icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Ekibinizin Satış Takip Yazılımına İhtiyacı Var

Okuma Süresi: 3 dakika Bir satış takibi yazılımı, satış elemanlarınızın oluşturduğu andan

Satış takip yazılımları, satış temsilcilerinin hangi müşteri ile satış sürecinde ne durumda olduğunu,  gerçekten o müşteriye gidilip gidilmediğini takip etme olanağı sağlar.

Bir satış takibi yazılımı, satış elemanlarınızın potansiyel müşteriye ilk temasından satışın tamamlandığı zamana kadar tüm satış sürecinizi gerçekleştirmek ve yönetmek için kullanılan bir araçtır. Yazılımlar, size müşteri edinim süreçlerini takip ve geliştirme şansı sağlar.

Verimliliğiniz ile kar oranınızın artmasına ve bölgenize daha önce hiç olmadığınız kadar hakim olmanıza destek olur. Özellikle saha satışı ve doğrudan satış alanlarında piyasaya tek başına lider olabilmek son derece zordur. Ancak satış takip yazılımı size bu konuda yardımcı olur. Çünkü size daha fazla müşteri olanağı sağlarken zamandan tasarruf etmenize ve günlük işleriniz hakkında daha düzenli ve daha kısa sürede bilgi edinmenizi sağlar.

Peki şirketinizin satış takip yazılımına ihtiyacı olduğuna dair işaretler nelerdir?

Sizinle beraber şu soruların yanıtını düşünelim.

  • Bir satış yapmak için bir müşteriye ortalama kaç defa ziyaret gerçekleştiriyoruz?
  • Ekibim nerede? Kimler şu anda aktif ziyaret gerçekleştiriyor?
  • Hangi çalışan kaç ziyaretten ne kadarlık satış çıkarıyor?
  • Unuttuğumuz, gözden kaçırdığımız müşterilerimiz kimler?
  • Hangi müşteriler bizim için öncelikli, hangileri değil?

Bu sorulardan bir ya da birkaçına yanıt veremiyorsak satış faaliyetlerini veriye dayalı şekilde değil, hissiyata yönelik yönetiyoruz demektir.

Satış verimliliği; müşteri başına yapılan ziyaret sayısı, günün satış raporu ve satış dışı aktiviteler için harcanan zaman gibi çeşitli ölçütlere bağlıdır.

Örneğin, yeterli potansiyel müşteriye sahipsiniz ancak ekibiniz o potansiyeli satın almaya çeviremiyor. Peki buradaki asıl sebep ne? Satış temsilcisinin yeteri kadar müşteri ziyaretlerine zaman harcamaması mı? Satış temsilcisinin uygun müşteriyle eşleşmemiş olması mı? Yoksa bu satış temsilcisi diğer kişilere göre benzer sayıda aktiviteden çok daha az sayıda satış çıkarabiliyor? Bu denklemdeki problemin tespiti için satış yazılımı işinizi kolaylaştıracaktır. Yazılımda toplanan veriler, eksik noktaları güçlendirmenize destek olacaktır.

%40 oranında satış kapatma yeteneği olan temsilcileriniz ile satış kapama oranı %20’nin altında kalan ekip üyeleri aradaki fark zaman yönetimi kadar veri yönetiminden de kaynaklanabilir.

Eğer verileri temsilcilerden birebir toplamak isterseniz sayılar çarptırılabilir, hata payı yükselebilir. Ayrıca bu verilerin manuel olarak hesaplandığı anlamına gelir bu da gereksiz zaman kaybını ve birçok hatayı içerir.

Satış izleme yazılımları, daha iyi doğruluk, artan gözetim, daha az yönetimsel çalışma ve daha fazla zamana eşittir.

Takip edemezseniz satış hedefleriniz eksik kalır.

Satış izleme yazılımı; verimsiz süreçler, öngörü eksikliği, sınırlı zaman veya yanlış alanlarda yapılan masraflar gibi tüm sorunları çözmenize yardımcı olur.

Satış temsilcinizin kağıtlar arasında kaybolmak yerine modern yöntemler kullanması işleri hızlandırır. Geleneksel yöntemlerle bir günde 5 ziyaret yapılıyorsa yazılım kullanmanız sayesinde seyahat sayınız 10 hatta belki 15’e çıkabilir. (Örneğin, Bulurum.com Ekmob kullanarak günlük ziyaretlerini %80 oranında artırmıştır. [Ekmob’un Başarı Hikayeleri] )

Satış takip yazılımları, müşteri verilerini görüntülemek ve sorunun nerede olduğunu belirlemek için doğru bilgilere ve analize sahip olmanızı sağlar. Gerçek zamanlı kayıtlarınız sayesinde veri kayıpları için endişe etmenize gerek kalmaz.

Müşteriye fazla veya az temas etmemeniz gerekir.

Saha satış yönetimi ile ilgili en etkili stratejilerden biri müşteriye temas sayısının en iyi şekilde planlanmasıdır.

Müşterilerinizin, size her ihtiyaçları olduğunda ziyaretler gerçekleştirmelisiniz. Ancak bu hem çok iyimser bir orandır hem de eğer bir satış takip yazılımınız yoksa takip edilemez bir orandır.

Satış takip yazılımları, satış temsilcilerinin hangi müşteri ile satış sürecinde ne durumda olduğunu,  gerçekten o müşteriye gidilip gidilmediğini takip etme olanağı sağlar. Yazılımlar sayesinde ziyaretlerinizi aynı müşteriler üzerinde odaklamaz veya uzun süre temassız bırakmadan sürekli kontrol altında tutabilirsiniz.

Eğer stratejinizde bir çatlak varsa müşterilerinizi oradan kaybedersiniz.

Eğer satış işlerinizi geleneksel yollardan yönetiyorsanız, herhangi bir temsilcinizin ayrılması durumunda onun bağlantılı olduğu müşterilerinizi kaybetme olasılığınız vardır.

Bir satış izleme yazılımı ise tüm müşterilerinizin sistemde olup olmadığını ve kaybolmayacağını garanti eder. Herhangi bir zamanda, her müşterinizin satış sürecinde nerede olduğunu görebilme olanağına sahip olursunuz. Birisinin görevden ayrılması veya görevden alınması konusunda endişelenmeniz gerekmez. Çünkü kullandığınız yazılımda her şey yolundadır.

« »