi. Bu sayede zaman tasarrufu sağlandı. Sonuç olarak büyük bir ekip ile çalışmaktaysanız ve büyük bir ekibi yönetiyorsanız Ekmob SFA sizin için fark yaratan bir çözümdür.

« »