Saha Yönetimi Yazılımı Zorlukları ve Çözümleri

Müşteri ilişkileri yönetimi veya saha yönetimi için geliştirilen CRM programları, şirket faaliyetlerini verimli, hızlı ve etkin bir şekilde çözümlemek için sıklıkla kullanılır. Yeni nesil teknolojiler ve hızla gelişen sektörel araçlar, diğer süreçlerde olduğu gibi CRM sistemlerinin de belli zamanlarda güncellenmesini gerekli kılar. Yıllar boyu kullandığınız sistemi değiştirmek ya da yeni iş yazılımlarına geçiş yapmak yeni alışkanlıkları beraberinde getirir. Yazılımın veya sistem altyapısının güncellenmesi hassas ve karmaşık bir hal alabilir. Bu süreci kayıpsız bir şekilde atlatmak, çalışanlarınızın hızla yeni sisteme adapte olmasını sağlamak ve ekibinize yeni alışkanlıklar kazandırmak için yapabileceklerinize yakından göz atabilirsiniz.

1. Değişim Amacını ve Planınızı Açıklayın
Mevzuat değişimleri, zaman yönetimi kaygısı, yazılım altyapısının modern uygulamaları desteklememesi ve çağın gereksinimlerini karşılamayan programlar nedeni ile birçok şirket CRM sistemini güncelleme kararı almaktadır. Yeni yazılımı kullanmanın isteğe bağlı olmadığını, bu kararı yönetimin aldığını ve eski yazılımın güncelliğini tamamen yitirdiğini belirtmek çalışanların yeni CRM yazılımına alışma sürecini de önemli ölçüde kısaltacaktır.

2. Yazılımdan Edinebileceğiniz Bilgileri Paylaşın
Yazılım kurulumu ve entegrasyonu sürecinde yaşanabilecek sorunlar karşısında katı olmak genellikle iyi sonuçlar doğurmaz. Şirket çalışanlarını anlamaya gayret etmek ve iş birliği içinde olmak ise geçiş sürecini kolay bir şekilde atlatabilmenize destek olur. Güncel programın saha ekibine ne gibi kolaylıklar getireceğinden ve bu yeniliklerin çalışma düzenine kazandıracağı avantajlardan bahsedebilirsiniz. Sistemin püf noktalarını ve kolaylıklarını da saha ekibiniz ile paylaşabilirsiniz.

3. Eski Alışkanlıkları Tamamen Yok Etmeyin
Eski alışkanlıkları ve çalışma rutinini tamamen değiştirmek hem verimli değildir hem de mevcut iş akışını sekteye uğratabilir. Yeni sistemin eski sisteme göre tasarım ve uygulama anlamında radikal farklılıklar taşıması, büyük sorunlara yol açabilir. Gerçekleştireceğiniz yazılım güncellemelerinin saha ekip çalışmalarını güçlendirmek üzerine kurgulanacağını çalışanlarınız ile paylaşmanız faydalı olacaktır.

4. Deneme veya Beta Sürümü ile Alışkanlık Sürecini Hızlandırın
Herhangi bir yazılımın beta sürümünün ya da deneme versiyonunun bulunması oldukça iyi bir fikirdir, böylece herkes yeni sistemle tanışabilir. Nihai kullanıcılar için tasarlanan deneme versiyonları hem sisteme aşinalık kazanılmasını sağlar hem de eğitim sürecinin hızlandırılmasına destek olur. Mobil CRM yazılımının beta versiyonu sayesinde yönetim kadrosunun ve saha satış ekibinin yeni sisteme alışkanlık kazanmasını kolaylaştırabilirsiniz.

5. Şirket İçi Eğitimler Düzenleyin
Sipariş, satış destek, tahsilat, form oluşturma, planlama ve organizasyon gibi saha yönetimi uygulamalarının tek bir platformda toplandığı yeni nesil yazılımlar hem saha ekibini anlık olarak takip edebilmenizi hem de işletme faaliyetlerini düzene kavuşturabilmenizi sağlar. Yeni bir sisteme geçiş yapmadan önce düzenlenen şirket içi eğitimler, sunumlar ve simülasyonlar, öğrenme sürecinin hızlı ve interaktif bir şekilde tamamlanabilmesine yardımcı olur. Bu sayede mobil CRM uygulamalarına daha iyi hâkim olabilir ve bir an önce saha ekibinin uygulama kullanım becerilerini uzaktan takip etmeye başlayabilirsiniz.

6. Bir Zaman Çizelgesi Oluşturun
Yeni bir yazılım kurarken veya mevcut yazılımı yükseltirken başlangıç, kurulum ve geçiş zamanını içeren kapsamlı bir çizelge oluşturmanız, saha ekibinin ve yöneticilerin bu süreci daha sorunsuz bir şekilde organize edebilmelerine olanak tanır. Belirli bir zaman çizelgesi, yazılımdan kaynaklı olan sorunların ya da kullanım alışkanlıklarına uyum göstermeyen noktaların tespitini ve değişimini kolaylaştırır. Tüm aşamaları düzenli bir zaman çizelgesine yerleştirerek herkesin bu programa dâhil olduğundan emin olabilirsiniz.

7. Projenin Kesin Bitiş Tarihini Önceden Belirleyin
Beta sürümünün veya eski sürümün sadece belli bir süre kullanılabileceğini ve ardından tamamıyla yeni yazılıma geçileceğini duyurmak yaşanabilecek karışıklıkların önlenebilmesini sağlar. Mevcut CRM yazılımlarını kullanırken yeni bir sisteme geçiş yapmak, kullanıcılar için zorlayıcı bir deneyim olabilir. Ancak iyi bir oryantasyon ve sabit bir zaman çizelgesi ile geçiş sürecini rahatlıkla organize edebilir ve sistem değişikliklerini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.