icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Prometeon Satış Ekipleri Dönüşüm Başarı Hikayesi

Okuma Süresi: 2 dakika Prometeon, Anteo, Eracle, Tegrys markalarının yanı sıra Formula ve Pirelli lisansıyla endüstriyel ve ticari lastiklerinin üretimini gerçekleştirmektedir. Grubun ürün inovasyonunu...

Prometeon, Anteo, Eracle, Tegrys markalarının yanı sıra Formula ve Pirelli lisansıyla endüstriyel ve ticari lastiklerinin üretimini gerçekleştirmektedir. Grubun ürün inovasyonunu temsil eden dört fabrikası (ikisi Brezilya’da, biri Mısır’da, biri Türkiye’de), üç Ar-Ge Merkezi (İtalya, Brezilya, Türkiye) ve Mısır’da bir Geliştirme Merkezi bulunmaktadır. Beş kıtada 7000’den fazla çalışanı bünyesinde bulundurmakta, günümüzde çok markalı ve çok ürünlü bir yaklaşım geliştirmektedir.

Tüm dünyada faaliyet gösteren Prometeon, Türkiye, Ortadoğu ve Afrika pazarında satış süreçlerini Ekmob SFA ile yönetmektedir. Prometeon Türkiye, satışlarını bayi ve kanal ağı üzerinden yönetirken birçok sorunla karşılaşılıyordu. Bunların en önemlisi ve şirketi en çok yoran ise raporlamaların beyan esaslı yapılması ve aynı zamanda dataların farklı kanallar üzerinden toplanmasıydı. Bu süreç doğal olarak zaman ve verimlilik kaybına sebep oluyordu. Sonuç olarak Prometeon Türkiye, satış performans takibi yaparken zorluklarla karşılaşıyordu.

Ekmob SFA’den Sonra Prometeon Türkiye

Ekmob SFA sayesinde bayilerle çalışan satış ekipleri son ziyaret notlarını, bayi analizlerini kolayca takip ediyor ve sahada bile saniyeler içinde tüm arşive ulaşabiliyor. Ekmob SFA’den sonra raporlamalar beyan esaslı değil, veriye dayalı şekilde yapılmaya başlandı. Önceden, Prometeon Türkiye satış ekibinin hedeflerini yaparken hangi müşterilere gittiğini, hangi müşterilere ne kadarlık satış yapıldığını takip edemiyordu. Fakat Ekmob SFA ile beraber sistemde hangi müşterilerin olduğunu, o müşterilerin potansiyellerinin ne olduğunu, ne kadar satış yapıldığını raporlayabilir hale geldiler. Bu da otomatik olarak personellerin verimlilik ve satış yapma analizlerini mümkün hale getirdi.

Kullanımı keyifli ara yüzü sayesinde Ekmob SFA tüm ekip tarafından kolayca benimsendi ve dirençle karşılanmadı. Bununla birlikte Ekmob SFA kullanmaya başladıktan sonra Prometeon satış ekipleri sistem üzerinden aktivite bazlı yönetilmeye başlandı. Bu sayede ekipler ihtiyaç duydukları alanlarda geliştirildi ve süreçler şeffaflaştı.

Ekmob SFA ile birlikte satış ekiplerinin başarı kıstası da değişti. Artık Prometeon Türkiye satışta başarılı olmayı sadece satış adedi veya ciro üzerinden değerlendirmiyor. Satış ekiplerinin; bulunduğu bölgedeki mevcut potansiyeli ne kadar iyi kullandığını, ne kadar düzgün ziyaretlerde bulunduğu takip ediyor ve ölçümlüyor.

« »