icon-otomotiv icon-insaat icon-medikal icon-close icon-banka icon-endustri icon-customer icon-activity icon-target icon-report icon-rocket icon-down icon-calendar icon-data icon-personal icon-mobile icon-flag icon-team icon-right-secondary icon-kvkk icon-iso icon-lock icon-ip icon-dmz icon-reload icon-stats-down icon-stats-up icon-job icon-role icon-home icon-integrations icon-app-market icon-zoom icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-instagram icon-social-medium icon-social-youtube icon-social-spotify icon-social-linkedin
sales-convincing

Satışta İkna Teknikleri Kullanmanın 4 Etkili Yolu

Okuma Süresi: 3 dakika Müşterilerin ve potansiyel müşterilerin karar verme davranışlarını etkileyen ikna teknikleri ile satış süreçlerini lehinize çevirmeniz mümkün. Satış konuşmasını mükemmelleştiren ikna...

Müşterilerin ve potansiyel müşterilerin karar verme davranışlarını etkileyen ikna teknikleri ile satış süreçlerini lehinize çevirmeniz mümkün. Satış konuşmasını mükemmelleştiren ikna yöntemleri sayesinde hedef kitlenizden olumlu geri dönüşler alabilirsiniz. Peki, satış süreçlerinde kullanılan ikna teknikleri nelerdir?

İkna Tekniklerinin Satış Sürecindeki Gücü

Satış süreci, içerisinde sıcak ve soğuk olmak üzere iki farklı seçeneği barındırır. Yüz yüze yapılan satışlar için ‘sıcak’ ifadesi kullanılırken, telefon üzerinden gerçekleştirilen satışlar ‘soğuk’ olarak tanımlanır. Satış süreçlerinde başvurulan ikna yöntemlerinde, iletişimin başlangıcında satış temsilcisi yer alır. Buna göre satış temsilcisi potansiyel müşteriye ilgili ürün veya hizmetler için en iyi çözümü sunduklarını aktarmayı amaçlar. Satış temsilcisinin karşısındaki kişi ile ortak bir bağ kurmasına dayanan ikna sonucunda satış işlemi gerçekleştirilebilir. 

Satışta İkna Tekniklerini Etkili Kullanmanın Yolları Nelerdir?

Etkili ikna tekniklerini kullanarak satış sürecinizden gereken verimi en kısa sürede alabilirsiniz. Satış işlemlerinde etkin rol oynayan ikna teknikleri ise şu şekilde sıralayabiliriz: 

1) Hedef Kitlenize Gönderdiğiniz Mesajları Kişiselleştirin 

Potansiyel müşteri veya mevcut müşteri ile iletişime geçmek istediğinizde kullandığınız mesaj ve mesaj kanalları oldukça önemlidir. Özellikle potansiyel müşterinin ikna edilmesi noktasında genel satış senaryosunun dışına çıkılabilir. Bu noktada hedefinize standart mesajlar göndermek yerine kişiye özel bir içerik hazırlayabilirsiniz. Mesajlarınızı kişiselleştirirken her alıcının isteklerine göre hızlı bir şekilde güncellemeyi ihmal etmemelisiniz. 

2) Potansiyel Müşterilerinize Çözümler Sunun 

Potansiyel müşterinizle iletişime geçtiğinizde ürün veya hizmetinizi neden alması gerektiğini anlatmak bazı durumlarda zorlayıcı gelebilir. Bunu anlatmak yerine ürün ya da hizmetin potansiyel müşterinin hangi sorununu çözeceğine odaklanabilirsiniz. Tekliflerinizi bir çözüm olarak konumlandırarak potansiyel müşteriye ürününüzün değerini gösterebilirsiniz. 

3) Olası Karar Verme Sürecini Güçlendirin 

Bir satış temsilcisi, iletişim halinde olduğu müşteri ve potansiyel müşterinin ürün seçimindeki işlerini kolaylaştırmak için gerekli bilgileri aktarır. Burada satış temsilcisi potansiyel müşteriyi yönlendirirken kişinin baskı altında hissetmesini önleyecek adımlarla yaklaşmalıdır. İkna edici bir satıcı olmak için iletişim boyunca satın almanın müşterinin seçimi olduğunu hatırlatmayı unutmayın. 

4) Kişisel Bağlantılar Kurun 

Kişisel bağlantılar kurmak temel insan ilişkilerinin özünde yer alan bir kuraldır. Bu kuralı satış sürecine dahil ederek şirketinizi temsil eden bir kaynak rolü üstlenebilirsiniz. Bir satış temsilcisi olarak daha iyi bir izlenim bırakmak adına bazı ipuçlarını takip edebilirsiniz. Bunun için iletişim halinde olduğunuz müşteri ya da şirkete, ürününüzün onları bir sonraki evreye taşıyacağını vurgulayabilirsiniz. 

Tüm satışların temelinde başarılı bir müşteri iletişimi yer alır. En ikna edici ve etkili satış temsilcileri ise doğal bir şekilde müşterinin kendi dilinde konuşmayı başaranlardır. Her müşteri ve potansiyel müşteri için onların dilinde yakınlık kurarak ikna seviyesini bir sonraki aşamaya taşıyabilirsiniz. Daha fazla veriye sahip olan satış ekipleri potansiyel müşterileriyle bir köprü kurarak bağlantı halinde olurlar. Bu noktada Ekmob SFA ile yola çıkan satış ekipleri, sahadan %50 daha fazla veri toplayarak etkin sonuçlara ulaşır.

Etkili Satış Analizlerinin Adresi: Ekmob SFA

Ekmob SFA’nın satış ekiplerinin dijital dönüşümüne sağladığı katkıyla ekiplerinizin performanslarının gelişimini sağlarken, 360 derece satış gücü yönetimi ile satış gücünü iyileştirebilirsiniz. Bu noktada Ekmob’un sunduğu  AI ve BI destekli satış ve aktivite skorlaması, satış hedefi raporlaması ve planlı rapor oluşturabilme gibi özellikler ile zaman ve maliyetten tasarruf ederek etkin satış analizine ulaşabilirsiniz. Satış ekibi performansınızı bir sonraki seviyeye taşımak ve satışlarınızı artırmak için Ekmob SFA’yı kullanmaya hemen bugün başlayın! 

« »