icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin

Satışları Arttırmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Okuma Süresi: 2 dakika Satış, bir strateji işidir. Satışları arttırmak için bu stratejiyi özenle kurgulamak gerekir. Hem dijital satışlar hem de fiziki mağaza satışları...

Satış, bir strateji işidir. Satışları arttırmak için bu stratejiyi özenle kurgulamak gerekir. Hem dijital satışlar hem de fiziki mağaza satışları için birbirinden farklı stratejilere ihtiyaç vardır. Özelleştirilmiş bir satış planı satışları artırmanın ilk anahtarıdır. İşte satışlarınızı arttırmanıza yardımcı olacak yöntemler:

Ürün Promosyonları Yapın

Sattığınız ürünün yanına ek bir ürün eklemek iki ürünün satışına da ivme kazandırır. Özellikle mağaza içerisinde iki ürünü beraber satmak müşterinin firmaya ilgisini arttırır ve satın almasını sağlar. Memnun kalan müşterilerin tavsiyesi ile yeni müşteri kazanımı da desteklenir.

Müşterilerinizi İyi Tanıyın

Müşterilerinizi ve onların ihtiyaçlarını iyi tanıyın. Sunduğunuz hizmet veya ürünü neden satın aldıklarını analiz ederek onlara yönelik kampanyalar hazırlayabilirsiniz. Örneğin, parfüm-deodorant gibi yakın işlevlere sahip ürünleri setler halinde satarak satışlarınızı arttırabilirsiniz. Özellikle e-ticaret sitelerinde bu teknik oldukça sık kullanılır.

Özel Günleri ve Küresel İndirim Dönemlerini İyi Değerlendirin

Kısa vadede yüksek kar hacmi sunan en doğru satış zamanları özel günlerdir. Black Friday, Yılbaşı veya Sevgililer Günü… Küresel olarak alışverişe yönelinen bu gibi günlerde özel indirim oranları sunun.

İndirimler sayesinde daha çok insana ulaşabilir ve hem satış rakamlarında hem de mevcut müşteri sayısında artış görebilirsiniz.

Daima Pazarı Geniş Tutun

Firmalar, genellikle alışık oldukları, güvenli limanlarında satış yapar. Hal böyle olunca da satış grafiğinde bir sürpriz çoğunlukla yaşanmaz. Ancak bu büyük bir hatadır.

Hizmet veya ürün fark etmeksizin sürekli yeni pazarlar ve potansiyel müşteriler aramak gerekir. Eğer farklı bir bölgede veya üründe talep varsa mutlaka karşılanmalıdır. Rakip firmalarınızı inceleyin. Kimlere, hangi pazara satış gerçekleştiriyorlarsa o alanlar sizin için potansiyeldir.

Genel olarak pek çok firmanın cesaret edemediği bu yöntem ile satış gelirlerinizi iki katına kadar arttırabilirsiniz. Yeni müşterilere yönelik çeşitli tutundurma teknikleri ile sadık birer müşteri kazanabilirsiniz. 

İçinde bulunduğumuz yıl yaşanan birçok gelişme, değişimi de getirdi. Değişen satış yöntemlerine uyum sağlamanız ve satış stratejinizi iyileştirmeniz için 2020 yılında 20 Satış İpucu yazısını hazırladık. Ümit Ünker’in kaleme aldığı Ekmob Blog için yazdığı yazıyı okumak için tıklayınız.

« »