Gerilla Pazarlama İle Satışlarınızı Artırın

Gerilla Pazarlama kavramı Jay Conrad Levinson ile hayat bulmuştur. Jay Conrad Levinson, Guerrilla Marketing Field Guide kitabında satış oranlarında başarıya ulaşmak için gerilla pazarlama stratejinizi şirketinize uygulamanız için size 7 tavsiyede bulunuyor.

Pazarlama, ilk basılı reklam yayınlandığından beri önemli ölçüde değişti. Bu reklam muhtemelen yerel bir gazetede yayınlanmıştır. Büyük olasılıkla bir çiftçi ekstra bir ineği olduğunu ve satmak istediğini söyledi. Yayıncı da ‘’Bir dahaki sefere kâğıdımı yayımladığım da o ineğin satışından söz etmeme izin verin.” dedi. Reklam çalıştırıldı, inek satıldı ve pazarlama başladı.

Bu günlerde bu bu kadar da basit değil. Ancak iki şey aynı kaldı. Birincisi, ne sattığınız, niçin ve kimin alışveriş yapmasıyla ilgilendiğiniz hakkında iyi bir fikre ihtiyacınız olmasıdır. Ayrıca bir pazarlama stratejisine ihtiyacınız var. Geçmişte bu nitekim daha kolaydı. Gerilla Pazarlama kavramı tam da burda devreye giriyor.

Yukarıdaki örneğe devam edecek olursak, sağlanan fayda makul bir fiyata sağlıklı bir inekti. İkincil fayda yerel bir kişinin satış yapıyor olmasıydı. Hedef kitle topluluktaki diğer çiftçilerdi. Kullanılan pazarlama silahı bir gazetede bir reklamdı. Çiftçinin görevi, yerel bir çiftçinin dürüst teklifi idi. Reklam verenin kimliğini açıkça söylemek hiç de saçma değildi. Ve pazarlama bütçesi büyük olasılıkla sıfırdı. Bu strateji ile donatılmış olan pazarlama sonunda çiftçi ineğini sattı.

Bugün, dünyamız bu çiftlikten çok daha karmaşıktır, bu nedenle karmaşık bir pazarlama stratejisine ihtiyacınız varmış gibi görünebilir. Fakat gerçekte, stratejinizin karmaşık olması gerekmez. Aslında böyle bir stratejiyi için kendinize şu 7 soruyu sorun:

Ve en önemlisi belirlediğiniz stratejinizi kısa tutun. Kısa bir pazarlama stratejisi, pazarlamanızın hedeflediği kişilere odaklanmanızı kolaylaştırır. Her zaman insanlarla başlayın ve daha sonra sunuma geri dönün. Böyle bir strateji, elde etmek istediğiniz sonuçlarla, o sonuçları elde etmeyi planladığınız yolla ve hedef kitlenizin almasını istediğiniz belirli eylemde sıfırlar. Size önümüzdeki 10 ila 20 yıl boyunca tüm pazarlama çabalarınızı değerlendirmek için bir rehber sağlar.

Strateji yazılı olarak ifade edilmeli ve başlık, tema çizgisi veya kopya içermemelidir. Stratejinin spesifik pazarlama kopyasından yoksun, sağlam ancak esnek olmalıdır. Bir strateji, efendiniz olarak değil rehberiniz olarak geliştirilmelidir.

Yedi basamağın hepsini yazdıktan sonra birkaç kez okuyun sonra 24 saat süreyle bırakın. Kabul edilmek veya reddedilmek için acelesiz olmak çok önemlidir. Stratejinize farklı bir günde yeni bir bakış açısıyla bakın. Bakıp hala sevip sevmediğinizi görün.
Bu stratejiyi değiştirmek için en iyi zaman ne zamandır? İlk gördüğünüzde veya sonlandırdıktan sonra. En az altı ay boyunca tekrar değiştirmeyin. Sonra bir inceleme yapın ve strateji ayarlarınızı değiştirip düzeltemeyeceğinize bakın. Doğru olana sahipseniz birkaç yıl herhangi bir değişiklik yapmanız gerekmeyebilir.

Onaylanan strateji bülten panolarında tutturulmalı ve sizin için pazarlama oluşturan herkesin zihnine dağıtılmalıdır. Stratejiyi çekmecede, masaüstünüzde veya erişilebilir bir dosyada tutun, böylece herkes pazarlama için ufak bir fırsat bile oluştuğunda ona erişebilirsin. Ya da kendileri bir fikir katabilsinler.

Bir cevap yazın