icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Perakende Yönetimi: Promosyon Taktikleri

Okuma Süresi: 2 dakika Satış artırmanın en garantili yolu promosyon yapmaktır. Peki ama promosyon nasıl yapılır?

Perakende sektöründe hiçbir marka rekabette ayrıcalıklı değildir. Ayakta kalabilmek için doğru perakende yönetimi çok önemlidir. İyi tasarlanmış perakende yönetimi ile satışlarınızı artıracak doğru promosyonları uygulayabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre, promosyon çalışmaları düzgün bir şekilde uygulandığında, satışa % 10-15 oranında katkıda bulunabilir. Harcama yaparken en yüksek yatırım getirisini sağlamak için şirketlerin fiyatlandırma ve mağaza içi teşhir üzerine çalışması gerekmektedir.

Fiyatlandırma

Geçici fiyat indirimleri satış promosyonunda ivme kazandırıcı bir etkiye sahiptir. Yapılan indirimler birim satış oranlarında ters orantı sağlar ve satışları artırır. Ancak burada önemli olan nokta bazı ürün kategorilerinin fiyat değişimlerine diğerlerinden daha yüksek bir tepki verdiğidir. Örneğin hazır gıdalar, tuvalet kağıdı gibi stoklanabilen temel tüketim ürünleri bu promosyon sayesinde daha fazla kazanmaya meyillidir. Başka bir deyişle, büyük indirimler büyük hacimli satışları yönlendirir. Ancak burada bahsedilen indirim tüketiciye ciddi anlamda fayda sağlayan bir indirim olmalıdır. Yapılan araştırmalara göre bu oranın ideal olarak %20 olduğu görülmüştür.

Bir başka değerli promosyon fikri ise bir alana bir bedava yöntemidir. Tüketiciler, içgüdüsel olarak ekstra ‘’ücretsiz’’ bir ürün elde etme çabasına girecektir. 2 adet şey için 5 lira vermek, tanesi için 2.50 lira vermekten daha etkili algılanacaktır.

Son olarak, satış promosyonlarında zamanlamanın rolünü düşünün. Yapılan araştırmalara göre; ayın ilk iki haftasının, ayın ikinci yarısından daha fazla sonuç verdiğini ortaya koyuyor. Üstelik, bir rakipten farklı bir zamanda bir promosyon çalıştırmak,% 60 daha yüksek satış ihtimali doğurur.

Mağaza İçi Teşhir

Araştırmalar, tüm satın alma kararlarının yaklaşık %66’sının mağazada yapıldığını ortaya çıkardı. Dahası mağaza içi gösterimlerde harcanan her 1 lira, 3,18 liralık ortalama satış getirisini arttırır. Dolayısıyla, satın alma noktası promosyonları, tüketicilerin dürtülerini satın alım için harekete geçirir.

Mağaza içi teşhir için en iyi tanıtım teknikleri:

  • Büyüklük önemlidir. (Büyük bir ekranın, alışveriş yapan kişileri kendi önlerinde durdurması daha mümkündür.)
  • Bir teşhir girişe 15 metrelik mesafede ise, büyük ihtimalle müşteriler tarafından fark edilmeyecektir.
  • Tanıtımın üzerindeki renk rolünü iyi anlayın. anlayın. Tek renkli renk şemaları, görsel olarak daha az cazip oldukları için kullanılmamalıdır.
  • Dikkat çekecek benzersiz şekiller deneyin.
  • Dokunmatik ekran veya video gibi etkileşimli bir unsur eklemek; düz imajlardan daha ilgi çekici olabilir.
  • Aydınlatma, stratejik olarak mağaza içi teşhire dikkat çekmek için kullanılmalıdır.
  • “Lütfen dokunmayın” tarzı işaretler alımları caydırabilir.
  • Promosyon ekranlarında ürün niteleyen kelimeler kullanmak etkili olur. ‘’Sadece Bugün, Yeni, Uzun Sürmeyecek’’ Gibi cümleleri kullanmayı deneyin.

Promosyonlar, satışları artırmak için bir markanın gizli silahıdır. Fiyatlandırma tekliflerini ve mağaza içi teşhirleri dikkatli kullanan şirketler, kârlarını en üst düzeye çıkarabilir ve sadık müşteriler kazanabilir.

« »