Saha Ekip Yönetimi İçinde Yükselen Trend: BYOD

Günümüzde mobil çalışma sistemleri her geçen gün artmaktadır. Saha ekiplerinin performansının ölçülmesi ve iş süreçlerinin yönetici tarafından takip edilmesi her geçen gün zorlaşmaktadır. Ekibi ile sahada olan, saha ekip yönetimi için Ekmob gibi programlar kullanan firmalar, iletişim ve koordinasyonda yeni çözümler aramaktadır. Yöneticiler, sahada ekip yönetimi maliyetini düşürmek ve çalışanın verimini artırmak için son yılların yükselen trendlerinden biri olan BYOD sistemini kullanıyor.

BYOD, yani “Bring Your Own Device” hem yöneticiler hem de çalışanlar için yeni bir sistemi işaret ediyor.

BYOD Nedir?

“Bring your own device” yani Türkçe, “Kendi cihazını getir” anlamı taşıyan BYOD, mobil ekipler için çalışma araçlarında bir yeniliği işaret ediyor. Çalışanların firmadan aldıkları cihazlar yerine sahada, çalışma esnasında kendi cihazlarını kullanmaları anlamına gelen BYOD hızla yaygınlaşıyor. BYOD kavramı içindeki device yani cihaz, sahanın ve işin gereksinimine göre telefon, tablet veya notebook’a karşılık gelebiliyor.

BYOD Neden Oluştu? Avantajları Nelerdir?

BYOD’un yaygınlaşması hem çalışan hem de işveren tarafından haklı gerekçelerle açıklanıyor. Mesai saatlerinin esnekleşmesi, freelance çalışmanın yaygınlaşması, iş ortakları ile kurulan iletişimin kimi zaman gün boyu süren mailleşmeler üzerinden ilerlemesi, çalışanların sürekli iş cihazı ile yakın ilişkide olmasını gerektiriyor. Gün içinde iki telefon taşımak veya şirket bilgisayarı ile dolaşmak elbette saha personel grupları için yük haline geliyor. BYOD ile çalışanlar, alışkın oldukları cihazlar üzerinden çalışma lüksüne erişiyor.

Her çalışan için binlerce liraya alınacak olan akıllı mobil araçlar çalışanlar tarafından karşılanıyor. Çalışanların iş kullanımında gerekli olan İnternet paketleri veya Wireless kullanımları genellikle şirket tarafından karşılanıyor. Böylelikle çalışan cihazı üstlenmesine rağmen iş iletişiminin maliyetine katlanmamış oluyor. Saha ekip yönetimi düşük maliyet ve yüksek verimlilik esasıyla gerçekleşiyor.

BYOD Güvenli midir? Alınabilecek Güvenlik Önlemleri Nelerdir?

Saha ekip yönetimi için güvenlik de hayati önem arz ediyor. BYOD kimi şirketlerce güvenlik açığı yarattığı konusunda endişe doğurabiliyor. Oysa sıkı, sistemli bir güvenlik politikası ve çalışan sözleşmesi ile sorunların önüne geçilebiliyor. Mobil ekip personelinin kişisel araçlarına şifre ve kilit oluşturmak birinci adım olarak görülüyor. Şifre, bilgi sızdırılmasını önlüyor. Firmanın, çalışanının telefon veya bilgisayar şifresinin güvenliğinden, zor kırılabilen bir şifre kullanıldığından emin olması gerekiyor. Cihazda kullanılan maillere ve uygulamalara doğrulama kodu ile giriş yapma zorunluluğu konulması da bir diğer güvenlik önlemi maddesini oluşturuyor.

BYOD Çalışanın Özel Verileri için Nasıl Bir Güvenlik Öngörüyor?

Telefonun, bilgisayar veya tabletin arıza, servis ihtiyacı veya hafıza kaybı durumlarında firmanın verileri yedekleme hakkının olup olmayacağı, hangi servisin cihaza işlem yapabileceği, servis maliyetinin kim tarafından karşılanacağı ve çalışanın kişisel verilerinin güvenliğinden nasıl emin olacağı gibi detayların şirketlerin çalışanlarıyla yaptığı güvenlik sözleşmelerinde en ince ayrıntısıyla açıklanması tavsiye ediliyor. Ayrıca çalışanın cihazında bulunan uygulamalar, VPN, uzaktan erişim programları, sosyal ağ bağlantıları, telefon konuşmalarını kaydetme veya rehbere erişim imkanı veren yazılımlar konusunda firmanın söz hakkının bulunduğunun da imzalanan mutabakat metninde net bir ifade ile belirtilmesi gerekiyor.

Son olarak çalışanın ekipten ayrılması durumunda kişisel cihazdan verilerin temizlendiğinden emin olunması şart koşuluyor. İşten ayrılan çalışanın güvenlik açığı yaratma ihtimali üzerinde durulurken bu durumda firmanın cihazı kontrol, temizlik veya format yetkisi olup olmadığının iş akdinde bulunmasının zaruri olduğunun altı çiziliyor.

BYOD her geçen gün daha da yaygın olarak kullanılırken, gerekli güvenlik önlemleri alındığı takdirde hem işveren hem de işçi için avantajlı bir sistem haline dönüşüyor. Saha ekip yönetimi alanında sistemi değiştiriyor.

Bir cevap yazın