Satış ‌Müdürleri İçin 5 Zaman Yönetimi Tavsiyesi

Günümüzde şirketler için satış süreçlerinin verimliliğini arttıran en önemli kriter zamandır. Satış müdürleri zamanı etkili kullandıkları takdirde başarılı olabilirler. Teknolojik gelişmeler zamanı çok daha iyi kullanabilmek için birçok avantaj sunarken avantajları bilmek ve doğru değerlendirmek önemlidir. Bir satış müdürü için zaman yönetimi belli tekniklerle planlanmalıdır.

Başarılı bir satış yöneticisi olmanın sırrı saha ekibini pazar ve müşteri dinamiklerine göre doğru yönlendirmekten geçiyor. Müşteri odaklı satış stratejileri geliştirilirken müşteri ziyaretlerinin doğru planlanmış bir takvime göre yapılması gerekiyor. Doğru zamanda doğru yerde olma kavramı satış sektöründe en önemli kavramdır. İyi bir satış müdürü tüm ekibi için doğru ‌zaman-doğru yer takvimini planlayabilmeli ve uygulayabilmelidir.

1 – Ziyaretleri Doğru Planlanmış Bir Takvime Göre Yaptırın

Satış ekibinin verimliliğini arttırmak için müşteri ziyaretleri önceden hazırlanmış ve doğru planlanmış bir takvime göre yapılmalıdır. Günlük ve haftalık takvimlerin performansa göre planlanması başarısız ziyaret sayılarını düşürecektir. Satış hızlandırma teknolojilerinin en etkili örneği olan ‌CRM satış müdürleri için doğru teklifi doğru zamanda yapma imkanı tanır.

Dünyanın birçok dev şirketinin satış müdürleri ‌CRM uygulama destekleri ile satış oranlarını arttırdı. Yapılan araştırmalara göre Mobil ‌CRM kullanan şirketlerde çalışan satış temsilcilerinin %65’i satış kotalarına ulaşırken mobil ‌CRM kullanmayan şirketlerde ise bu oran %22 olarak belirlenmiş. Bir satış müdürü olarak satış kotanıza ulaşmak için satış hızlandırma teknolojilerinden yararlanmalısınız.

2 – Personel Aktivitesini Eş Zamanlı Gözlemleyin

Etkili satış süreci konusunda çalışanların yönlendirilmesi aktivitelerinin gözlemlenmesine bağlıdır. Satış hızlandırma teknolojilerinden ‌yararlanılarak satış süreçlerinde çalışanların aktiviteleri takip edilebilir. Ziyaretlerde ne kadar görüşme yapıldığı, ne kadar görüşmenin satışa dönüştüğü, ziyaret süreleri ve satış oranları gibi analizlerin yapılması eş zamanlı zaman yönetimi ile mümkün olmaktadır. Satın almaya daha yatkın müşteriler de bu sayede belirlenecektir. Eş zamanlı yapılan gözlemlerle müşterinin anında ihtiyaç duyduğu destek de satış temsilcisi tarafından verilebilir. Yönetim paneliniz üzerinden merkez içi ve saha ekiplerinizle birebir veya grup içerisinde iletişim kurmanızı sağlayan ‌‌‌Ekmob ‌‌CRM eş zamanlı gözlem yapmanızı sağlar.

3 – Satış Ekibine Kalan Verimli Zamanı Arttırın

Saha gücünün verimliliğini arttırmak için sahadayken ofisteki gibi tüm verilere kolay ulaşmak gerekiyor. Saha otomasyonu iş yerinde gerçekleşen tüm satış faaliyetlerini saha da gerçekleştirme imkanı tanır. Satış ekibine kalan verimli zamanın arttırılması için satış işlemleri, bilgi sunumları gibi faaliyetler teknolojik destekle hızlıca çözülmelidir. Satış İçeriği Yönetimini de sağlayan ‌CRM teknolojisi ile her adımda gerekli içerik satış müdürüne aktarılır. Satış temsilcisi öngörü analizlerini de bu şekilde yaparak saha ekibini zamanı verimli kullanması için anlık olarak yönetebilir.

4 – Veri Toplama Ve Mail Trafiğine Harcanan Zamanı Azaltın

‌CSO Insights’in verilerine göre; 2012 yılından beri satış çalışanlarının yalnızca %57’si istenilen satış kotasını tutturabiliyor. Müşteri verilerinin toplanmasına ve veri trafiğine harcanan zamanın saha ekibinin verimliliğinden çalması bunun en büyük nedeni olarak görülüyor. Başarılı bir satış müdürü satış hızlandırma araçlarını kullanarak veri toplama ve mail trafiğine harcanan zamanı azaltmalıdır.

5 – Müşteri Tanıma Sürecini Hızlandırın

Ürünler ve piyasalar hakkında tek tıkla ‌internetten bilgi edinebilen yeni müşteri profili karşısında çok daha müşteri odaklı ve hızlı olmak gerekiyor. Müşterinin satın alma tercihlerinin analizini satış hızlandırma teknolojilerinden yararlanarak yapabilir, hızlı ve etkili müşteri tanıma süreci geliştirebilirsiniz. Ekmob ile saha ekipleriniz için müşteri tanıma süreçlerini hızlandırabilir, başarılı sonuçlar alınacak müşteri ziyaretleri planlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın