icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Satış Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Okuma Süresi: 3 dakika Satış yapabilmek günümüzün en önemli konusu haline geldi. Bir yanda yüksek enflasyon ile son tüketicinin alım gücü düşerken, diğer yandan...

Satış yapabilmek günümüzün en önemli konusu haline geldi. Bir yanda yüksek enflasyon ile son tüketicinin alım gücü düşerken, diğer yandan da girdi maliyetlerinde artış nedeniyle  ürünlerin fiyatları da aşağıya çekilemiyor. Bu ortamda zaten çok önemli bir departman olan satış, iyice önem kazandı. Artık satış yapabilmek hiç olmadığı kadar kritik. Satış yapabilmek ise hiç olmadığı kadar zorlaştı. Bu yüzden ekiplerinize süper güçler kazandırmanın tam zamanı. Her şey veri toplama ve analiz ile başlar o yüzden bu yazımızda satış analizi kavramına değineceğiz. 

Satış Analizi Nedir?

Satış analizi, bir şirketin satış performansı, müşteri verileri ve geliri hakkında detaylı bir anlayış sunan ayrıntılı rapordur. Bu raporlarda şirket tarafından önceden belirlenmiş metriklere göre çeşitli kaynaklardan veriler toplanır. Bölgesel satış, ortalama satın alma değeri, lead dönüşüm oranı gibi veriler bu metriklere örnek verilebilir. 

İşletmeler yapılan satış analizleri sayesinde müşterileri hakkında detaylı verilere sahip olarak müşteri profillerini daha yakından tanıyabilirler. Satış analizleri ile müşterilerin hangi ürün ve hizmetleri daha çok beğendiği, kaç potansiyel müşteriye ulaşıldığı ve bunlardan kaçının müşteriye dönüştürüldüğü gibi veriler üzerine çalışılabilir. 

Satış Analizi Çeşitleri

Şirketler tarafından sıklıkla kullanılan bazı satış analizli çeşitleri vardır. Bunlar:

  • Pazar araştırması,
  • Standart analiz,
  • Teşhis analizi,
  • Satış etkinliği analizi, 
  • Ürün satış analitiği,
  • Satış hunisi analitiği,
  • Tahmine dayalı satış analitiği.

Satış Analizi Nasıl Yapılır?

Kullanılacak satış analiz tekniği belirlendikten sonra verimli bir satış analizi yapabilmek için aşağıdaki adımların takip edilmesi gerekir:

1) İzlemek İstediğiniz Verileri Belirleyin

Yeni stratejiler geliştirebilmek ve anlamlı geri dönüşler elde edebilmek için doğru satış verilerinin analiz edilmesi gerekir. Bunun için de öncelikle incelenmek istenen satış verileri belirlenmelidir. Departmanların performansları, ürünlerin satış oranları gibi metrikler takip edilecek verilere örnek gösterilebilir. Belirlenen bu veriler satış ekiplerinin hedeflerinin belirlenmesinde temel olarak kullanılır. İzlenecek veriler belirlendikten sonra bu verilerin toplanacağı kaynaklar ve analizin süresi de belirlenerek hazırlık süreci tamamlanmış olur. 

2) Bir Satış Analizi Aracı Seçin

Çeşitli kaynaklardan toplanan verilerin etkili şekilde bir araya getirilmesi ve analiz edilmesi için doğru bir analiz aracı seçmek önemlidir. Bunun için çeşitli yazılımların yanı sıra Microsoft Excel sık kullanılan analiz araçları arasındadır. Ayrıca, kullanılan analiz sistemlerinde CRM entegrasyonu sağlanarak en verimli raporlara mümkün olan en kısa zamanda ulaşılabilir. Ekmob SFA, BI (iş zekası) destekli raporlama sistemleri ile satış ekiplerinin sahadan topladıkları veriler de dahil olmak üzere toplanıp analiz edilen bu verileri anlamlı hale getirir ve karar verme sürecini kısaltır. Satış ekiplerinin yaptığı tüm aktiviteleri anlamlı grafikler şeklinde görüntüleme imkanı sunar. Süreç sonunda elde edilen raporlara göre satış ekiplerinin performanslarından ürünlerin satış verilere kadar birçok farklı alanda geri bildirime ulaşılabilir.

3) Analiz Sonuçlarını Paylaşın 

Satış analiz raporları oluşturulduktan sonra izlenmesi gereken son adım bu raporları ilgili birimlerle paylaşmaktır. Örneğin, satış ekiplerinin performanslarının incelendiği bir rapor şirketin genel müdürüyle paylaşılmalıdır. Ekmob SFA, grafikler ve görseller kullanılarak kolay anlaşılabilir hale getirilen raporları saniyeler içinde yöneticilere ve ilgili müşterilere ileterek süreci otomatize eder. 

Etkili Satış Analizlerinin Adresi: Ekmob SFA

Firmalar kimi zaman sağladıkları hizmet ve ürünlerin satışlarının analizlerini yapabilmek için desteğe ihtiyaç duyabilir. Bu noktada Ekmob’un sunduğu  AI ve BI destekli satış ve aktivite skorlaması, satış hedefi raporlaması ve planlı rapor oluşturabilme gibi özellikler ile zaman ve maliyetten tasarruf ederek etkin satış analizine ulaşabilirsiniz. Ekmob SFA’nın satış ekiplerinin dijital dönüşümüne sağladığı katkıyla ekiplerinizin performanslarının gelişimini sağlarken, 360 derece satış gücü yönetimi ile satış gücünü iyileştirebilirsiniz. Satış ekibi performansınızı bir sonraki seviyeye taşımak ve satışlarınızı artırmak için Ekmob SFA’yı kullanmaya hemen bugün başlayın! Ekibinizin süper güçlerini en hızlı şekilde sahada avantaja çevirin. 

« »