SaaS Uygulamalarına Nasıl Geçmelisiniz?

SaaS'a Uygulamalarına Nasıl Geçmelisiniz?

[:tr]SaaS (Hizmet Olarak Yazılım), yani bulut tabanlı servis olarak sunulan yazılımların yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte, kurumsal yazılımların şirket içinde mi, yoksa bulut ta mı barındırılacağı konusu günümüzde çok tartışılan konulardan biri haline geldi. Bulut tabanlı ve abonelik sistemiyle sunulan yazılımların yaygınlığı ve yetenekleri artmaya devam ederken, bir çok kurum artık bulut tabanlı yazılımları tercih etmeye başlamış durumda.

Pazar verileri ve araştırmalar da SaaS uygulamalarının hızlı bir yükselişte olduğunu gösteriyor:

Cisco’nun 2013-2018 dönemi Küresel Bulut Endeksi’ne göre, 2018 yılında tüm bulut iş akışlarının %59’u hizmet olarak yazılım (SaaS) olarak teslim edilecek.

Diğer bir araştırma ise, kullandığı yazılımlarının çoğu SaaS uygulaması olan şirket oranının 2017’deki %43’ten, 2022’de %78’e çıkacağı tahmininde bulunuyor, yani %80’den fazla bir büyüme söz konusu.

Saas Yazılım Kullanım Artış Grafiği

SaaS yazılımların, geleneksel yazılımlara göre çok önemli avantajlara sahipler: düşük ilk başlangıç maliyeti, hızlı devreye alma, kullandığın kadar ödeme imkanı, en son sürüm yazılım kullanma, daha gelişmiş güvenlik ve güvenilirlik, kolay ölçeklenebilirlik ve her yerden kullanılabilme gibi özellikler, hem şirketlerin, hem de kullanıcıların bu alana zaten ciddi bir ilgi göstermesine ve kullanım oranının artmasına sebep oluyor. Bu konudaki ilgili yazımızı da okumanızı öneririz: Yazılımda İpler Kullanıcının Eline Geçiyor: SaaS ve Yazılım Dünyasındaki Dengelerin Büyük Değişimi

Elbette, bulut yazılımına geçmek bazı şirket yöneticilerini korkutabilir. Güvenlik veya yasalara uygunluk nedenleriyle verileri şirket dışına çıkartmanın endişesini taşıyor veya SaaS ürünlerine geçişin çok maliyetli veya rahatsız edici olacağını düşünebilirler. Bu nedenle, mevcut sistemleri terk etmek konusundaki kararlarını erteleyebilirler.

Ancak çoğu durumda SaaS’a geçiş buna değmektedir. Şu anda, büyük yazılım üreticilerinin çoğu kaynaklarını daha çok bulut tabanlı yazılım ürünlerine yatırıyorlar, bu nedenle işletmelerin buradaki daha inovatif fırsatları kaçırmamak için gelişmeleri takip ederek, mümkün olan durumlarda gerekli adımı atmaları gerekecektir.

Örneğin Microsoft, Office uygulamalarıyla ilgili olarak, bulut tabanlı Microsoft 365 ve Office 365 ürünlerine odaklanmaktadır. Bu, geleneksel Microsoft Office’in aynı hızda yenilikçiliğe ve gelişmeye devam etmeyeceği anlamına gelebilir. Ayrıca, kullanıcılar artık bir kaç sene önce geliştirilmiş güncel olmayan bir uygulamayı kullanmak yerine, en yeni teknolojiyi kullanmaya isteklidirler.

İşletmeniz bulut tabanlı yazılımlara geçiş yaparken aşağıda belirtilen üç ana yaklaşımı uygulayarak, çalışmaların daha sorunsuz ve doğru alanlarda yapılmasını sağlayabilir:

1. Çalışanlarınız ne kullanmak istediğini öğrenin.
Takımları zaten mevcut sistemlere alışkın olduğundan, yeni araçlar kullanmak bazen işletme sahiplerine anlamsız bir macera olarak görünebilir. Sonuçta, çalışan bir sistem varken, başka bir araca yatırım yapmak, kullanıcıların ona alışmasını beklemeye ne gerek var? Ancak, çoğu durumda, bazı çalışanlarınız veya takımlarınız zaten SaaS yazılımı kullanıyor olabilirler, bu da geçişin aslında korkulduğu kadar zor bir süreç olmayacağının göstergesidir.

Örneğin günümüzde bir çok kullanıcı, kişisel (hatta bazı kurumsal verilerini!) saklamak için Google Drive, Dropbox gibi çözümler kullanmakta veya Google Docs benzeri ofis çözümlerinden faydalanmaktadır. Dolayısıyla, çalışanların şirket içi çözümler yerine bu uygulamaları nerede ve niçin kullandıklarını anlamaya çalışmak önemli bir içgörü sağlayabilecektir. Belki de çalışanlarınız bulut çözümlerine sizin düşündüğünüzden daha fazla hazır olabilirler. Bu alanda şirket içinde gerçekleştireceğiniz küçük bir değerlendirme, çalışanlarınızın ne kadar hazır olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

2. SaaS’ı en çok ihtiyaç duyulan alanda kullanın.
Çalışanlarınızın neyi ve neden kullanmayı tercih ettiklerini anlamaya çalışmak, buluta geçişteki ilk yol gösterici olabilir. Ama asıl olarak, mevcut sistemlerdeki verimsizlikleri ve eksiklikleri belirlemek ve bu boşlukları hangi uygun bulut çözümleriyle iyileştirebileceğinizi belirlemek çok daha önemli bir adım olacaktır.

Örneğin, ekibiniz mevcut durumda şirket için MS Office uygulamalarıyla işini görebiliyorsa, onları Office 365’e geçirmek çok da öncelikli bir hedef olmayacaktır. Ama diyelim ki, müşteriler veya saha ekiplerin arasındaki iletişimde daha çok e-posta, WhatsApp gibi dağınık bir yapı kullanılıyorsa, Ekmob gibi bir bulut tabanlı saha ekip yönetimi ve bir müşteri ilişkileri yazılımını tercih etmeniz, çalışan veriminizi ve müşteri memnuniyet seviyenizi arttırmanın hızlı bir yolu olacaktır.

3. Aceleye Getirmeyin.
Buluta geçişi işletmenizin kabul edebileceği bir hızda gerçekleştirin. “Buluta geçmiş olmak için” buluta geçiş yapmak, şirketinize faydadan fazla zarar getirebilir. Önceliğinizin çalışanlarınızın ve müşterilerinizin işlerini daha verimli ve iyi yapmaları olduğunu unutmayın. O yüzden, birden çok yazılımı aynı anda değiştirmek yerine, en önemli faydayı sağlayacağını öngördüğünüz değişikliklerle başlayarak, zaman içinde kullanıcıların uyum sağlamasından sonra diğer değişiklikleri gerçekleştirmeyi planlayın.

Yukarıda daha önce verdiğimiz örneğe devam edersek, müşteri ilişkileri yönetimi aracı olarak bir SaaS çözümüne geçilmesi acil niteliktedir ve çok fayda sağlayacaktır, dolayısıyla öncelikle bu yöndeki değişiklik yapıldıktan sonra diğer alanlardaki çalışmaların başlatılması planlanabilir.

Sonuç: Rekabetçi Kalabilmek İçin Harekete Geçmekte Gecikmeyin!
Kurumlar ve İnsanlar genellikle değişime karşı hassastır, ancak işletmeler rekabeti sürdürmek istiyorlarsa, değişen pazar koşulları ve müşteri beklentilerine uyum sağlamak zorundalar. Eski sistemler şimdi çalışabilir, ancak uzun vadede daha az uyumlu, daha az güvenli ve daha pahalı hale gelebilirler. Bulut bilişimin güvenilirliği, esnekliği ve performansından ölçeklenebilir bir fiyatla faydalanabilirsiniz. Bundan yararlanabilmek için tek yapmanız gereken artık ilk doğru adımı atmak :-).

Kaynaklar:
https://financesonline.com/2018-saas-industry-market-report-key-global-trends-growth-forecasts/
https://www.entrepreneur.com/article/300903[:]