icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Kriz Zamanı Nasıl Satış Yapılır?

Okuma Süresi: 2 dakika Pandemi, sağlık sektörünün yanı sıra ekonomik olarak da global bir kriz yarattı. Birçok firma krizden dolayı küçülmeye hatta kapanmaya gitti....

Pandemi, sağlık sektörünün yanı sıra ekonomik olarak da global bir kriz yarattı. Birçok firma krizden dolayı küçülmeye hatta kapanmaya gitti. Sadece güçlü olan firmalar ayakta kaldı. Biz de kriz zamanı satış yapmaya devam edebilmeniz için yapmanız gerekenleri kaleme aldık.  

Krizi Kabul Edin

Bu dönemde ayakta kalmanın tek yolu, yaşanan krizi kabul etmek ve uyum sağlamaktır. İletişim stratejinizi güven ve şeffaflık üzerine şekillendirin. Sürecin herkes için zor geçtiğini kabullenin ve bu durumu normalleştirin.

Zamanı Verimli Kullanın

Kriz zamanı taleplerde azalma, müşteri kaybı gibi durumlar yaşanır. Bu yüzden yapmanız gereken en iyi şey vaktinizi mevcut müşteri portföyünüze ve sıcak potansiyellerinize ayırmaktır. Firmanız bir süre büyüme gösteremese de hali hazırdaki durumu korumak için bu gerekli bir adımdır. Mevcut müşterilerinize satıştan ziyade bir bağ kurduğunuzu hissettirin.

Müşterilerinize Çözümler Üretin

Kriz zamanları herkes için büyük bir belirsizliktir. Bu dönem neler olup bittiğini anlamanız uygulayacağınız stratejiler için hayati önem taşır. Müşterilerinize, zorlandıkları konular hakkında sorular sorun ve çözümler üretin.  

Zorluklara sunduğunuz çözümler haricinde hiçbir fayda veya özellik sunmayın. Sadece en önemsediklerine odaklanmak satış kapama hızınızı arttırır.

Motivasyonunuzu Koruyun

Bu dönem satışlarınız azalabilir, müşteri kayıpları yaşanabilir. Bu gibi durumlarda motivasyonunuzu koruyun. Satış sayılarına odaklanmak yerine aktivitelere odaklanın ve elinizden geleni yapın. Kısa vadede yaşayacağınız olumsuzlukların uzun vadede kazançlarını düşünün ve pozitif kalın.

Kriz Zamanı Satışa Devam Edin

Firmanız Bir Sonraki Krize Hazır Mı?

Küresel krizlerin ne zaman yaşanacağı hiç belli olmaz. Şu an pandemi sebebiyle sektörünüzde düşüşler yaşanıyor olabilir. Fakat her şey eskiye döndüğü zaman satışlarınız ne durumda olacak?

Yaşadığımız süreç birçok farkındalığı ve değişimi de beraber de getirdi. İnsanların satın alma davranışları ve ihtiyaç duyduğu ürünler değişti. İnsanlar artık bir ürün satın almak yerine bir değer satın almayı tercih ediyor. Satış anlayışınızı değiştirin ve olası bir kriz durumu için yedek planlar hazırlayın.

Çünkü bir kriz anında yapılacak en büyük hata ani ve büyük kararlar vermektir. Bu kararlar kısa dönem için karlı görünse de daha sonra büyük zararlara sebep olabilir. Kriz zamanı her şey değişir. Bu değişimlere uyum sağlamak ve yönetmek vereceğiniz doğru kararlara bağlıdır. İstatistiklere ve raporlara önem verin.

Bu dönemlerde satış süreçleriniz için destek almak para kaybı gibi görünse de satış ekibinizi desteklemeniz size avantaj kazandıracaktır.

Krizde ayakta kalmak istiyorsanız uygulamanız gereken en önemli strateji kendinizi müşterinin yerine koyun.  Siz müşteri olsaydınız firmanızdan hizmet alır mıydınız? Eğer alıyorsanız neden ve neler daha iyi olabilir, eğer almıyorsanız sebeplerinizi sıralayarak kendinizi geliştirin.

Salgın dönemi değerli satış uzmanlarıyla hazırladığımız satışın değişimi yazısını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

« »