Satış Ekibinizin Performansını Artıracak 5 İpucu

[:tr]

Saha ekiplerinin başarı oranları çeşitli sebeplerden dolayı düşebilir. Bunun en önemli iki sebebi kişinin satış eğitimini tamamlamaması veya kişisel özelliklerinin sizin firmanıza uygun olmaması olabilir.

Bir şirket için eleman seçimi oldukça zorlu ve önemli bir durumdur. Ancak daha da zor ve önemli olanı bir şirketin saha ekibini seçmesidir. Çünkü saha ekibi markanızın, kullanıcıya temas eden yüzüdür. Ürününüz ne kadar iyi olursa olsun, satışı gerçekleştiren ve hizmetini veren saha ekibiniz iyi değilse muhakkak kayıplar yaşayabilirsiniz. 

Peki saha ekibinizi 5 adımda nasıl seçersiniz?

  • Kendinden emin,
  • Empati yeteneği olan,
  • İkna kabiliyeti yüksek,
  • Vücut dilini iyi kullanabilen,
  • Kolay pes etmeyen kişiler.
  1. Kendinden emin: Satış işlemi duygular ile yönetilebilen bir eylemdir. Çoğu insan bir şey satın alırken karşısında olan kişinin kendine ve sattığı ürüne güven vermesini ister. Kendine güvenen, kendinden emin satıcı her zaman yüksek satış oranı sağlar. 
  2. Empati yeteneği: Yukarıda bahsettiğimiz gibi duygulara yön vererek satışı yönetebilirsiniz.  Ürünü satarken empati yapabilmek ve alıcıya o ürüne ihtiyacı olduğunu hissettirmek talep oluşturmanın en etkili yoludur. 
  3. İkna kabiliyeti: İkna kabiliyeti sadece saha ekibinde değil. Tüm satış ve pazarlama ekibinde olması gereken temel özelliklerden bir tanesidir. Bazı insanlarda o kadar gelişmiştir ki ihtiyacınız olmayan bir ürünü bile satın almanızı sağlarlar.
  4. Vücut dilini iyi kullanmak: Satıcının güvenilirliği açısından vücut dilini iyi kullanmak büyük bir önem taşımaktadır.
  5. Kolay pes etmemek & sabırlı olmak: Bazı müşteriler zorlu olabilir. İnsanı yoran ve bezdiren satış süreçleri satış ekibinizin de motivasyonunu düşürebilir. Müşterilere karşı sabırlı olmak ve pes etmemek zorlayıcı olabilir.

Saha ekibim neden başarısız olur?

Saha ekiplerinin başarı oranları çeşitli sebeplerden dolayı düşebilir. Bunun en önemli iki sebebi kişinin satış eğitimini tamamlamaması veya kişisel özelliklerinin sizin firmanıza uygun olmaması olabilir.

Farklı yöneticilerden gelen farklı görevler veya zamanın yönetilememesi gibi çeşitli sorunlar saha ekibini zorlayabilir. Sebep ne olursa olsun, zorlanan saha ekibi karşısında müşteri markaya duyduğu güveni kaybedecektir. 

Ayrıca büyük şehirde lokasyon peşinde koşan saha ekipleri bu süreç için uzun süreler harcamaktadır. Bunun yanı sıra potansiyel müşteriler ile yapılamayan anlaşmalar saha ekibinin motivasyonunu düşürebilir. Tüm bu nedenler dolaylı da olsa satışın düşmesine de sebep olabilir.[:]

Bir cevap yazın