icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Satış Çağrısı Yapmak İçin En Doğru Gün ve Saatler

Okuma Süresi: 2 dakika Yapılan araştırmalara göre potansiyel bir müşteriyi aramak için günün en iyi zamanı 16: 00-17: 00 aralığıdır. Çoğu insan gününü tamamlar...

Yapılan araştırmalara göre potansiyel bir müşteriyi aramak için günün en iyi zamanı 16: 00-17: 00 aralığıdır. Çoğu insan gününü tamamlar ve aksamalara günün diğer saatlerinden daha açık olur. Ayrıca masalarında olma olasılıkları da daha yüksektir.

Bir satış çağrısını kazanca dönüştürmek için çeşitli kriterler gereklidir. İş temelinde satış temsilcisinin yeteneklerine ve konuşmasına bağlı olsa da bazı zamanlar yapacağınız telefon konuşmalarını şansınızı artırabilir.

Müşterilerin bulunduğu olası durumları hesaplayarak, onlara özel oluşturduğunuz satış stratejinizi uygulayabilirsiniz. Haftanın en iyi günü veya günün en iyi saati potansiyel müşterilerinizin sektörlerine göre değişkenlik gösterse de yapılan araştırmalar gösteriyor ki bazı ideal gün ve saatler var. Bu zaman aralıklarını kullanarak satış ekibinizin verimini arttırabilirsiniz. .

Haftanın En İyi Günü

Bir insanı ikna edebilmek için kafasının boş olduğu zamanı bulmanız gerekmektedir. Bunun için en uygun zaman ise Çarşamba ve Perşembe olacaktır. Çünkü:

  • Pazar: Genellikle tatil olduğundan potansiyel müşteriniz hiçbir şey ile ilgilenmek istemeyecek ve tekliflerinizi detaylı olarak incelemez.
  • Pazartesi: Haftanın planını yapan ve haftaya ayak uydurmaya çalışan müşteriniz bugün oldukça meşgul olacağından telefon aramalarına kulak veremez.
  • Salı: Haftalık planların ve gerekli düzenlemelerin geçtiği bir diğer yorucu gündür. Salı günü müşteriyi ikna etmek için kötü olmasa da en iyi seçenekler arasında da değildir.
  • Çarşamba – Perşembe:  Hafta bitmek üzere olduğundan işlerin yavaşladığı ve rahatladığı bu iki gün müşterileri ikna etmek için bulunmaz bir fırsattır.
  • Cuma: Tatile yaklaşılan gün olarak daha fazla bilinse de Cuma günü hafta sonu hazırlıklarına başlayan yöneticilerin dikkati tamamen sizde olmaz.
  • Cumartesi: Firmalara göre değişiklik gösterdiğinden (yarım gün çalışma veya tatil) seçilmesi tehlikeli bir gündür.

Haftanın En İyi Saati

Haftanın en iyi gününü bulduk. Peki, hangi saat aralığında arama yapmalıyız?

Sabahın erken saatlerinde arama yapmak kulağa mantıklı gelse de en ideal zaman değildir. Sabah saatleri herkesin en yoğun olduğu ve yapılacak listelerini düzenlediği zaman dilimidir.

Yapılan araştırmalara göre arama yapmak için en iyi zamanı 16: 00-17: 00 aralığıdır. Çoğu insan gününü tamamlar ve aksamalara günün diğer saatlerinden daha açık olur. Ayrıca masalarında olma olasılıkları da daha yüksektir.

İkinci en iyi zaman dilimi ise 11:00-12:00 saatleri arasıdır. Tipik bir ofis gününü düşündüğünüzde, saat 11: 00’de çoğu insan -öğle yemeğinden önce- görevlerini tamamlamış olur.

Ayrıca arama stratejilerinde en önemli kısım takip çağrılarına devam etmektir. Araştırmalar gösteriyor ki bir aramadan sonraki bir saat içinde takip çağrısı alan ve almayan kişiler arasında yanıt süresinde %450’lik bir fark vardır.

Sonuç olarak, satış aramalarınızı yapmak için doğru zamanı seçmek satış başarısı için çok önemlidir. Satış ekibinizin aramalarını inceleyerek işiniz için hangi stratejilerin daha iyi çalıştığını görürsünüz. Bu yaklaşımları test edin ve sizin için uygun olanları benimseyin. Birkaç basit değişiklikle daha fazla potansiyel müşteriye ulaşır ve daha fazla satış kapatırsınız.

Ekmob, mobil uygulama üzerinden yapılan tüm aramaların aktivite kaydını tutar ve raporlar. Ekmob kullanan satış temsilcilerini portföyüne %100 hakim olur.

« »