icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin
austin-distel-rxpThOwuVgE-unsplash

Lead Yönetimi için Etkili 3 Taktik

Okuma Süresi: 3 dakika Potansiyel müşteri kazanma amacına yönelik olarak yapılan lead yönetimi, satış ve pazarlama arasındaki köprü konumundadır. Lead yönetimi sayesinde satış ve...

Potansiyel müşteri kazanma amacına yönelik olarak yapılan lead yönetimi, satış ve pazarlama arasındaki köprü konumundadır. Lead yönetimi sayesinde satış ve pazarlama noktasında daha fazla kişiye ulaşarak müşteri portföyünüzü genişletmeniz mümkündür. Peki, lead nedir? Etkili lead yönetimi için nelere dikkat edilmelidir? 

Lead Nedir? 

Lead, pazarlama alanında geniş yer kaplayan ve Türkçeye ‘müşteri adayı’ şeklinde ifade edilen bir kavramdır. Henüz müşteri kimliği oluşmamış ancak potansiyel müşteri pozisyonunda bulunan kişileri temsil eder. Bu nedenle potansiyel müşterilerle etkileşime girmek ve onlarla besleyici çalışmalar yapmak son derece önemlidir. Lead ile doğru müşterilere ulaşmak için bazı adımların uygulanması oldukça önemlidir. Buna göre lead yönetiminde dikkat edilecek unsurları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Lead yönetiminde hedeflenen veriler net olacak şekilde belirtilmelidir.
  • Potansiyel müşterilere özel olarak uygun reklam platformları seçilmelidir.
  • Potansiyel müşteriler özelinde gerçek müşteriye dönme oranları önceden ölçülmelidir.
  • Bu süreçte uygulanan kampanya ve reklamlar optimize edilerek iyileştirme yoluna gidilmelidir.  

Başarılı Bir Lead Yönetimi İçin Hangi Adımlar İzlenmeli? 

Lead yönetimi gelişen reklamcılık sektörü ile birlikte daha etkili geri dönüşler elde etmeye başladı. Özellikle müşteri kazanımı için reklam ve kampanyalardan destek alınarak daha fazla kişiye ulaşmak mümkün hale geldi. Lead yönetiminde başarıya ulaşmak için sabırla ilerlemenin önemli olduğunu unutmayın. Bu noktada başarılı bir lead yönetimi için izleyebileceğiniz birkaç adım var.  

1) Leadleri Tanıyın ve Anlayın 

Lead Yönetimi

Lead yönetiminin ilk basamağını potansiyel müşteriyi tanıma ve anlama adımı oluşturur. Potansiyel müşterinizin kim olduğunu bilerek ilerlemek, satış sürecinin hangi noktasında yer aldığınızı bilmenizi sağlar. Leadleri tanımadan ve anlamadan yapılan stratejiler sonrasında birçok hataya sebep olabileceği gibi sürecin verimini de düşürür. Bu nedenle leadları tanımak ve anlamak için onlara dair demografik yapının, davranışların ve kaynağın bilinmesi doğru strateji oluşturmada büyük önem taşır. 

2) Bilgi Toplayın 

Satış döngüsü uzun bir süreç olduğu için potansiyel müşteri ile kurulan ilk temastan itibaren bilgi toplanması çeşitli avantajları beraberinde getirir. Bu noktada ilgili satışın gerçekleşmesi için potansiyel müşterinin dikkatini çeken içeriklerin üretilmesi ve takip edilmesi son derece önemlidir. Lead davranışlarını kontrol etmek adına sosyal medya postlarında ve göndermiş olduğunuz e-postalardaki linklerde takip kodları bulundurabilirsiniz. Pazar analizlerini kullanarak potansiyel müşterinin web sayfanıza ya da blog kısmınıza nasıl geldiğini anlayabilirsiniz. 

3) Lead Skorlaması Yapın 

Lead Skorlaması

Potansiyel müşterilerin ürün veya hizmetlerinize olan ilgi seviyesini belirlemek için belli yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Burada ilgi seviyesini ölçmek adına lead skorlaması yapabilirsiniz. Demografik bilgiler ve davranışsal aktiviteler, lead skorlaması için gereken ekipmana sahip olmanızı sağlar. Burada lead skoru ne kadar yüksek olursa, ilgili kişinin müşteriler arasına girme olasılığı da o denli yüksek çıkacaktır. 

Bu noktada Ekmob SFA, lead yönetimi ile potansiyel müşterilere ulaşma sürecinde ve mevcut müşteri portföyüne aktarmada kilit bir role sahiptir. Doğru kanalları ve yöntemleri kullanarak birçok alanda daha fazla müşteriye ulaşmanızı sağlar. Satış ve pazarlama arasındaki köprüyü doğru bir şekilde kurarak olumlu geri dönüşler almanıza imkan tanır. 

Ekmob SFA ile Satış Gücünüzü Artırın 

Satış işlemleri ve satış takibinin gerçekleştirilmesi bazı durumlarda ekstra zaman kayıplarına neden olabilir. Çok sayıda süreci merkezi bir şekilde yönetmenize imkan tanıyan Ekmob SFA sayesinde, satış takibi başta olmak üzere birçok işlemi kolayca sürdürebilirsiniz. Ekmob SFA ile satış ve aktivite skorlaması, satış hedefi raporlaması, planlı rapor oluşturabilme ve harita üzerinde aktivite akışı gibi çözümleri deneyimleyebilirsiniz. Satış gücünü ve satış ekibinin performansını ileri seviyeye taşımak için Ekmob SFA ile tanışın. 

« »