Perakende Yönetiminde İşinize Yarayacak İpuçları

Her perakende müdürü veya işletme sahibi motive edilmiş, şirketin kar ve satış hedeflerine ulaşmaya odaklı bir ekiple çalışmak ister. Bu yazımızın konusu ise, perakende sektöründe paraya ihtiyaç duymadan ekip üyelerinizi motive edebilmenin yolları hakkında olacak. Evet, ödüller çalışanlarınızı motive etmenin iyi bir yoludur ancak tek yolu değildir. Güvenilirlik, teşvik ve çalışanlarınızla aranızda kuracağınız bağ sizin bu yolda en önemli anahtarınız olacaktır.

Her insan ne zaman başarılı olduğunu bilmek ister. Çalışanlarınızı yeri geldiği zaman taktir etmekten çekinmeyin.

Ayrıca insanlara sorumluluklar verin. Siparişleri kontrol etme, rafları temizleme gibi normal bir görevi yerine getirsinler. Çünkü fiziksel olarak aktiflik daha yüksek enerji seviyesine ve sonuçlara sebep olur. Ek olarak ise gurur ve sahiplik oluşturur.

Onların fikirlerine sahip çıkarak, kendi fikirleriniz gibi benimseyin. Kendi fikirlerinizi de onlara empoze etmeye çalışmak yerine kabullendirmeye çalışmalısınız. Örneğin: ‘’Bunu bu şekilde yapın.’’ yerine ‘’Bence bunu bu şekilde yaparsak daha iyi olur.’’ şeklinde söylerseniz hem ekibiniz tarafından daha kolay benimsenir hem de daha başarılı bir yönetici olursunuz. Yani doğrudan kınamak yerine onları öğrenmeye teşvik etmiş olursunuz. Onlara nasıl yapabileceklerine dair tavsiyeler verin. Ve ay sonu için toptan satış kotalarını belirlemek yerine size planlı bir şekilde aylık tahminlerini sunmalarını sağlayın. Bu yöntem sayesinde sonuçları iyileştirme şansı ve her daim uygulanabilecek bir planları olmuş olur.

Ayın elemanı gibi sistemler sayesinde tanınırlıkları ya da ekip içi yapacağınız minik sunumlarda taktir edilmek çalışanlarınız için ücretsiz ödüller olacaktır.

Ekip üyelerinizi kişileştirin. Her birinin ailelerini, ilgi alanlarını veya onlarla ilgili neyin önemli olduğunu bilin. Mutlu olmalarını sağlamak için periyodik olarak onlara birkaç dakikanızı ayırın. Çünkü onların hayatını iyileştirirken, kendi hayatınızında kayıp parçalarına dokunabilirsiniz kim bilir?

Ve son olarak her şeyin teknolojikleşip, modernleştiği bir düzende siz de birazcık teknolojinin imkanlarından faydalanın. Bir ekip yönetim uygulaması kullanmaya başlayın. Bu sayede hem işleri hızlandırabilir hem de veriminizi artırabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın