Rut Planı Nedir? Rut Planını Nasıl Hazırlanır?

Rut planı saha çalışmalarındaki emek ve zaman kayıplarını azaltmak için yapılıyor olsa da saha ekiplerinin en çok emek ve zaman harcadığı işlerden biridir.

Özellikle saha satışı yapıyorsanız gezebileceğiniz alan ve saha ekibinin zamanı oldukça kısıtlıdır. O yüzden ekibinizin rotasını en iyi şekilde hazırlamalısınız. Yaşanabilecek aksaklıklar planlarınızı bozabilir ve birçok potansiyel müşterinizi satın almaya teşvik etmeden kaçırabilirsiniz. Rut planı tam da bu sürecin sizin için fayda sağlayacak şekilde yürütülmesi için gerekli olan temel hazırlıktır. 

Rut planı nedir sorusuna en basit şekilde yanıt verilirse ‘’daha düzenli olmak’’ diyebiliriz. Rut, kelime anlamı olarak da gidilecek veya izlenecek yol demek olduğu için rut planı güzergah anlamına da gelebilir. 

Rut planı; saha elemanlarının gezdiği alanların, potansiyel müşterilerinin ve müşteri sayılarının toplu şekilde takip edilmesi için kullanılır. Bunun yanı sıra asıl kullanım sebebi yolların durumlarının haritasını çıkarmaktır. Peki ama nasıl?

  • Yolların yoğunluk / trafik bilgisi,
  • Gezilecek alanlarda bulunan potansiyel müşteriler
  • Kullanılan aracın geçemeyeceği dar sokaklar gibi teknik bilgiler vb. verilerinin düzenli takip edilmesi şeklinde hazırlanır.

Rut planı saha çalışmalarındaki emek ve zaman kayıplarını azaltmak için yapılıyor olsa da saha ekiplerinin en çok emek ve zaman harcadığı işlerden biridir. Rut planı hazırlarken, geleneksel şekilde kalem ve kağıtla hazırlayabilirsiniz. Ancak işi kolaylaştırmanın en kolay yolu her zaman teknolojiyi yakalamaktır. Bu yüzden verilerinizi dijital ortamda kaydetmeniz olası veri kayıplarının da önüne geçecektir. Çok büyük bir ekip yönetiyorsanız, sürecin sizin için en karlı şekilde ilerlemesi için sadece bu plandan sorumlu bir rut planı uzmanı da istihdam edebilirsiniz.

İyi bir rut planı nasıl hazırlanır?

  • Bir gün içerisinde ziyaret edebileceğiniz  maksimum müşteri sayısını belirleyin.
  • Gezdiğiniz bölgeleri ve ziyaret ettiğiniz müşterileri işaretlemeniz, olası zaman kayıplarının önüne geçecektir. 
  • Gezeceğiniz alanlarda yol çalışması, pazar gibi ulaşımı zorlaştıracak unsurlar var mı? Bu unsurlar varken ekibinizin güzergahını değiştirmeniz ekibinizin işlerini son derece kolaylaştıracak ve günlerini daha verimli geçirmelerini sağlayacaktır.
  • Potansiyel müşterilerinizi ve ziyaret etmeniz gereken müşterilerinizi harita üzerinde işaretlemek ve haklarında detaylı bilgiler yazmanız ziyaretlerinizi kolaylaştıracaktır. Aynı bölgedeki müşterilerin benzer günlerde ziyaret edilmesi maliyetinizi de azaltacaktır. 
  • Tüm işlemler süreçler sonucunda çalıştırmanız gereken eleman sayısı, ihtiyacınız olan toplam süre gibi detaylara ulaşabilirsiniz. 

Rut uzmanı nedir?

Yukarıdaki tüm işlemleri kolayca ve hızlı şekilde ofis içerisinde gerçekleştiren kişilere rut uzmanı denir. Rut uzmanları, saha ekiplerinin daha hızlı çalışmasını, daha fazla satış yapabilmesini sağlar. Trafik saatlerine kadar kontrol ederek saha ekiplerine iletir, yol haritaları ve güzergahlar hazırlar ve saha elemanlarının görev takiplerini gerçekleştirir. 

Rut planınızı dijitalleştirmenin faydaları nelerdir?

Ekmob ile müşterilerinizi satış personellerinin bulunduğu yere olan mesafelerine göre sıralayıp günlük ziyaret takvimlerini kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Ayrıca saha satışları için tasarlanan arayüzü, kullanım kolaylığı ve offline kullanım özellikleri ile ekip olarak zamanınızı çok daha verimli kullanmanız mümkün. Ekmob hakkında daha fazla bilgi almak ve ücretsiz deneyimlemek için Ekmob’u ziyaret edebilirsiniz.[:]

One Comment on “Rut Planı Nedir? Rut Planını Nasıl Hazırlanır?”

Bir cevap yazın