icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

LinkedIn’da Başarılı Bir Satıcı Olmak İçin 5 Temel Adım

Okuma Süresi: 2 dakika Dijital Marka Uzmanı ve LinkedIn Danışmanı Gamze Nurluoğlu, Ekmob Blog için yazdı: ”2021 yılında LinkedIn’ın satış ekipleri için önemi nasıl...

Dijital Marka Uzmanı ve LinkedIn Danışmanı Gamze Nurluoğlu, Ekmob Blog için yazdı: ”2021 yılında LinkedIn’ın satış ekipleri için önemi nasıl değişim gösterdi? LinkedIn’da başarılı bir satıcı olmak isteyen kişilerin uygulaması gereken 5 temel adım nedir?”

Son yıllarda yükselişini sürdürerek dünyada 700 milyon kullanıcıyı aşan ve iş dünyasının gözdesi olan Linkedln’i etkin kullanmak artık kurumlar ve satış ekipleri için daha da önemli.

Linkedin bir iş platformu olarak çıksa da artık bir pazarlama platformu ve hem kararları etkileyen yöneticiler hem de karar alıcılar platformda aktif olarak yer alıyorlar. Pandemi ile birlikte iş yapış şekillerinin değişmesi ve dijitalin hayatımızda kapladığı alanın artmasıyla birlikte de ekipler sadece insan kaynakları faaliyetlerini değil pazarlama ve satış faaliyetlerini de Linkedin’den yönetmeye başladılar. Bugün birçok şirket satış ekiplerine hedef verirken Linkedin için de ayrı bir hedef oluşturmaya başladılar. Artık başarılı bir satıcı olmanın yolu Linkedin’den geçiyor.

Bu noktada; Linkedin dünyasına adapte olmaya başlayan satış ekipleri öne çıkmak ve hedeflerini tutturup başarı elde etmek istiyorlarsa; onlar için 5 ana adım ön plana çıkıyor:

Adım 1: Etkili bir Linkedin profili oluşturun.

Kişisel profilinizin eksiksiz olması; sizi ve şirketinizi doğru temsil etmesi çok önemli. Fotoğrafınızdan, unvan yazınıza, URL’den yeteneklerinize kadar tüm profilinizi sizi yansıtacak şekilde güncelleyin.

Linkedin profilinizi algoritma dostu olarak şekilde güncellemek için yazıya göz atın.

Adım 2: Sales Navigator ile yeni pazarları keşfedin.

Linkedin’in satış ekipleri için özel olarak tasarladığı uygulaması Sales Navigator ile satış profesyonelleri yıllık kotalarını 3 kat kadar geçebiliyorlar. Sales Navigator kullandığınızda;

  • Hedef pazarlarınızdaki müşteri adaylarını ve hesapları bulabilirsiniz.
  • Erişimlerinizden gerçek zamanlı iç görüleri alabilirsiniz.
  • Müşteriler ve müşteri adayları ile güvenilir ilişkiler oluşturabilirsiniz.

Sales Navigator hakkında detaylı bilgi için yazıya göz atın.

Adım 3: Tüketilebilir sosyal içerik üretin.

Şirketlerin önündeki zorluk, bazen karmaşık bir konuyu ele almak ve onu yaratıcı, tüketilebilir sosyal içeriğe dönüştürmektir. Yaptığı iş, sattığınız ürün bazen çok teknik olabilir. Sadece terimsel konuşmayın; anlaşılabilir olun.

Adım 4: Güven inşa etmeye çalışın.

Pandemi ile birlikte bambaşka bir dünya yaşamaya başladık ve insani duygular pazarlama ve satışta da artık daha da ön plana çıkmaya başladı. Tabii güven duygusu da. Değişen dünya ile birlikte biliyoruz ki artık müşterilere karşı güven inşa etmek kolay değildir. Özellikle söz konusu satış olduğunda bariyerler daha belirgin ve insanlar artık iletişime daha kapalı. Birine bir şey satmak istiyorsanız; önce aranızdaki güveni inşa edin. Güven inşa etmenin temeli kendini doğru anlatmak. Bunun 5 ana nokta ile yapabilirsiniz; gerçek değer sunun, ilgi çekici olun, anlaşılması ve ulaşılması kolay olun, aidiyet sağlayın ve şeffaf olun.

Adım 5: İletişime geçerken özel olduklarını hissettin.

Kalıp mesajlar, herkese gönderilen sunumlar, reklama maruz bırakıldığını hissettirme. Bunlardan uzak durun. Linkedin’de bağlantı olarak eklediğiniz birine hemen kalıp bir mesaj ile bir şey satmaya çalışmayın. Kalıp mesajlar hem kişiler ile ilişkilerinizi zedeler hem de aynı mesajı sürekli göndermeniz algoritmanın sizi spam olarak algılamasına sebep olur.

Linkedin’de bağlantı kurduktan sonra önce etkileşime geçin, kendinizi fark ettirin, sonra kişiye özel olarak hazırlanmış mesajlar ile iletişim kurun. Hiçbir zaman ısrarcı olmayın. Onun yerine fark edilmeye çalışın.

« »