icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Salkım Orman Satış Ekipleri Dönüşüm Başarı Hikayesi

Okuma Süresi: < 1 dakika Salkım Orman Ürünleri, masif ahşap üretim ve pazarlamasında sektörün lider firmalarından biri olarak; yurtiçi ve yurtdışında ileri teknolojiye ile donatılmış...

Salkım Orman Ürünleri, masif ahşap üretim ve pazarlamasında sektörün lider firmalarından biri olarak; yurtiçi ve yurtdışında ileri teknolojiye ile donatılmış üretim tesislerine sahiptir. Türkiye geneline yayılmış mağazalarının yanı sıra Romanya, Fas ve Özbekistan’daki satış noktaları ile hizmet vermektedir.

Türkiye genelinde ise 14 satış mağazasına sahiptir. Bunun yanı sıra yaklaşık olarak 26 satış temsilcisi ile çalışmaktadır. Bu satış noktalarında kendi ürünlerini doğrudan satarak hizmet vermektedir. Yani satış ekipleri bire bir müşteri ile temas içindedir. Satış ekiplerinin rut planlarının etkili şekilde hazırlanması, ziyaretlerin ölçümlemesi noktasında bir otomasyona ihtiyaçları vardı.

Salkım Orman Ürünleri, ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli uygulamaları denedi. Ancak Ekmob’un sahip olduğu saha tecrübesini daha olumlu buldukları için Ekmob SFA’de karar kıldılar.

Ekmob SFA’den Sonra Salkım Orman Ürünleri

Ekmob SFA sayesinde ziyaret edilmese bile sahadaki satış noktalarının her zaman yanında olabiliyorlar. Satış ekibi ne yapıyor, nerelere gidiyor, ne ziyaretlerde bulunuyor şeklinde onları Ekmob SFA üzerinden anlık olarak yönetebiliyorlar. Çünkü Salkım Orman Ürünleri şirketi fiziksel olarak çalışanların yanında olamıyor. Ancak Ekmob SFA aracılığıyla her zaman yanlarında olabiliyorlar.

Ekmob SFA’den sonra satış ekibinin ziyaret sayısı ve kalitesi arttı. Bu sayede müşterilere karşı daha fazla görünürlük sağlandı. Müşteri taleplerine daha çabuk cevap vermeye başlanıldı. Satış temsilcileri, Ekmob SFA ile ziyaret sayısı ve satış arasında kolerasyonu ölçmeye ve yönetmeye başladılar. Anlık mesajlaşma özelliği sayesinde satış sürecinde sorulması gereken sorular varsa kolayca sorulmaya ve kolayca raporlanmaya başladı. Bu sayede müşteri ile yaşanan süreçte herhangi bir olumsuz veya olumlu bir durum varsa anında müdahale edilebilir hale geldi.

Salkım Orman Ürünleri müşterilerinin analizini yapmakta zorlanırken şimdi müşteri analizleri yapabilir duruma geldi. Bunun yanı sıra ziyaretlerde karşılaşılan problemleri daha hızlı çözmeye başladılar. Artık Ekmob SFA ile müşteriden gelen olumlu ve olumsuz tepkileri daha kolay yönetiyor ve ileriye dönük tedbirleri kolayca alabiliyorlar.

« »