Saha Ekipleri İçin Dijital Dönüşüm

Dijital Dönüşüm: Saha Ekipleri

Dijital dönüşüm araçları ile zamanın koşullarına göre hareket etmek değişken piyasa koşullarında firmalara esneklik ve hız kazandırır. 2017 yılında dünya genelinde gerçekleştirilen satış işlemlerinin % 71.‌2’si yüz yüze veya sahada satış yöntemi ile geriye kalan % 28,8’i de uzak satış ya da ‌online satış yöntemi ile sağlanmıştır. Bu rakamlar, geleneksel satış yöntemlerinin günümüzde de büyük oranda gücünü koruduğunu göstermektedir. ‌CRM ve ‌ERP entegrasyonları ile modern işletme altyapısına kavuşan kurum ve firmalar, önemli bir gelir artışı sağladıkları gibi zamandan da tasarruf ederek çalışma verimliliğini yükseltebilmişlerdir. Yeni nesil dijital dönüşüm araçları ile şirketinizin karlılığını artırabilmek, işletme giderlerini minimize edebilmek ve verimli bir çalışma ortamı oluşturabilmek için dikkat edilmesi gereken hususlara yakından göz atabilirsiniz.

Satış ve Pazarlama Sürecini Organize Edin

Pratik ve ‌kompakt kullanım özelliklerini barındıran bir dijital dönüşüm programına sahip olmak hem müşteri ilişkilerini canlı tutabilmenize hem de satış, pazarlama ve denetim birimlerini anlık olarak organize edebilmenize olanak tanır. ‌‌Müşteri ilişkilerini yönetebilmenize destek olan yazılımlar, sahada görev alan çalışanların hedef müşteriler ile ilişki kurması gereken içerik birikimini sağlamada değerli bir rol oynar. Yeni nesil ‌CRM entegrasyonları; operasyonları, müşteri ilişkilerini ve satış süreçlerini aynı platform üzerinden yönetebilmeyi sıradan bir iş haline getirir.

Efektif satış söz konusu olduğunda satış birimlerinin verimliliği, pazarlama ve operasyon birimlerinin etkinliği kadar büyük bir öneme sahip olmaktadır. ‌‌App ‌‌Data ‌Room firması tarafından yapılan bir araştırma, satış ile pazarlama uyumunun satış fırsatlarını %67 oranında artırdığını, pazarlama faaliyetlerinin de normalden %209 oranında daha fazla değer üretebildiğini göstermiştir.

Ölçülebilir ve Ölçeklenebilir Planlar Hazırlayın

Ölçeklenebilir bir çalışma planı hazırlamak birçok satış ekibi için olumlu geri dönüşler elde edilebilmesini sağlar. Satış ekibinin faaliyetlerini ölçülebilir bir seviyeye getirmek; hedeflerinizi büyütebilmek, saha satış performansını kontrol edebilmek, elde edilen sonuçları kolayca analiz edebilmek ve şirket içi satış karlılığını maksimize edebilmek için harika seçenekler sunar.

Farklı saha satış programlarından olumlu sonuçlar alınması ve satış ekibinin sahada satış pratiği konusunda istikrarlı hale gelmesi durumunda, programlanabilir bir büyümenin ve kararlı satış planının hazırlanabilmesi çok daha kolay olur. Dijital dönüşüme geçerek hazır şablonlar üzerinden ölçeklendirilebilir iş planları tasarlayabilir, karmaşık saha çalışmalarını anlaşılabilir ve uygulanabilir formatta çalışanlarınıza aktarabilirsiniz.

Hedefleriniz Doğrultusunda Hareket Edin

Müşteri yönetim sürecinin başarılı bir şekilde idare edilebilmesi için saha ekibi, hedef kitle, merkez birimleri ve üst yönetim kadrosu arasında anlık olarak koordinasyonun sağlanabilmesi büyük önem taşır. Yeni nesil dijital dönüşüm birimleri, saha satışını hem çalışanlar hem de yöneticiler için pratikleştirir. ‌GPS aracılığıyla toplanan veriler kullanımı kolay ‌lokasyon izleme sistemine aktarılır. Bu sayede satış ekibinin güncel seyir rotası rahatlıkla çıkarılabilir. Ana güzergâhlar üzerinde yer alan ilgili sektöre ait mekânlar da hızlıca takibe alınabilir. Aktif, pasif ve potansiyel müşteriler, farklı şablonlara göre gruplandırılabilir ve diğer yönetim araçları ile birlikte ‌otomatize edilebilir.

Dijital Dönüşüm ile Çalışma Verimliliğini En Üst Seviyeye Taşıyın

Aktif işletmelerin günlük ziyaretlerini planlayabilmesi, performans raporlama işlemlerini gerçekleştirebilmesi, sahadan alınan verileri n dijital ortama aktarabilmesi ve merkezle anlık bilgi paylaşımı sağlayabilmesi için geliştirilen dijital dönüşüm araçları, iş akışının verimliliğini ve performansını olumlu yönde etkiler. CRM yönetim sürecini şeffaflaştıran programlar; satış, pazarlama, dağıtım ve denetleme ekiplerinizin rahatça kontrol edilebilmesine imkan tanır. Tahsilat, iş takibi, form yönetimi ve mesajlaşma gibi mobil işlemlere akıllı cep telefonları ve tabletler üzerinden hızlıca ulaşabilmek de mümkün olur.

Saha ekibinizin gücünü daha verimli hale getirmek ve takım iletişimini yükselterek müşteri kazanımını artırmak için dijital dönüşümün faydalarından yararlanabilir, işletme altyapınızı modern yönetim teknikleri ile güçlendirebilirsiniz.