icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin
kevin-ku-aiyBwbrWWlo-unsplash

Satış Süreci İçin Zaman Kazandıracak 5 Öneri

Okuma Süresi: 3 dakika Yapılan işe ve sektöre bağlı olarak satış süreçleri kimi zaman karmaşık bir hal alabilir. Doğru teknolojilerden ve araçlardan yardım alarak...

Yapılan işe ve sektöre bağlı olarak satış süreçleri kimi zaman karmaşık bir hal alabilir. Doğru teknolojilerden ve araçlardan yardım alarak satış süreçlerinizde zamanı etkin kullanabilirsiniz. Zamanı yöneten satış ekipleri gereksiz adımları ortadan kaldırırken, aynı zamanda satış verimliliğini de arttırır. Bu yazımızda satış süreci için zamanı etkin kullanmanızı sağlayan önerileri listeleyeceğiz. 

1) Satış Gücü Otomasyonlarından Destek Alın 

Satış Süreci

Satışa odaklanarak hedeflerini doğru tutturmayı amaçlayan satış temsilcileri için zaman kavramı oldukça önemlidir. Satış ekibinin zamanı etkili bir şekilde kullanmasını sağlayan yardımcı araçlardan destek alınması sürecin daha kolay ilerlemesine katkıda bulunur. Bu noktada Ekmob SFA devreye girerek satış temsilcileri ile mevcut müşteriler, potansiyel müşteriler, satış planlama yönetimi ve satış yönetimi süreci arasındaki köprüyü kurar. Böylece satış hattı, satış ekibi ve müşteri etkinliği, sipariş alma, iletişim ve performans değerlendirmesi için gereken analizleri yaparken ekstra zaman ayırmanıza gerek kalmaz. Satış sürecini daha şeffaf ve verimli hale getiren satış gücü otomasyonu ile zamanı istediğiniz yönde kullanabilirsiniz.

2) Doğru Hedefe Ulaştığınızdan Emin Olun 

Bir satış temsilcisi zamanının yalnızca %39’unu satış yapmak ya da potansiyel müşterilerle etkileşim kurmak için harcar. Potansiyel müşterilerle iletişime geçerken hedefi doğru belirlememeniz zaman kayıplarına neden olabilir. Satış üretkenliğini ve performansını artırmak adına hedefin analiz edilmesi oldukça önemli bir adımdır. Satış yolculuğuna başlamadan önce iletişime geçtiğiniz kişinin doğru hedef olduğundan emin olmanız, zaman kaybının önüne geçmek ve potansiyel satışları olumsuz etkilememek için gerekli bir aşamadır. 

3) Hedef Profilinin Teklifinize Uygun Olduğundan Emin Olun 

Satış geliştirme sürecinde zaman kazandıran bir diğer etken listenizi güncel tutmaktır. Bunun için listenizde hedef profiline uymayan müşteri adaylarını ortadan kaldırarak zaman kaybının önüne geçebilirsiniz. Hedef profillerinin yer aldığı listede potansiyel müşterilerinize dair belirgin açıklamalara yer vermeniz gerekir. Özellikle içinde bulunduğunuz pazara göre hedef profilinin büyüklüğü, gelir durumu ve kullanılan mevcut teknolojiler açıklama kısmına eklenebilir. 

4) Potansiyel Müşterilerinizi Nitelendirin 

Satış konusunda ne kadar iyi olursanız olun, uyguladığınız adımlar bazı potansiyel müşterilerde işe yaramayabilir. Birçok satış temsilcisi potansiyel müşterilerini nitelendirmeden yola çıktığı için satış ile sonuçlanmayan bir zaman aralığını geride bırakır. Satış ihtimalinin oldukça düşük olduğu müşteri adaylarına odaklanmak hem zaman hem de enerji kayıplarına neden olur. Bunun yerine potansiyel müşterilere odaklanarak daha satış odaklı sonuçlar elde edebilirsiniz. 

5) Çoklu Görevleri Durdurun 

Satış Süreci Yönetimi

Yeni güne başlayan birçok satıcı çoklu görevlerin, daha fazlasını yapmanın en doğru yolu olduğunu düşünür. En iyi satış performansı için yapılması gereken ilk şey eldeki göreve odaklanmak olacaktır. Elinizdeki göreve tam anlamıyla odaklandığınızda oluşabilecek zaman kayıplarının önüne geçebilir ve satış odaklı sonuçlara ulaşabilirsiniz. 

Satış sürecinin her yerde ve her zaman etkili bir şekilde yönetilmesi için profesyonel araçlardan yardım alınması oldukça önemlidir. Süreci kusursuz bir şekilde yönetirken satış ekiplerinin desteklenmesi ve verimliliğin artmasını hedefliyorsanız, Ekmob SFA’yı deneyimleyebilirsiniz. Tüm işlemleri otomatikleştiren Ekmob SFA sayesinde satış süreçlerinizde zaman kayıplarını ortadan kaldırabilirsiniz. 

Ekmob SFA ile Satış Sürecinizi Etkili Yönetin 

Ekmob SFA, satış temsilcileri ile mevcut müşteriler, potansiyel müşteriler, satış planlama yönetimi ve satış yönetimi süreci arasında gelişen tüm işlemleri otomatikleştirir. Satış organizasyonuna hizmet eden Ekmob SFA ile satış sürecini etkin, hızlı ve verimli hale getirebilirsiniz. Ekmob SFA ile satış sürecinden ekip performansına kadar pek çok adımı kontrol etmek için hemen bugün bizimle iletişime geçin!

« »