Mağaza İçi Satışları Artırmanın 5 Yolu

Koşullar değişip, geliştikçe sektörlerdeki rekabet de kızışıyor. Artık ne üretirsem satarım anlayışının yerine müşteri odaklı, nasıl satarım anlayışı yerleşmeye başlıyor. Bu anlayışta özellikle perakende sektörünün en önemli halkası olan mağaza içi satışlarını ve mağaza satış danışmanlarını çok daha yakından ilgilendiriyor. Peki, daha iyi bir satış performansı için neler yapılabilecek şeyler nelerdir?
1)Satış Eğitimlerine Yatırım Yapın.
Mağaza satışlarında yapılacak en önemli adım, doğru insanları işe almak ve doğru becerileri geliştirmeye çalışmaktır. Eğitimli bir satış elemanına sahip olmak, mağaza içi satışlarda satın alma kararını etkileyen nedenlerin başında gelir. Yapılan araştırmalar göre bir mağazaya giren potansiyel müşterilerin %40’ının ikna olmaya açık, bir ürüne karar vermek için yardıma ihtiyaç duyduğunu göstermiştir. Satış sanatının temel olarak dört adımı vardır

 • Satışı başlatmak
 • İhtiyaçları öğrenmek
 • Açıklayarak tanıtmak/Göstermek
 • Satış

Bir hazır giyim firmasında yapılan deneye göre belirli saatlerde ekstra satış desteği verilmesi durumunda deneme kabin kullanımını %34 oranında arttırmıştır. Ve bu oran firmaya geri dönüşleri %200 artırmıştır. Satış için tam anlamıyla hazırlanmış etkili bir satış temsilcisi, işinizde neredeyse 4 kat daha fazla gelir elde etmenize neden olabilir.
2)Sadakat Programları Üzerine Çalışın. (Hediye çekleri, puan vs.)
Pazarlama stratejilerimize yeni yeni girmeye başlayan yapısal pazarlama kavramı, sadık satın alma davranışını ödüllendiren ve bu davranışı teşvik etmeye dayalı stratejilere verilen isimdir. Hediye çeklerinin bazı avantajları:

 • İnsanlar, hediye çekleri ile (örneğin; 100 TL ve üzeri alışverişinizin %5 bizden vb.) tam fiyatlı ürünleri, kazanç marjlarını artırarak alma eğilimine gelirler.
 • Hediye çekleri ile satın alınan ürünleri geri iade edilme veya değiştirilme olasılıkları tasarruf yapıldığı düşüncesi ile çok daha düşük gerçekleşir.
 • Geri ödeme yaparken nakit para iade etmek yerine hediye çeki ile yaparsanız hem müşteri kaybetmemiş olursunuz hem de para.
 • Hediye çekleri sayesinde müşterileriniz, çekin tutarından fazlasını satın alacak ve iade-i ziyaret durumundan dolayı daha çok müşteriyi mağazanıza çekecektir.

3)Mobil Satış Noktası Sistemi Kullanın.
Geleneksel bir yazar kasaya kıyasla bir POS sistemi kullanarak başlangıçtaki maliyetlerden 20.000-30.000 TL civarı tasarruf sağlayabilirsiniz. Ayrıca sizin ve personelinizin verimliliğini ve etkinliğini artırır. POS kullanmayan işletmelerin %26.2’si geçmeyi düşünüyor. POS sistemin sizin için avantajları:

 • Stok takibini canlı zamanlı yapabilirsiniz.
 • Revaç üzerine müşteri analizi yapabilir, istatistik tutabilirsiniz.
 • Otomatik olarak makbuz hazırlayabilir, mail atabilirsiniz.
 • Satış işleminiz kolaylaşır.
 • Bazı POS sistemleri, sizin muhasebe hesaplarınızla entegre olabilir.
 • Geleneksel yöntemler ve nakit yöntemlere göre daha uygundur.
 • Müşteri deneyiminizi artırır ve bireysel olarak onlara teklifler sunmanızı sağlar.

Giyim markası Nordstorm’un açıklamasına göre bu tarz bir sistem kullanmaya başladıktan sonra, yıllık gelirleri $1.5 Milyar’dan $1.73 Milyar’a artmış durumda. Bu da yaklaşık %15.3 oranında daha fazla kar etmek demektir.
4)Online Dünyayı Kullanmaya Başlayın.
Online dünyaya ve sosyal medyada mağazanızı ve ürünlerinizi tanıtarak, tutarlı ve düzenli bir alışveriş düzeni yaratabilirsiniz. Bu pazarlama deneyimi sayesinde de mağaza içi satışlarınızı artırabilirsiniz. Çevrim içi dünyanın sizin için avantajlarını sayısal verilere dökersek:

 • Müşterilerin %80’i öğeleri internette araştırıp ve daha sonra fiziksel bir mağazadan satın almayı tercih ediyor.
 • Günümüzde küçük işletmelerin %78’i sosyal medya aracılığıyla yeni müşteriler çekiyor.
 • 2017 yılında, ABD’deki mağazaların perakende satışlarının %50’sinden fazlasının web’den etkilendiği gözlemlendi.

5)Konuma Dayalı Mobil Pazarlama Yapmayı Öğrenin.
Beacon, KOBİ’lerin mağazada kullanabilecekleri uygun fiyatlı bir yöntemdir. Bu terim olarak yeni duymaya başladığımız bir terim olsa da yöntem olarak sık sık maruz kaldığımız bir yöntemdir. Örneğin, bir mağazandan geçerken telefonunuza o firmadan kampanya mesajı gelmesi durumu gibi. Yani Beaconlar yakınında veya mağazada bulunan müşterilerin akıllı cihazlarıyla kablosuz iletişimi sağlar. KOBİ’lerin yakınlarda bulunan tüketicilere teklif yayınlayabilmelerini, alakalı ve hedefli mesajlar vermelerini ve ileride pazarlama hizmetlerinin etkinliğini artırmaya yardımcı olması için verileri toplamalarını ve izlemelerini sağlar.

Bir cevap yazın