icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Saha Satış Süreçleri Nasıl Dijitalleştirilir?

Okuma Süresi: 3 dakika Saha satış süreçlerini dijitalleşmek, işletmelere ürünler ve hizmetler açısından çeşitli avantajları sunar. Gelir artışı ve satış süreçlerinin yönetimini olumlu yönde...

Saha satış süreçlerini dijitalleşmek, işletmelere ürünler ve hizmetler açısından çeşitli avantajları sunar. Gelir artışı ve satış süreçlerinin yönetimini olumlu yönde etkileyen dijitalleşme, aynı zamanda ekip verimliliğini de önemli ölçüde optimize eder. Peki, saha satış süreçleri nasıl dijitalleştirilir? Hangi adımlar izlenebilir? 

Dijitalleşmenin Satışlara Olan Etkisi 

Dijitalleşme kavramı satış açısından değerlendirildiğinde, satış ekibinin performansını artırmak ve daha ustaca kararlar almak açısından gerekli teknolojik araçlar anlamına gelir. İşletmeler açısından çeşitli avantajlar sunan teknolojilerin doğru algılanması ve etkin bir şekilde kullanılması satış süreçlerini doğrudan etkiler. 

Teknolojik değişim ve dönüşümler satış departmanınıza üç şekilde yardımcı olabilir. Dijitalleşme ile birlikte gelen avantajları satış süreçlerine uygulamak için üç yöntemi de uygulayabilirsiniz. Buna göre dijitalleşmenin satışlar üzerindeki olumlu etkisini şöyle sıralayabiliriz:

  • Dijitalleşmenin satışa olan etkisini artırmak adına alternatif iletişim kanalları aracılığıyla müşterilerle yeni bağlantılar kurabilirsiniz. 
  • Her geçen gün yenilenen dijital dünyada işletmenizin çekici bir görüntüsünü oluşturmak çok daha fark edilebilir olmanızı sağlar. 
  • Müşterilerinizin satın alma ve karar verme şekilleri hakkında bilgi toplamak, satış kapama süreçlerinizi doğrudan etkiler. 

Saha Satış Süreçlerini Dijitalleştirmede Hangi Adımlar İzlenmelidir? 

Geleneksel satış modeli daha fazla zaman ve kaynak tüketimine neden olduğu için günümüzdeki satış süreçlerini olumsuz etkilemektedir. Satış süreçlerini daha etkin ve hızlı hale getirmek için teknolojik gelişmelerden yardım alabilirsiniz. Dijitalleşmenin saha satışını olumlu yönde etkilemesi için uygulanabilecek adımları 2 başlık altında inceleyebiliriz. 

1) Video Konferans Yöntemini Kullanın 

Pandemiden beri süregelen uzaktan ve sanal çalışma ortamlarında dijital iletişim araçları çok önemli bir hale geldi. Video konferans platformları bu süreçte çoklu ve uzun süreli görüşmelere destek sağlayarak kullanıcılara büyük kolaylık sundu. Aynı zamanda video konferans teknolojisi ile birlikte seyahat süresi ve çeşitli maliyetler de ortadan kalktı. Saha satış süreçlerinde zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan bu yöntem sayesinde satış ekipleri satış için daha fazla vakit ayırmaya başladı.

 Görüntülü toplantılar ve telefon görüşmeleri satış sürecinde kişisel etkileşim açısından çeşitli avantajlar sunmaya devam ediyor. Bu en önemli avantajlarından biri de müşteri ile yapılan yüz yüze görüşmelerde daha fazla güven duygusununun oluşmasıdır. Görüntülü bir şekilde gerçekleştirilen görüşmeler aynı zamanda potansiyel müşteriniz üzerinde olumlu bir izlenim bırakmanızı sağlar. Ekmob SFA sayesinde müşterilerinizle yapacağınız video konferans ve toplu sesli görüşmeleri tek bir yerden yönetebilirsiniz. 

2) Otomasyon Sistemine Geçiş Yapın 

Otomasyon, video satış toplantısına ek olarak üretkenliği artırmanın, zamandan ve maliyetten tasarruf etmenin en etkili yoludur. Pazarlama otomasyonu araçları sayesinde potansiyel bir müşteri açılış sayfası formunu doldurduğunda bundan kolayca haberdar olabilirsiniz. Otomasyon sistemi ile birlikte potansiyel bir müşterinin bir e-postayı açıp açmadığını ve herhangi bir bağlantıyı tıklayıp tıklamadığını otomatik olarak takip edebilirsiniz. Ayrıca bu sistem sayesinde satış ekibiniz tarafından iletişime geçmeye hazır potansiyel müşteri adaylarını çok daha etkin ve hızlı bir şekilde belirleyebilirsiniz. Ekmob SFA satış sürecini her yerde verimli ve hızlı bir şekilde yönetmeniz için gereken tüm yetkinlikleri bir arada sunar. Satış gücü otomasyonundan destek alarak satış sürecini dijitalleştirebilir ve müşteri ilişkilerini bir üst noktaya taşıyabilirsiniz. 

Ekmob SFA ile Satış Sürecinizi Otomatikleştirin 

Bir satış ekibi ortalama olarak günün %21ini e posta yazarak geçirir. Sektörel çözümler sunan Ekmob SFA sayesinde satış ekibi otomasyonu ile süreci çok daha kusursuz bir şekilde yönetebilirsiniz. Satışa ayrılan süreyi artırmak ve zamanı etkin kullanmak için Ekmob SFA satış ekibi otomasyonunu kullanabilirsiniz. Ekmob SFA ile müşteri ve satış ekibi arasındaki ilişkiyi otomatikleştirmek için hemen bugün bizimle iletişime geçin!

« »