Saha Ekipleri için Çevik Yönetim

Pazarlama stratejisine farklı bir boyut kazandıran çevik yönetim sistemi, adından da anlaşılacağı üzere pazara olabildiğince hızlı, çabuk ve etkili bir şekilde ulaşabilmeyi hedefliyor.

Bu teknik, satış ekiplerinin daha esnek, hızlı, veri odaklı ve etkili bir şekilde entegre olabilmesini sağlıyor. Pazarlama fonksiyonlarının ‌optimize edilebilmesi için ölçeklenebilir, paylaşılabilir, öngörülebilir ve şeffaflık ile çalışan yönetim planlamalarının oluşturulabilmesi çevik satış stratejisinin temel amaçları arasında bulunuyor.

Yazılım sektörünün yakından takip ettiği “Agile ‌‌Development (çevik yazılım geliştirme)” kavramından ilham alarak geliştirilen “Agile ‌‌Marketing (çevik pazarlama)” yöntemi, modern ‌CRM entegrasyonlarına uyarlanarak işletmelerin gelişimine ciddi manada hız kazandırıyor. Aşağıdaki adımları takip ederek çevik yönetim tekniklerini etkili bir şekilde uygulamak ve şirket karlılığını en üst seviyeye çıkarabilmek mümkün oluyor.

Hızlı Düşünen ve Hareket Eden Şirketler Arasında Yer Alın

Firmalar, satın almayı düşündükleri ürünlerin niteliğini ve kalitesini öğrenebilmek için sosyal ağları kullanıyorlar. Bu nedenle kullanıcı deneyimi ve geri dönüşleri de büyük önem taşıyor. Geleneksel satış döngüsünün çok aşamalı işlem süreci, klasik metotlar ile satış yapan firmaların gelirini artırmakta yetersiz kalabiliyor. Potansiyel müşteriler özgürce hareket edebiliyorlar ve kendilerine en yakın teklifi veren farklı firmalara hızlıca geçiş yapabiliyorlar. Müşteri sadakatinin ve bağlılığının azaldığı bu ortamda, çevik yönetim ilkesi ile hareket eden firmalar sektörde kendilerine daha fazla yer açabiliyor.

Çevik Saha Satış Ekibi ile Kazancınızı Artırın

Satış ekibi olarak sektörün özelliklerine göre şekillenen esnek ve pratik çözümler getirmek çevik satış yönteminin temelini oluşturuyor. Esneklik, gerçek zamanlı olarak alınan verilere anlık tepki vermek ve gerektiğinde çalışma tekniğinde değişikliklere gidebilmek anlamına geliyor. Rakiplerinizi iyi analiz edebilmek ve ekibinizle birlikte tek bir merkezden hareket edebilmek etkinliğinizi ve gücünüzü artırıyor.

Yöneticiler, dijital dönüşüm ile güncellenen pazarlama ve satış teknikleri sayesinde; mevzuat ya da çalışma politikaları üzerindeki değişimlere kolayca ‌adapte olabiliyorlar ve liderlik değişiklikleri gibi radikal kararları çok daha rahat bir şekilde alabiliyorlar. Çalışanlar ise denetim formu, memnuniyet anketi, satış ‌çizelgesi ve müşteri geri dönüşleri gibi verileri raporlayarak mobil uygulama üzerinden yöneticilere rahatça gönderebiliyorlar. Bu sayede ‌otomatize edilen geniş çalışma grupları, işletmelerin karar alma ve harekete geçme esnekliğini geliştiriyor.

Dijital Dönüşüm ile Çağ Atlayın

Çevik yönetim anlayışının verilere verdiği önem, modern satış yönetimi ile mükemmel bir uyum gösteriyor. Elde edilen veriler, stratejinizin işe yarayıp yaramadığını ve ne kadar iyi olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Belirlediğiniz hedeflere ulaşabilmek için “sprint” konseptini kısa ya da orta vadeli planlar ile bütünleştirebilmek de kolaylaşıyor. Günlük, haftalık veya aylık planlar oluşturmak nihai müşteri portföyüne ve hayalinizdeki satış rakamlarına erişebilmek için mükemmel bir yol haritası oluşturabilmenize olanak tanıyor.

Dijital dönüşüm araçlarının ziyaret programlayabilme olanağı, çevik satış yönteminin etkinliğini artırıyor. Yöneticiler; ‌temsilcilerini, denetleme gruplarını veya satış ekiplerini mobil ekranlar üzerinden anlık olarak gözlemleyebiliyor. Hazır planlama şemaları ve grafikler üzerinden bölge veya grup bazlı olarak çalışanların ziyaret süresi, ziyaret performansı, gezilen güzergah, harcanan zaman görev ve paylaşımı etkinliği gibi ‌datalara kolayca erişilebiliyor.

Müşteri Portföyüne Uygun Saha Satış Ekibi Oluşturun

‌Kalifikasyon ve keşif işlemlerinde dijital dönüşüm araçlarından destek almak ve saha satış koordinasyonunu tek bir merkezden yönetebilmek çevik yönetim anlayışına geçiş sürecinde hassas bir önem taşıyor. Teknolojiye adapte olabilen yöneticiler, günümüzde potansiyel müşterilere çok da kolay hitap edebiliyor.

Saha operasyonlarınıza odaklanabilmenizi sağlayan, ‌‌GPS üzerinden ‌lokasyon bazlı hareket planı oluşturabilmenizi kolaylaştıran, takımınızla anlık iletişim kurabilme imkanı sunan ve yeni müşteriler kazanabilmenizi mümkün hale getiren ‌CRM araçları ile sizin için hedeflerinize kolayca ulaşılabilmek mümkün oluyor. Ziyaret planına uymayan çalışanlar rahatça tespit edilebiliyor. Bu sayede geniş çalışma gruplarının dahi verimliliği ve karlılığı üst düzey başarı oranı ile ölçümlenebiliyor.