Müşteri ilişkileri Yönetimi ile Satışlarınızı Artırın

Müşteri ilişkileri bir şirket için vazgeçilmezdir. Mutlu müşteriler satış sürecinizi kolaylaştırır. Fakat, yoğunluk arasında müşteri ilişkileri, yönetmesi zor bir iş olabilmektedir.

İşte bunun için işinize yarayacak bazı ipuçları:

1. Onlarla iletişime geçin.

Genel olarak müşteriler söz konusu olduğunda çoğu işletme çok da fazla aktif değildir. İşletmeleri müşterilerine aktif bir şekilde ulaşmak yerine, ürün ve hizmetlerini satın alma hakkında onlarla iletişime geçilmesini beklemektedir. Müşterileriniz sizi aramadan onlara ister dijital kanallardan isterseniz geleneksel kanallardan bol bol temas edin. Yapılan araştırmalara göre insanların bir markayı güvenilir bulması için o markayı 7 kez görmüş olması gerekiyor.

Mevcut müşterilerinizle ilişkinizi aktifleştirmek gelirde önemli bir yükselişe neden olabilir ve süreçte müşterilerinizin zamanını yönetmeye yardımcı olabilir.

2. Ön ödeme planları oluşturun.

Paketleriniz veya hizmetleriniz için ödeme planı hazırlama olanağınız varsa bir taahhüt veya ön ödeme almak yalnızca işletmenizin nakit akışına yardımcı olmakla kalmaz. Aynı zamanda müşterilerinizin hizmetlerinizden faydalanmasını da artırabilir. Bu müşterilerinize hem gelebilecek bazı konularda destek olduğunuzu hissettirir hem de müşterileriniz ödeme yapmak için takip etmek zorunda kalmamış olur.

3. İyileştirme yapın.

Mevcut müşteriler zaten sizi ve işinizi bilirler. Onlar size ve işinize güvenirler. Ve o kişilere ve çevrelerine ürün satışı yapmak kolaydır. Onlara kendinizi hatırlatarak ve sorular sorarak daha fazla ürün satın almalarını sağlamak için yollar bulmak daha da kolay olacaktır. Onlara pazarlama yapabileceğiniz ek ürünleri, hizmetleri veya eklentileri sunduğunuzdan emin olun. Yan ürünlere ve hizmetlere sahip değilseniz mevcut müşteri tabanınızdan büyümenize yardımcı olabilecek hangi hizmetlerden ve/veya ürünlerden istediklerini öğrenmek üzere anket yapın.

4. Satış yapmayın.

İnsanlara ürünlerinizi satmak veya pazarlamak için diretmeyin. Onlara ihtiyaçlarını giderdiğinizi gösterin. Onlarla konuşup sık sık kendinizi hatırlatın. Ve etkileşiminizi asla kaybetmeyin. İnsanlara henüz potansiyel müşteriniz iken temas etmeye çalışın. Müşterilerin ürünleriniz ve hizmetleriniz tarafından ele alınan ihtiyaçları vardır.

Bir cevap yazın