icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Satış Uzmanları Röportaj Serisi: Sinan Bayraktar

Okuma Süresi: 2 dakika Ekmob, satış ekiplerinizi desteklemeye devam ediyor. Bu amaçla sizlerle değerli satış uzmanlarını bir araya getiriyoruz. Her hafta satışın uzman isimlerinden...

Ekmob, satış ekiplerinizi desteklemeye devam ediyor. Bu amaçla sizlerle değerli satış uzmanlarını bir araya getiriyoruz. Her hafta satışın uzman isimlerinden biri ile röportaj gerçekleştiriyor ve sizlerle paylaşıyoruz. Bugünkü konuğumuz satışa dair değerli ipuçları ile Sinan Bayraktar.

1)Bize eğitim ve kariyer yolculuğunuzdan bahseder misiniz? 

Uzun yıllardır iş yaşamı içerisindeyim. 1972 yılında başlayan kariyer yaşamında sadece geçmişten bugüne değil. Tüm aşamalarında satış hayatı içerisinde oldum. 22 yıl finans sektöründe ve müşteri ile iç içe, mutfakta geçen bir yaşam ve tümünde satış vardı. 1995’den itibaren bir holdingin satış, pazarlama ve finansal sistemlerini kurgulamak için iş değişimine gittim.

Yaklaşık 1o yıl süren bir süreç yaşadım ve Anadolu dahil olmak üzere yurt dışını da kapsayan satış süreçlerini yönettim ve bizzat içerisinde bulundum.
Ülkenin bugüne kadar yaşadığı 12 adet ciddi krizi içerisinde satış ve satın alma süreçlerini yürüttüm. Buna akademik yaşam da katıldı. Şu anda akademik yaşamda süregelen bir eğitim hayatı ve yine içerisinde üniversite öğrencilerine satarsanız var olursunuz, üretin ve satın türünden derslerle ve yeni kitap yazımlarıyla devam ediyorum.

2)Kaç yıldır satış sektörünün içindesiniz? 

Toplam 50 yıldır sektörün içerisinde ve satışı kitaplaştırarak devam ediyorum.

3)Sizce satışın en keyifli tarafı nedir? 

Satış en keyifli yanının sattıktan sonra parayı kasamıza koymak olduğunu biliyorum. ‘’Bir ABD yapımı filmde araba satıcısı başrol oyuncusunun ‘’Biliyorum herkes araba satıcılarının utanmaz ve yüzsüz olduğunu söyler. Olsun ben bundan mutluluk duyuyorum. Çünkü sattığım zaman acayip zevk alıyorum’’ anekdotunu hiç unutmuyorum.

4)”Satış değişti!” Söylemine inanıyor musunuz? Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Satış değişmez, bu söyleme inanmıyorum. Sadece satışın uygulama ve müşteriye ulaşma şekillerinde değişimler yaşanıyor, satışın tüm kuralları ile aynen devam ettiğine inanıyorum.

5)Satış personellerine tek bir tavsiye verecek olsaydınız ne söylerdiniz? 

‘’Müşterileri ziyaret etmekten vazgeçmeyin. Mevcut ve potansiyel müşterilerinize ancak bu yolla ‘’Ben varım, sizin için buradayım’’ mesajını verirsiniz.

6)Sizce satış kavramını gelecekte neler bekliyor? 

Gelecekte satış kavramına vurgu yapacak en önemli etken teknolojik açılımlar ve müşteriye dokunan yapay zeka sistemleri olacaktır. Teknoloji ve insan ayrılmaz ikili artık ve devamlı olarak daha da artan bir biçimde gelişecektir.

7)Satışa başlamayı düşünen gençler için neler önerirsiniz? 

Tek önerim bu konuda eğitim almalarıdır. Sevmedikleri bir işi yapmak onları başarısız yapar. Severek yapacaksanız satıcı olun. Yoksa başka iş yapın.

8)Ülkemizin satış hacmi hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Yüzyıllar boyu ipek yolu güzergâhında yer alan bu ülkenin daha çok Kayserili, Aksekili ve Tahtakaleli satıcılarla gelişeceğini ve dünyanın önemli lojistik merkezi olmaya devam edeceğini düşünüyorum. Bu da satışların artması demek olacaktır.

9)Satış döngüsünü kısaltmak isteyen firmalara neler önerirsiniz? 

En büyük önerim teolojik altyapılarını güçlendirmeleri, araştırma ve geliştirmeye kaynak ayırmaları ve insan yetiştirmek için eğitim almaları olacaktır.

10)Sizce bir ürünü satmanın en kolay yolu nedir?  

Bir ürünü satmanın birçok yolu var tabii ki ama ürün bilgisine hakim bir satıl tekniği önemlidir. Bu sorunun birçok bileşeni olduğu malum. Bence en önemlisi ise bir satıcı önce kendini, sonra ürünü satacak ve bunu yaparken de kendi değerleri ile ürün değerlerini birleştirerek hareket edecektir. Bunu yapabilen satıcı her ürünü kolayca satacaktır.

Sinan Bayraktar’a deneyimlerini ve değerli ipuçlarını bizimle paylaştığı için teşekkür ederiz. Sinan Bey’i LinkedIn hesabından takip edebilirsiniz.

« »