icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Satış 4.0: Dijital Çağın Yeni Nesil Satış Modeli

Okuma Süresi: 2 dakika Satış 4.0, dijital ekosistemin yeni nesil satış modeli olarak ön plana çıkıyor. Biz de bu hafta Ekmob Webinar’ında değişen satış...

Satış 4.0, dijital ekosistemin yeni nesil satış modeli olarak ön plana çıkıyor. Biz de bu hafta Ekmob Webinar’ında değişen satış anlayışını ve satışta başarıyı yakalamak için stratejik davranmanın önemini konuştuk.

Türkiye`de satış ve satış yönetimi konusunda en fazla kitap yazan danışman olarak bilinen İlhan Ürkmez, kitaplarından alıntıları ve birçok değerli bilgiyi bizlerle paylaştı.

Hayatımızda Neler Değişti?

Neler Konuştuk?

 • Satış 4.0 ile hayatımızda neler değişti?
 • ”Veri artık satışın petrolü gibidir.” Çünkü petrol madenden çıkartıldığında hiçbir işe yaramaz. İşlenmesi gerekir. İşlendiği zaman anlamlı hale gelir. Petrolü işlediğiniz zaman daha doğrusu veriyi işlediğiniz zaman daha kullanışlı hale gelir. Peki, verinin satış süreçleri için önemi nedir?
 • Satış sektöründeki Z jenerasyonunun önemi ve farklılıkları nelerdir? Onları nasıl yönetebilir – motive edebiliriz?
 • Hedef analizini satış 4.0 boyutunda daha sağlıklı yapabilmek için İlhan Ürkmez neler öneriyor?
 • Satış 4.0’ın 4 bileşeni nedir? Netandaş kavramı satış süreçleri için neden önemlidir?
Satış 4.0’ın Bileşenleri Nelerdir?

İlhan Ürkmez Neler Önerdi?

 • Covid-19 ile birlikte satış ekiplerinin hayatı bir anda çok hızlı bir şekilde değişti. Artık müşteri ürünü değil, deneyimi önemsiyor. Müşterinin de karar mekanizması değişti.
 • Satış 4.0’ı anlayabilmek için hazırlanan 5 başlık var. Bunlardan bir tanesi satış bölgesi değişimidir. Satış bölgesi değişti. Nasıl değişti? Bir taraftan müşterinin ihtiyaçlar dünyası var, bir taraftan da satışçının müşteriye sunduğu faydalar vardır. Bu iki dünyanın kesiştiği yer, satışın gerçekleştiği yerdir. Önceden bu iki dünyanın kesiştiği yer offline idi. Şimdi ise bu satış bölgesi online ağırlıklı oldu.
 • Offline – online arası birbiri ile tamamladığı ve beslediği bir ilişki oldu. Artık satışçılar, offline sisteme ek olarak online dünyada da satış yapmak zorundalar.
 • Dönüşüm ile birlikte şirketler, müşteri ile birlikte satış yapıyor. Müşterilere satıyor ama müşterilerle birlikte satış yapıyor.
 • Satış 4.0 ‘ı anlayabilmek için yeni kavramları da anlamanız gerekiyor. İçerisinde yeni, muazzam kavramlar var. Örneğin netendaş, simetrik-asimetrik rakiplerin ne olduğunu, büyük verileri, çevrimiçi toplulukları, dijital ilgiyi, dijital çekiciliği, dijital ayak izini vs. öğrenmelisiniz.
 • Satış 4.0’ı anlamak için belirli basamaklar var. Nasıl ki klasik satışın kalıplaşmış basamakları varsa, aynı şekilde Satış 4.0’ın da basamakları var. Satış 4.0’ın aşamaları: Farkındalık oluşturma, çekicilik yaratma aşaması, sorma aşaması, eylem aşaması, savunma aşaması.
 • Talep satışın yakıtıdır ve müşteriyi harekete geçirir. Offline dönemde satış ihtiyaca yönelikti. Ama şimdi online dönemde müşteriyi harekete geçiren ihtiyaç değil, istektir. Bunu fark ettiğiniz zaman farklı dünyalar oluşturabilirsiniz.
 • Z kuşağını motive etmek istiyorsanız, içinde yaşadığı dünyayı anlamalarını sağlayın. Çünkü bilen motive olur. Bilmeyen motive olmaz. Şirket nerelere gidiyor, içimizde değişen şeyler neler ve nereye gideceğiz… Bunları fark ettiğiniz zaman çalışanlarınıza da anlatmanız lazım. Çünkü bilgi beyne girince vizyonlar ama ana hedefe yoğunlaşınca motive olur.
Z Kuşağı Satış Ekiplerini Motive Etmek

Birçok bilgi ve öneri kazanabileceğiniz yayınımızı YouTube üzerinden izleyebilir, Spotify üzerinden dinleyebilirsiniz. Yaptığımız tüm webinarlar ücretsiz ve herkese açıktır. Siz de Linkedin’dan Ekmob’u takip ederek webinar takvimimizden haberdar olabilirsiniz.

Değerli bilgileri için Sayın İlhan Ürkmez’e teşekkür ederiz.

« »