icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Neden Bir CRM Sistemi Kullanmam Gerekir?

Okuma Süresi: 2 dakika CRM sistemi, basit şekilde müşterilerle ilişkilerinizi yöneten bir yazılım sistemidir. CRM sistemi her ne kadar bir yazılım gibi anılsa da...

CRM sistemi, basit şekilde müşterilerle ilişkilerinizi yöneten bir yazılım sistemidir. CRM sistemi her ne kadar bir yazılım gibi anılsa da sadece bir yazılımdan ibaret değildir. Müşteri ilişkilerini efektif bir şekilde yönetebilme, analiz yapabilme ve iyileştirme için müşteri yolculuğunun her adımına destek olan bulut tabanlı bir çözümler serisidir. Artık CRM çözümleri uçtan uca hizmetler sunmaktadır.

Bunlar klasik olan satış bulutu, servis bulutu ve pazarlama bulutu özelliklerine ek; yapay zeka destekli, üçüncü taraf uygulama entegrasyonuna sahip olma, mobil olarak kullanılabilme, çevrimiçi ve çevrimdışı veri saklayabilme gibi özelliklerdir.

CRM kelimesi İngilizce’de kullanılan “Customer Relationship Management” kelimesinin kısaltmasıdır. Dünyada ve Türkiye’de de bu şekilde kullanılmaya devam edilen CRM’in tam Türkçe karşılığı Müşteri İlişkileri Yönetimi’dir. Kısacası CRM; satış, pazarlama ve müşteri destek süreçlerinde çok etkili, verimli ve yardımcı bir şekilde yönetimi sağlar.

Satış ekipleri için bir kültür devrimi

CRM Sistemi Satış Süreçleriniz İçin Neler Yapar?

CRM, firmanın satışa başladığı andan satış sonrası teknik desteğe kadar olan baştan sonra bütün sürecini kapsar. Bu sürecin takibinin kolayca yapılmasını sağlar. Satış sürecine en büyük desteği yine CRM sağlar. Bir müşteri ile olan geçmiş diyalogları ve alınan notları izleme, değerlendirme ve sonuç çıkarma noktasında firmalara büyük destek olur.

Örneğin CRM kullanan bir satış ekibi; müşterilerinin ihtiyaçlarını kısa sürede tespit eder, satış sürecini takip eder, sorunsuz ve zamanında ürün teslimatı sağlar. Ve tüm bu aşamaları profesyonelce, uzaktan da yönetilebilir. Bu sürecin sonunda mutlu müşteri profilinin pazarlama departmanına faydası büyük olacaktır.

Neden CRM Kullanmalıyım?

Düzenli satış ve pazarlama süreçlerine ve 10’dan fazla müşteriye sahip olan tüm işletmelerin bir CRM sisteminden faydalanması gerekir. Eğer işletme bir büyüme hedefine sahip ya da hali hazırda büyüme içerisinde ise müşteri ilişikleri yönetimi için bir CRM’e ihtiyaç duyacaktır. Kısacası CRM sistemleri işletmelerin büyümesine yardımcı olur.

CRM veri yönetimini kolaylaştırır, verileri düzenler. Halihazırda var olan müşterilerin ve hatta potansiyel müşterilere ait verilerin yönetilmesini sağlar. Farklı bir sisteme ihtiyaç duymadan CRM üzerinden düzenli kalabilir, satışlara odaklanabilirsiniz. Bu noktada bir diğer faydası ise; müşteri ile iletişim sırasında elde edilen verilerin sonraki süreçlere aktarılabilmesidir. CRM sistemleri üzerinden müşterilerin bilgilerine kolayca erişebilme imkanı olduğu için önceki süreçlerde elde edilen bilgiler ile müşteri iletişimi daha pozitif geçecektir.

Örneğin her iletişime geçildiğinde aynı soruları duyan müşteriler, firmalar hakkında antipati beslemeye başlarlar. Ancak tam tersi olarak müşteriye onun hakkında bilinenleri iletişim süreci boyunca farklı şekillerde sunarak daha iyi bir intiba bırakılabilir ve satış süreci sırf bu özellik sayesinde olumlu şekilde tamamlanabilir.

CRM, var olan müşterilere satış yapmak için kabiliyetinizi artırır. İletişim kabiliyetleri sayesinde potansiyel müşterilerin bilgilerini depolayarak onlarla daha çok ilgilenme ve ilişkileri zaman içinde gerçek satışlara dönüştürmeyi sağlar.

Ancak tüm bu faydalarına rağmen CRM sistemleri dinamik çalışan satış ekiplerinin tüm ihtiyaçlarına uyum sağlayamaz.

SFA, CRM’e veri girişini kolaylaştırır, satın alınan yazılımın direnç görmeden kullanılmasını sağlar. CRM, işletmelerin müşteri ilişkilerini yönetmesine yardımcı olur. Firmalar, müşterileriyle olan tüm etkileşimlerini CRM’de saklar. Bu genellikle iletişim bilgilerini, belgeleri ve satış personelinin müşteriyle gerçekleştirdiği etkinlikleri içerir. Ki veri girişi olmazsa CRM sistemi de işe yaramaz.

Oysa SFA satış ekiplerinin yönetilmesine yardımcı olur. Satış sürecinde ihtiyaçları olan otomasyonları sağlar. Sürecin verimini arttırır ve şeffaflaşmasını sağlar. CRM ile bir müşterinizin aldığı üründen memnun olup olmadığını ve ürün hakkında düşüncelerinin neler olduğunu öğrenirsiniz. SFA ile son satışlarınız ve satış temsilcilerinizin performans geçmişleri hakkında veriye dayalı bilgiler elde edersiniz.

Siz de SFA dünyası ile bugünden tanışın! Ekmob SFA satış süreçlerinizi profesyonelce yönetmenize destek olmak için hazır bekliyor.

« »