Bir satış takibi yazılımı, satış elemanlarınızın oluşturduğu andan satışın tamamlandığı zamana kadar tüm satış döngünüzü gerçekleştirmek ve yönetmek için kullanılan bir araçtır. Verimliliğiniz ile kar yüzdenizin artmasına ve bölgenize daha önce hiç olmadığınız kadar hakim olmanıza yardımcı olur. Özellikle saha ve doğrudan satış alanlarında piyasaya tek başına lider olabilmek son derece zordur. Ancak satış takip yazılımı size bu konuda yardımcı olur. Çünkü size daha fazla iş imkânı tanırken zamandan tasarruf etmenize ve günlük işlemleriniz hakkında daha düzenli ve çok miktarda bilgi edinmenizi sağlar. Peki şirketinizin satış takip yazılımına ihtiyacı olduğuna dair işaretler nelerdir?

Ölçümler, güne başlama zamanları, satış başına denemeleri, günün raporu, boşa geçen zamanlar gibi ölçütlerin toplamıdır. Günlük ortalama satışlarınızın ne olduğundan emin değilseniz veya gelir hedeflerinizi karşılamak için günde ihtiyacınız olan olası satış sayısını bilmiyorsanız nasıl bir pazarlama raporu oluşturabilir, ekibinize koçluk yapabilir veya bu satış rakamlarını artırabilirsiniz. Ölçümleriniz, kazanma oranlarınız nelerdir ve hangi temsilcileriniz en yüksek paya sahip oldukları gibi performansı yönetmeniz ve geliştirmeniz gereken bilgileri ve analizleri sunar. Örneğin, yeterli potansiyel müşteri üretiyorsanız, ancak o potansiyeli, satın almaya çeviremiyorsanız ekibinize nerede koçluk yapmanız gerektiğini öğrenirsiniz. Yada %40 kazanma oranına sahip iki satış temsilciliğiniz varsa ve ekibin geri kalanı %20’nin altındaysa ekibin geri kalanı için bir yöntem belirleyebilirsiniz. Burada, o iki temsilcinin anlaşmaları kapatmak için uyguladığı yöntemleri bir strateji haline getirip ekibin geri kalanına uygulatabilirsiniz. Eğer verileri kişisel olarak toplamak isterseniz sayılar çarptırılabilir. Ayrıca bu verilerin manuel olarak hesaplandığı anlamına gelir bu da gereksiz zaman kaybını ve birçok hatayı içerir.

Satış izleme yazılımları, daha iyi doğruluk, artan gözetim, daha az yönetimsel çalışma ve daha fazla zamana eşittir.

2)Takip edemezseniz satış hedefleriniz eksik kalır.

Satış izleme yazılımı; verimsiz süreçler, öngörü eksikliği, sınırlı zaman veya yanlış alanlarda yapılan masraflar gibi tüm sorunları çözmenize yardımcı olur. Satış temsilcileriniz kağıtlarda kaybolmak yerine modern yöntemler kullanmaları işlerini hızlandırır. Geleneksel yöntemlerle bir günde 5 ziyaret yapılıyorsa yazılım kullanmanız sayesinde seyahat sayınız 10 hatta belki 5’e çıkabilir.(Ekmob’la günlük ziyaretlerinizi %80 artırabilirsiniz.) Yazılımlar, verileri görüntülemek ve sorunun nerede olduğunu belirlemek için doğru bilgilere ve analize sahip olmanızı sağlar. Gerçek zamanlı verileriniz sayesinde mesuliyet için endişeniz kalmaz. [Ekmob’un Başarı Hikayeleri]

3)Satış temsilcilerin nerelerde çalıştığından emin değil.

Bölge yönetimi ile ilgili en etkili strateji ya pazarın %75’ine sahip olacaksınız. Ya da hızlı bir iletişim hızıyla çalışıyor olmalısınız. Bu pazarın %75’ine aktif bir şekilde ziyaret gerçekleştireceksiniz anlamına gelmiyor elbette. Onun yerine ihtiyaçları olduğu zaman dilimlerinde ziyaretler gerçekleştirmelisiniz. Ancak eğer bir satış takip yazılımınız yoksa bunu takip edemezsiniz. Satış takip yazılımları, satış temsilcilerinizin ve sizin hangi müşteri ile neler yapıldığını, gerçekten o müşteriye gidip gidilmediğini takip etme olanağı sağlar. Yazılımlar sayesinde ziyaretlerinizi aynı müşteriler üzerinde odaklamaz veya uzun süre ziyaretsiz bırakmadan sürekli kontrol altında tutabilirsiniz.

4)Eğer stratejinizde bir çatlak varsa potansiyellerinizi oradan kaybedebilirsiniz.

Eğer satış işlerinizi manuel yoldan hallediyorsanız, herhangi bir temsilcinizin ayrılması durumunda onun bağlantı olduğu müşterilerinizi kaybetme olasılığınız vardır. Bir satış izleme yazılımı ise tüm potansiyel müşterilerinizin sistemde olup olmadığını ve kaybolmayacağını garanti eder.Herhangi bir zamanda, her müşterinizin satış sürecinde nerede olduğunu görebilme olanağına sahip olursunuz.Birisinin görevden ayrılması veya görevden alınması konusunda endişelenmeniz gerekmez; platformunuzda her şey yolundadır.

Yazıyı paylaş:

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir